Автор Тема: Рецепти за машина за хляб (и не само)  (Прочетена 805535 пъти)

Eni

• Чирак
  • *
  • Публикации: 15
Re: Усукана питка с мед и орехи
« Отговор #105 -: 20 Март 2007, 19:49:30 »

tanita, усуканата питка е фантастична! :thumbsup: Страхотно ми допадна на вкус, и не само на мене. Направих я и пуснах тема. Надявам се, да нямаш нищо против. Благодаря за вкусното предложение! :thankyou:

tanita

• Гурман
  • Публикации: 1180
Re: Рецепти за машина за хляб (и не само)
« Отговор #106 -: 20 Март 2007, 20:13:31 »
Много се радвам че ти е харесала, наистина е много вкусна, а децата как я обичат...!
Твоята питка е станала много по-красива от моята, браво  :thumbup: :clapping:

zoja77

• Чирак
  • *
  • Публикации: 49
« Отговор #107 -: 20 Март 2007, 21:56:14 »
tanita може ли да дадеш и рецептата за Маймунски сладък хляб, беше обещала и аз нямам търпение и нея да опитам. Благодаря ти за усуканата питка наистина е много вкусна

marabu

• Гост
« Отговор #108 -: 20 Март 2007, 22:36:28 »
Питки със сол

1 ч л суха мая
1/2 ч л захар
150 мл топло мляко
185 г брашно
1/2 ч л сол
30 г разтопено масло

1 жълтък
1 ч л морска сол
сладък червен пипер

. Маята се разтваря в топлото мляко заедно със захарта.
. Оставя се на топло, докато започне да образува мехурчета (5-10 минути).
. Брашното се смесва със солта и се прибавя шупналата мая.
. Омесва се еластино тесто, като накрая се добавя маслото.
. Тестото се поставя в намаслена купа и се покрива.
. Оставя се за 1 час на топло или докато удвои обема си два пъти.
. След това тестото се разделя на 8 еднакви топчета (по 48 г).
. От всяко топче се оформя фитил, който се оформя на възел.
. Нареждат се в тава за печене.
. Намазват се с леко разбит жълтък и се поръсват със сладък червен пипер и морска сол.
. Пекат се в предварително загрята фурна на 190 С около 10-15 минути.

** Моя коментар : вкусни и многоо бързи   ::) Децата ометоха за обяд всичките заедно със супата  :P

източник : Carina

Джемма

• Калфа
  • **
  • Публикации: 55
« Отговор #109 -: 24 Март 2007, 15:13:45 »
tanita, питката ти е наистина божествена. Ще влезе трайно в дома ни. Смятам за Великден и козунак по този начин да завия.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=114801&photo=304
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=114801&view=1&photo=305

tanita

• Гурман
« Отговор #110 -: 24 Март 2007, 20:14:44 »
Джемма, много се радвам че и такъв майстор като теб я е оценил!

Видях съседна снимка с една разкошна питка, би ли дала рецептата?

Джемма

• Калфа
  • **
  • Публикации: 55
« Отговор #111 -: 24 Март 2007, 22:04:35 »
О, как няма да я оценим- за нула време свърши, че и искат ощееее. :thumbup:
За коя питка ме питаш, за тази ли :
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=114801&photo=296

Ако е тя, това е питка "Слънце", нищо специално. Всъщност специалното е, че се прави с прясно мляко, не с кисело и се оформя в тенджера, не в тава, така става по-висока.Пускала съм рецептата в др. форуми,но ето я и тук:

Питка "Слънце"

Меся я в хлебопекарната, но понеже е голяма то за едното зареждане трябват:
2 яйца, 250 мл пр. мляко, 2 с.л олио, 1/2 с.л сол,1/2 с.л захар, половин кубче мая, 600 гр брашно.
Не чакам да втаса, вадя тестото и пускам още една такава доза, като останат 5 мин до края на месенето, прибавям първото тесто, за да се смесят двете, малко се зори машината, затова може и на ръка. Отново спирам втасването, защото е много тестото, прехвърлям годруг съд и втасва на топло. След това разделям на 3, разточвам ги на кора, всяка мажа обилно с масло, нареждам една в/у друга и режа на 16 парчета, навивам ги на кифлички. # от тях слагам в средата ,останалите околовръст в не много голяма по диаметър тенджера, но висока. Като втаса,мажа с яйце и ръся със сусам. Пека на 180 гр около 1 час (от скоро имам нова печка и не съм я правила още, така че за вентилаторно печене не мога да кажа време и градуси)

tanita

• Гурман
« Отговор #112 -: 24 Март 2007, 22:11:38 »
Да, точно за тази, мерси!
И аз правя питката с прясно мляко, като гледам рецептата е почти същата, но моите не стават такива големи, щото ги правя с една доза от машината. Много благодаря за идеята да омеся една след друга две дози и да ги оставя да втасат заедно.

снежина

• Помощник-готвач
  • Публикации: 443
« Отговор #113 -: 26 Март 2007, 09:16:38 »
Шарена питка с маслини,пресен лук и още нещо

за тестото:
около 500 мл. хладка вода
1/2 кубче мая
1 ч.л. сода за хляб
1-2 с.л. оцет
1-2 с.л. захар
1 с.л. сол
брашно ( незнам колко е точно някъде около килограм)

за плънката:

10-15 маслини
1-2 стръка пресен лук
1/2 връзка магданоз
1/2 връзка копър (може и други зелени подправки като босилек,чубрица......)
1/2 ч.ч колбас, нарязан на кубчета
1 кисела краставичка
2-3 с.л краве масло
1 ч.л. червен пипер

кашкавал

От продуктите за тестото замесваме меко,еластично тесто. По особеното е , че содата и оцета се смесват за да се загаси содата. Оставя се да втаса. В това време се приготвя плънката.Маслото се разтопява и в него се задушава зеления лук,маслините и всичко каквото сме избрали да сложим. Колбасът и краставичката могат да се заменят с гъбки и сирене или "още нещо" по избор. Най-накрая се добавя червения пипер и се сваля от огъня.
Втасалото тесто се разстила на лист , намазва се с плънката и се свива на топка, така че плънката да остане вътре в топката. Започва да се меси докато плънката се разпредели равномерно по тестото. Добавя се брашно при месенето, защото иначе става лепкаво. Когато тестото се оформи добре , престане да лепне и всичката мазнина е попила, започва да се оформя питката. Аз я направих на топченца, нещо като балончетата на tanita. Оставя се да втаса в тавата докато удвои обема си, намазва се със жъктък и се поръсва с кашкавала. Пече се в умерена фурна.

Да ви е сладко!
« Последна редакция: 26 Март 2007, 20:20:24 от снежина »

bordovsky

• динозавър
  • Шеф - диригент
  • Гурман
  • Публикации: 5000
« Отговор #114 -: 26 Март 2007, 10:24:26 »
Снежина , не ми е ясна идеята ти да слагаш оцет и сода в тесто с мая. Оцета се слага в тесто за добиване на еластичност - за точене. Сместа от сода и оцет е заместител на бакпулвер и трябва да се слага разделно, за да протече реакцията по отделяне на газ - т.е. тестото да бухне. Предварителното смесване обезмисля слагането на тези добавки в тестото. Каква е твоята идея?

toti4ka

• Калфа
  • **
  • Публикации: 165
« Отговор #115 -: 26 Март 2007, 10:58:05 »
Здравейте на всички форумци, страхотни сте   :thumbup:
Та след обилно количество време прекарано в четене, май е време и да се запиша  ;D и да ви се похваля с първия си опит за самостоятелно месене на ръка  :yahoo: Вчера приготвих питки за обяд на marabu и станаха чудесни. Благодаря за рецептата и за попълнения си тефтер с вкусотийки, чакащи изпълнение. Огромно благодаря на всички  :pilot:
« Последна редакция: 26 Март 2007, 11:00:19 от toti4ka »

