Автор Тема: Моят рай - устието на Ропотамо  (Прочетена 78677 пъти)

Drago

• Главен Готвач
  • Публикации: 767
Re: Моят рай - устието на Ропотамо
« Отговор #30 -: 15 Август 2009, 22:29:31 »
Хммм...успях ли да те зачудя!

Познай де!  ;D

Изи

• Главен Готвач
  • Публикации: 798
« Отговор #31 -: 16 Август 2009, 18:37:04 »
Поздравления Драго, страхотни снимки, направо ми се прииска да съм там! :smile1: :smile1: :smile1:
Това е невъзможно!-казала причината.Tова е безрасъдство! - отбелязал опитът.Това е безполезно! - отсякла гордостта.Опитай...  -  прошепнала мечтата.

di_ani

• Гурман
  • Публикации: 1527
« Отговор #32 -: 16 Август 2009, 22:01:55 »
Drago, :hi:
моите  поздравления!

Вълшебни моменти и чудесни снимки ! :thank_you2:

Очарована съм ... :flower:

:smile1:

Drago

• Главен Готвач
« Отговор #33 -: 16 Август 2009, 22:30:11 »
Благодаря ви момичета!  :smile1:

Имам чувството, че скоро ще се радваме тук на още по-свежи.  :smile1:

Abra

• Мама на Рене
  • Гурман
  • Публикации: 1630
  • Dimitrana S.
« Отговор #34 -: 19 Август 2009, 11:56:03 »
Чудни снимки, Драго :ok:

Drago

• Главен Готвач
« Отговор #35 -: 19 Август 2009, 12:11:41 »
Danke Abra!

Es freut mich wirklich sehr es zu hören bzw. es zu lesen!  ;D
« Последна редакция: 19 Август 2009, 13:32:22 от Drago »

sladka hapka

• Глобален Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 1719
« Отговор #36 -: 19 Август 2009, 12:19:02 »
Моля, пишете на български.
Ако желанието за общуване на чужд език е непреодолимо - на ЛС!

Drago

• Главен Готвач
« Отговор #37 -: 19 Август 2009, 13:05:27 »
Моля, пишете на български.
Ако желанието за общуване на чужд език е непреодолимо - на ЛС!

Моля за извинение sladka hapka, но не беше нищо тайно. Приеми го просто като едно намигване. :smile1:

Все пак ще гледам да не се повтаря.  :more_bg:

sladka hapka

• Глобален Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 1719
« Отговор #38 -: 19 Август 2009, 16:26:08 »
ок
и ти го приеми като намигване
(зеленоока съм, внимавай, урочасвам)

ТАНЯ_70

• Главен Готвач
  • Публикации: 602
« Отговор #39 -: 19 Август 2009, 22:29:26 »
 :slap: Толкова ме е яд, че преди няколко дена подминахме табелката  Рибарско селище на път за Приморско.А миналата година така се наслаждавах на снимките на Йоли и се пожелах и аз да бъда на такова местенце , а то същото било това до Приморско :'(
Драго и той е уловил неповторими моменти от тази красота :thumbup:

Yoli

• Гурман
  • Публикации: 3150
« Отговор #40 -: 09 Септември 2009, 16:37:27 »
Мили приятели,след снимките на Драго май е  излишно да публикувам каквото и да било,но .... все пак искам да ви представя устието по един малко по-различен начин.

Под тази асма всяка вечер се разправяха рибарски лакардии,много ракия се изпи и много риба се изяде.

Протягаш ръка и си откъсваш най-сладките смокини на света ... сокът им сълзеше като мед през разпуканата кожица.

Сутрин задължително съм на кея и помагам на рибарите да изчистят мрежите си от рибата. А тя е различна,в зависимост от самите мрежи.

Няколко пъти правих рибена чорба. Там рибарите не я признават за такава,ако няма поне пет вида риба в нея. Предлагам ви един от вариантите.В чинията,в която съм отделила риба за чорба има : (от дясно но ляво) скорпида , дракон , биволче ,  змарид , барбун , чернокоп , сафрид и няколко хамсиики.

Това е най-великата рибена чорба на света. Просто си нямате представа за какво става въпрос. Не само,че рибата е различни видове и е съвършено прясна. Има си и ропотамска тайна ... това е един корен,който се копае в гората. Там му казват див девисил,но аз незнам какво му е точно името . Изключително силен аромат,нещо наподобяващо на пащърнак,целина и девисил.Растението образува големи и широки листа,приличащи на листата на репея. За съжаление по това време на годината те са станали на шума и неможах да ги снимам. За да изкопая корена се ориентирам само по изсъхналите листа,а това е доста сложно.Докато ги намеря из гората...Но аз съм упорита. И така,дами и господа,на вашето внимание представям ропотамския девисил.Корените се почистват,нарязват се на парченца и се сушат.Така през цялата година си имам от това невероятно ароматно чудо.Едно парченце е достатъчно да подправи цяла тенджера.След като се свари чорбата коренчето се отстранява.

Ето я и гората.

И чорбата.

На път за гората се откриват страхотни гледки към самата река , блатата около нея и залива.

В самата гора вятъра е довял от Змийския остров семена от кактуси. (Целият остров е кактус до кактус). Ето ги и тях,прецъфтели и със завързали плодове. Невероятно,нали? Кактуси насред гората.

Е,другото го знаете от миналата година. Тишината,спокойствието,чистотата...Плажът си е все същия - див и романтичен. Водата е кристално чиста. И на този плаж (може да го видите на тази снимка от високо) съм само аз и четирите лебеда , които всяка вечер се прибираха да спят в реката , а сутрин излизаха в морето. И Кайро разбира се. Той е ропотамски пес,който много обича да кисне във водата и да си лови риба сам. Да,да,не се шегувам. Като го видях как го прави щях да падна. Рови с лапи в пясъка в плиткото и изравя заровени иларии. И после светкавично ги лапва и поглъща. Никога няма да умре от глад той.

Е,това е за тази година. Другата пак.  :smile1:

pepelia6ka

• Гурман
  • Публикации: 1368
« Отговор #41 -: 09 Септември 2009, 21:27:43 »
Йоли, разказала си ни вълшебна приказка....!
А как обичам рибена чорба с много риби и много дивесил / дори обикновен/....И ние ходихме понякога сутрин много рано,като вадят мрежите при едни рибари -на Гамартата. Ама там само дреболяци хващаха- главно хамсии, тук-там сафрид, скорпид, рядко някое барбунче...вашият улов много богат ! Веднъж дори се правихме на рибари и за резил единстенното рибЕ-едно попче, хвана малката ми дъщеря и беше голяма радост.

di_ani

• Гурман
  • Публикации: 1527
« Отговор #42 -: 11 Септември 2009, 21:14:18 »
Йоли,
прекрасен начин си избрала да покажеш това

Невероятно място...

Благодаря ти! :air_kiss:

:flowers:

Drago

• Главен Готвач
« Отговор #43 -: 13 Септември 2009, 21:02:47 »
И аз благодаря на Вкусното!

Беше едно чудесно отдавна мечтано пътуване!

:air_kiss:

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8335
  • Ах, морето...
« Отговор #44 -: 13 Септември 2009, 21:57:41 »
Йоли, ти си чудесна, само човек с твоята чувствителност може така да усети и предаде магията на това място :thumbup: Целувам те :air_kiss:
Освен да си пожелая някога да поканиш и мен там ::) ::) ::) ;D