Автор Тема: Кой зехтин на пазара е най-хубав за салати  (Прочетена 21249 пъти)

toni_ton4o

• Главен Готвач
  • Публикации: 680
Тъй като тази тема е най-посещавана  отправям тук ? към Юлка и Жоро. Кой зехтин на пазара е най-хубав за салати[/u]
много видове и различни производители а аз лично съм ползвала италиански но той беше върха-донесаха ми го отвън, а моя приателка си го носи от Гърция и той също е добър.

« Последна редакция: 30 Ноември 2007, 10:54:35 от sladka hapka »

marabu

• Гост
Re: Кой зехтин на пазара е най-хубав за салати
« Отговор #1 -: 28 Ноември 2007, 13:25:50 »
аз лично използвам Borges  зехтин - за салати имам Light, a за готвене Extra Virgin - когато няма в магазина borges купувам Монини - последния път нямаше нито една от двете марки взех Bertolli

Wild Mary

• Калфа
  • **
  • Публикации: 61
« Отговор #2 -: 28 Ноември 2007, 14:54:56 »
Ще си позволя да попитам тук:
С какъв зехтин готвите? Чувала съм, че не е препоръчително Extra Virgin да се загрява над определена температура, и това винаги ме е възпирало да го ползвам за друго освен салати.
А по темата - ползвам турски, от едно магазинче за маслини, марката е Kirilangic, .

bordovsky

• динозавър
  • Шеф - диригент
  • Гурман
  • Публикации: 5000
« Отговор #3 -: 28 Ноември 2007, 15:17:43 »
За салати, за готвене и за всекидневни нужди се ползва рафиниран зехтин - зехтин потас. Марките са най-различни, обикновенно на етикетите си пише салатен зехтин или зехтин за готвене. Най често ползвам гръцки зехтин, защото у нас е по-евтин, но напоследък най ми харесва един португалски зехтин Сан Лазаро. Зехтините от типа студенопресован или екстра вирджин са по полезни и доста по скъпи, но всеки от тях носи специфичния си аромат и вкус и трябва да се съобразяваме с него. Те не са пригодени за топлинна обработка.

toni_ton4o

• Главен Готвач
  • Публикации: 680
« Отговор #4 -: 29 Ноември 2007, 12:20:03 »
Благодаря на всички за отговорите,бяха полезни съветите както винаги! :smile1:

eddy

• Чирак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #5 -: 16 Декември 2007, 23:11:12 »
За салати, за готвене и за всекидневни нужди се ползва рафиниран зехтин - зехтин потас. Марките са най-различни, обикновенно на етикетите си пише салатен зехтин или зехтин за готвене. Най често ползвам гръцки зехтин, защото у нас е по-евтин, но напоследък най ми харесва един португалски зехтин Сан Лазаро. Зехтините от типа студенопресован или екстра вирджин са по полезни и доста по скъпи, но всеки от тях носи специфичния си аромат и вкус и трябва да се съобразяваме с него. Те не са пригодени за топлинна обработка.

Да работил съм със зехтина и  е наистина добър

basiunche

• Чирак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #6 -: 30 Октомври 2008, 15:17:45 »
Харесват ми Монини и Де Алма. А от известно време си купувам от едно арабско магазинче. Екстра върджин е и има хубав, наситен вкус , зелен цвят. Напомня ми на домашния сирийски зехтин, който пробвах преди време и сега е трудно да ми се угоди с разни масови марки :'(

nilyufer

• Чирак
  • *
  • Публикации: 49
« Отговор #7 -: 31 Октомври 2008, 08:08:36 »
А при нас  зехтин Сан Лазаро екстра върджин  отиде в кофата за смет-беше с ужасно остра миризма,не и на маслини незнам не мога да си го определя точно на какво.Аз съм доволна от Комили екстра върджин-турски е.

t_ilieva

• Безнадеждна оптимистка
  • Гурман
  • Публикации: 2130
  • Ако искаш да бъдеш богат цял живот-отглеждай деца!
« Отговор #8 -: 31 Октомври 2008, 08:28:19 »
Аз ползвам Costa D`oro и Del Alma.

Eли

• Чирак
  • *
  • Публикации: 22
« Отговор #9 -: 31 Октомври 2008, 08:36:06 »
Добрия зехтин е този на който киселинността му е под 01%.