рецепта

Мексиканско посоле

Мексиканско посоле

Вкусно

Посоле е старинна гъста супа (понякога наричана рагу) от свинско или пилешко с царевица, украсена с авокадо, салата, репички... Изключителна!

2.5 5 1

Мексиканска кухня

Готвене: 1 час мин.

Порции: 4-5

Българска

Рецептата "Мексиканско посоле" беше добавена на

Добави коментар

Продукти

олио (зехтин) 1 с. л.
Лук 1 голяма глава
морков 1 средно голям
Целина 150 г от главата
пиле около 1 кг и 500 г
сол едро мляна на вкус
люта чушка 1 малка
мащерка 1 с. л.
царевица (от консерва) 2 ч. ч.
магданоз (кориандър) листата от 1 връзка
зелен лук 1 връзка
тиквени семки 60 г белени
авокадо 1
репички 1 връзка
лайм 2 броя
маруля няколко листа
целина (зелената част) 1-2 стръка
тортили 4-5 броя царевични или царевичен чипс
сметана за гарниране по желание

  1. Загрейте в тиган на силен огън олиото и за кратко запържете в него нарязаните на ситно кромид, морков и глава целина.
  2. Сложете почистеното и нарязано на порции пиле да се вари в подсолена вода. Извадете го, обезкостете и накъсайте месото на продълговати ивици. Върнете ги в тенджерата с 2 л бульон.
  3. Сложете и запържените зеленчуци, нарязаното на колелца и почистено от семената люто чушле, мащерката и царевичните зърна. Кипнете и варете на тих огън около 20 минути.
  4. Изключете котлона и сипете в супата наситнените листа кориандър и магданоз и перата от зеления лук, нарязани на пръстенчета, заедно с предварително леко запечените тиквени семки. Подправете със сол на вкус. Похлупете и варете 10 минути.
  5. През това време подгответе продуктите за поднасяне: извадете костилката на авокадото и нарежете останалото на тънки ивици; стеблата целина - на пръстенчета, репичките – на тънки кръгчета, лайма – на 4 части, а листата на марулята накъсайте на едро.
  6. Сипете супата в порционни купи и гарнирайте със смес от продуктите за поднасяне и с по 1 с. л. сметана. Поднесете супата веднага.

Любопитно

На ацтекското наречие науатъл името на супата означава „царевична каша“. За посоле за първи път пише през XVI в. от францисканския брат Бернардино де Саагун в прочутия си Флорентински кодекс – първото етнографско изследване на Мезоамерика. В него той твърди, че ацтеките смятали царевицата за свещена храна и я употребявали в особени случаи. Съчетанието на царевични зърна с месо имало сакрален смисъл – смятали, че боговете са сътворили човека от „маса“ - царевично тесто.