mivis_75

• Гурман
  • Публикации: 2424
  • Любовта минава през стомаха!!!
« Отговор #116 -: 26 Март 2007, 13:44:26 »
Цитат
Разточете още една част от тестото до окръжност 22 см. С помощта на точилката преместете в тавата, върху поръсената с орехи кора. Притеснете краищата така че да залепната двете кори.
Поставете в центъра  чаша, капачка или формичка с диаметър около 2-2.5 см.  Нарежете тестото на 12 сегмента, като режете от края на окръжността към центъра, до края на кръглата форма която сте поставили в центъра. Повдигнете един от получене сегменти внимателно, за да не го откъснете, усучете 2 пъти и постъвете отново върху тавата. Повторете същото и с останалите парчета.

tanita ,много подробно и добре си обяснила всичко за Усуканата питка с мед и орехи,
 но имам един въпрос,не можах да разбера този участък от цитата много добре:
    Тези 12 сегмента до долу ли се режат(до дъното на тавата през всички пластове) или само горния пласт над плънката.

tanita

• Гурман
« Отговор #117 -: 26 Март 2007, 16:18:40 »
Цитат
Разточете още една част от тестото до окръжност 22 см. С помощта на точилката преместете в тавата, върху поръсената с орехи кора. Притеснете краищата така че да залепната двете кори.
Поставете в центъра  чаша, капачка или формичка с диаметър около 2-2.5 см.  Нарежете тестото на 12 сегмента, като режете от края на окръжността към центъра, до края на кръглата форма която сте поставили в центъра. Повдигнете един от получене сегменти внимателно, за да не го откъснете, усучете 2 пъти и постъвете отново върху тавата. Повторете същото и с останалите парчета.

tanita ,много подробно и добре си обяснила всичко за Усуканата питка с мед и орехи,
 но имам един въпрос,не можах да разбера този участък от цитата много добре:
    Тези 12 сегмента до долу ли се режат(до дъното на тавата през всички пластове) или само горния пласт над плънката.

Да, до долу. Сегмента от двата пласта се усуква.

снежина

• Помощник-готвач
  • Публикации: 443
« Отговор #118 -: 26 Март 2007, 17:04:45 »
Снежина , не ми е ясна идеята ти да слагаш оцет и сода в тесто с мая. Оцета се слага в тесто за добиване на еластичност - за точене. Сместа от сода и оцет е заместител на бакпулвер и трябва да се слага разделно, за да протече реакцията по отделяне на газ - т.е. тестото да бухне. Предварителното смесване обезмисля слагането на тези добавки в тестото. Каква е твоята идея?

bordowsky, в тестото с мая почти винаги слагам и малко сода.Идеята е, че като остане тесто за съхранение в хладилник за друг ден, когато в него има сода издържа повече.Това го знам от майка ми. Загасям содата с оцет винаги когато няма кисело мляко в съставките, с което да я смеся. Правя го за да не мирише после тестото на сода за хляб. Пък и според мен когато има сода в тестото с мая, то става по-пухкаво. А между другото, даже и на кюфтета от кайма слагам малко сода смесена с лъжичка кисело мляко. Там резултата е очевиден - кюфтетата стават като дунапрен.

пеполина

• Гурман
  • Публикации: 3399
« Отговор #119 -: 27 Март 2007, 13:25:40 »
Сладка питка
Продукти:1/2ч.ч.кисело мляко,3-4бр.яйца,1 кубче мая,1ч.л.сол,2/3ч.ч.захар,брашно за меко тесто.
Приготвяне:От посочените продукти се меси меко тесто.Оставя се да втаса. Премесва се и се разделя на 3-4 топки.Една по една те се разточват на кора около 1см. дебела.Кората се намазва с разтопено масло и се навива на руло.От него се нарязват охлюви и се редят изправени в намазана с разтопено масло тава.Така се прави и с другите топки от тестото.Питата се оставя да втаса,след което се маже с разбито яйце и се пече в умерена фурна до готовност. :-*