Лападник

Рецепта за Лападник - рецепта за баница с лапад. Вкусна рецепта от националната ни кухня :-)
5 5 1

Българска кухня

Подготовка: 10 мин.

Готвене: 40 мин.

Порции: 6

Българска

Рецептата "Лападник" беше добавена на

Добави коментар

Продукти

лапад 400-500 г пресен
2 стръка пресен лук
3-4 стръка пресен джоджен
олио 2 с.л.
6 яйца
кисело мляко 200 г
сода бикарбонат 1 к.л.
сол на вкус
кори за баница 1 пакет

1. За рецептата "Лападник" лападът се измива и се нарязва на ситно, като се отстранява средната твърда част на листа. Слага се за 30 минути в съд с вряла вода да се попари. След това се отцежда хубаво.

2. Пресният лук за рецептата "Лападник" се обелва, измива се и заедно с листата на джоджена се нарязва на ситно. Двата продукта се запържват в олиото в по-дълбок тиган.

3. Добавя се и отцеденият и нарязан лапад и се пържи още десет минути, като непрекъснато се разбърква.

4. За рецептата "Лападник" сместа за плънката се оставя да изстине. Прибавят се пет яйца и един белтък (жълтъкът се отделя за намазване), киселото мляко с разбитата в него сода и се разбърква добре. Подправя се на вкус със сол.

5. На дъното на широка тава се слага малко олио и един ред кори. Отгоре се разпределят една-две супени лъжици от плънката.

6. Отново се редят кори и плънка, като през две-три кори се ръси с олио. Последната кора се намазва с жълтъка, разбит с малко олио. Пече се в предварително загрята фурна при 250 градуса.


Бележки

Рецепта за Лападник - рецепта за баница с лапад, приготвена традиционно за празника на 2 юни - Спасовден.

Източник на рецептата и снимката : сп. Кулинарен Журнал (05/2011 г)

Спасовден – 2 юни

Християнският празник Възнесение Господне или Спасовден (от „спасение“) отбелязва възкачването на Исус Христос на небето. Това се случва 40 дни след Възкресението и е винаги в четвъртък, 39 дни след първия ден на Великден. Според християнските вярвания през тези 40 дни Христос разказва на учениците си за Божието царство. След това заедно с тях и с майка си Дева Мария той изкачва Елеонския хълм край Ерусалим и там пред очите на всички се възкачва на небето. У нас Спасовден е професионален празник на хлебарите, шофьорите, строителите, хотелиерите и цветарите. В миналото народът ни вярва, че нощта срещу Спасовден е лечебна – тогава болните берат цветето росен, лягат до него и поставят до главата си някакъв дар за русалките-лечителки.