Автор Тема: "Парадът на кравите"  (Прочетена 4523 пъти)

sladka hapka

• Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 1719
"Парадът на кравите"
« -: 24 Октомври 2007, 23:21:25 »
Аз съм материално момиче.
Обичам да имам разни неща.
В този ред на мисли, миналия уикенд се озовах в Истанбул. Туристическата страна на този град ми е добре позната - по темата мога да пиша много... струва си да бъдеш там, за да изпиташ истинско удоволствие от културните му паметници. Само че в търговските му центрове се крие не по-малко удоволствие са съвременната културна българка.

Та така... от мол на мол.. и чат-пат около Икеа, модерната българка установи, че наоколо има твърде много скулптури н акрави. Първата крава, която видях, беше розова, в естествен ръст и наподобяваше огромна хартиена пазарска торба, пълна с разни "предмети на разкоша"...

Но след нея, на едно кръстовище в модерната търговска част на Истанбул, до бутиците на Стефанел и Макс Мара, видях цяло "стадо" от още кравешки скулптури. А пред най-големия мол в града - Джавахир - се беше разположило цяло стадо!

По етажите на Джавахир мол имаше поне няколко десетки крави - всяка от тях с различни "тоалети"... В този момент започнах да се замислям - явно това беше някакъв арт проект, но какъв? Съвременната културна българка, т.е. аз, си даде сметка, че е станала твърде материално момиче и е изостанала от културата...

Но да живее чичко Гугъл. На родна територия, от личния ми компютър - моето око към света, разбрах, че "Парадът на кравите" (http://www.cowparade.com/), е творчески проект, което е бил реализиран в множество големи градове в цял свят.

Цялата работа води началото си от 1998 година, когато в Цюрих били разположени за пръв път множество крави от фибростъкло. Тази акция била един вид "реплика" на предишен проект в същия град - от 1986 година, когато пак там били изложени скулптури на лъв - символ на града.

Успехът на акцията в Цюрих дал началото на подобни изложения в множество други градове, които послужили успешно като способ за набиране на средства за благотворителност. Скулптурите на крави, които били украсени от различни местни творци, впоследствие били продавани на търг, а парите - дарявани за някоя полезна кауза.

До момента "Парад на кравите" е имало в градове като Токио, Копенхаген, Атина, Варшава, Барселона, Монако, Будапеща, Дъблин, Лас Вегас, Сан Антонио, Буенос Айрес, Единбург, Бостън, Мексико Сити, Ню Йорк, Хюстън, Лондон, Сидни... и много други.

А не е ли време и София да се нареди в този списък? Как мислите?
« Последна редакция: 24 Октомври 2007, 23:28:23 от sladka hapka »

Tonito

• Главен Готвач
  • Публикации: 635
Re: "Парадът на кравите"
« Отговор #1 -: 24 Октомври 2007, 23:30:38 »
Хапке, а чий е този фин глезен, от предпоследната снимка? И той ли е част от проекта ? ;D

Не знам защо, ама ми се върти някакъв смътен спомен за нещо подобно на този проект, правено тук...
Може и да се сетя, като си дремна.

sladka hapka

• Модератор
  • Гурман
« Отговор #2 -: 24 Октомври 2007, 23:37:44 »
Глезенът не е мой, ако това е въпросът  :P На кравата - булка е  :smile1:

А ето още малко снимки от нета на "парадите на кравите" от целия свят:

« Последна редакция: 24 Октомври 2007, 23:42:23 от sladka hapka »

toti4ka

• Калфа
  • **
  • Публикации: 165
« Отговор #3 -: 24 Октомври 2007, 23:44:16 »

Не знам защо, ама ми се върти някакъв смътен спомен за нещо подобно на този проект, правено тук...

Имаше едни охлюви по някое време, даже още се мяркат тук-там :smile1:

sladka hapka

• Модератор
  • Гурман
« Отговор #4 -: 24 Октомври 2007, 23:46:07 »
В София ли това?
Малеее, много съм зле. Освен да почна да си повтарям "Аз обичам културата, и бахура".
Едно време четях "Съвременник". Днес даже за охлювите не знам нищо.

Захарно петле

• Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 3710
« Отговор #5 -: 25 Октомври 2007, 08:30:28 »
Хапке в градчето където живея всяка година имаме такива паради,като всяка година са различни животни.Тази година бяха русалки и разни рибки. :smile1:
Ще потърся снимки.

А "парада на кравите" беше в Чикаго 1999г.
МОИТЕ РЕЦЕПТИ
Always Believe That Something Wonderful Is About To Happen

doni972

• Чирак
  • *
  • Публикации: 30
« Отговор #6 -: 25 Октомври 2007, 09:51:36 »
В София ли това?
Малеее, много съм зле. Освен да почна да си повтарям "Аз обичам културата, и бахура".
Едно време четях "Съвременник". Днес даже за охлювите не знам нищо.

И аз така ...това ще да е от кърменето да знаеш :smile1: