Автор Тема: Готви с душа - яж с удоволствие ! - авторска тема  (Прочетена 99629 пъти)

Diora

• Чирак
  • *
  • Публикации: 13
Абе рецептите от доброто старо време са си направо класика!  :thumbup: А тортичката е бърза и лесна, скоро ще я пробваме! :smile1:

Capricce

• Главен Готвач
  • Публикации: 515
  • Нужни са... малко положително отношение и кураж!!!
Така си е Diora ,  надявам се да ти хареса  :smile1: Леле, отдавна не бях поглеждала тук........ :P

Capricce

• Главен Готвач
Спагети с кайма в пикантен чеснов сос

1 пакет спагети
0,500 кг кайма
0,400 кг гъби
2 глави лук
1 глава чесън
1 литър  доматен сок(аз използвам домашно приготвен) , на който му  е нужно да се изварява
5 с.л.олио(може и зехтин)
1 с.л. универсална подправка
2 с.л. захар
къри, перен пипер, чубрица на вкус
пресен магданоз(замразен) и каквито други подправки ви допадат

Приготовление:

Спагетите сварявам в леко подсолена вода  и малко олио, така, че да не се преваряват , а да останат малко жилави. Затова ползвам или гръцки или италиански спагети ( паста). Качествени са и не се разваряват бързо .  Отделно за соса задушавам лука и половината от чесъна  в олиото. После прибавям  и каймата с подправките да се задушат , като бъркам , за да се раздроби каймата. След това изсипвам доматеният сок да поизври . Когато е наполовина изврял прибавям захарта и го оставям да поври още малко. Почти накрая слагам другата половина от нарязаният на дребно чесън и пресен магданоз. Гарнирам по желание с кашкавал , сирене, маслини...

Да ви е сладко  :smile1:
« Последна редакция: 10 Май 2008, 10:47:42 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Пиле " Чехубили "

1 пиле
0,500 кг картофи
5 глави  лук
1 с.л.червен пипер
черен пипер на зърна
1-2дафинови листа
Пикантина за пилешко месо
универсална подправка
2 с.л.брашно
олио или зехтин
брашно за паниране
връзка магданоз

За маринатата:

1ч.ч.вино (аз използвам домашно червено)
1-2 с.л. лимонов сок
универсална подправка

Нарязвам пилето на по дребни порции и го слагам в маринатата за едно денонощие в хладилник. Преди готвеното изваждам порциите да се оцедят ,посолявам ги с Пикантина , после в брашно и  в сгорещено олио ги пържа в тефлонов тиган( но по-дълбок) така, че от всички страни за да се запечата месото. Изваждам ги в отделен съд и ги оставям настрани. В същата мазнина добавям лука нарязан на полумесеци и го запържвам(задушавам) .  След около 10-ина мин. прибавям и картофите за да ги задуша и тях. Подправям  с универсална подправка. След около 5 мин. прибавам и  червения  пипер,разбърквам няколко пъти и добавям брашното разбито в малко вода и бъркам докато се получи гладка смес. То се сгъстява. Спирам котлона и прехвърлям тази смес в йена . Нареждам порциите месо и после доливам с вода, така, че да е  поне 1 сантиметър по-надолу от ръба на тенджерата за да не изкипи, тъй като се пече под капак. Преди да затворя капака съм разбъркала внимателно за да се смесят добре водата и брашнената смес. Поръсвам черен пипер на зърна и задължително дафинов лист.  Затварям и постявям в студена фурна. Включвам я на 220 градуса и след завирането намалявам да си къкри . Пека час и половина , след което ястието е готово. Накрая поръсвам с пресен магданоз докато е горещо.

Това е рецепта, която имам почти от 10-15 години. Може би е побългарена, незнам, но така я правя винаги и резултата е много добър !!!

Добър апетит !!!
« Последна редакция: 10 Май 2008, 10:48:19 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Ризото с гъби и моркови

250 гр ориз
300 гр пресни гъби
3 моркова средно големи
3 глави лук
50 гр краве масло
2 суп.лъжици универсална подправка
5-6 суп.лъжици олио
1 гъбен бульон

Цялото ястие се приготвя на тиган, по възможност да е тефлонов  или такъв с незалепящо покритие. Нарязват се  лука  и  морковите .  Задушават се  с кравето масло ,  олиото и  универсалната подправка. След това се прибавят гъбите  нарязани на филийки да се задушат. Когато сока , който са си пуснали гъбите изври и остане само на мазнина се  добавя ориза да се запържи като често се разбърква. Така се постига  ефектът, който не позволява на  оризът да се слепва.
 Налива се една чаша  бульон и се намалява котлона на слабо, като се оставя ориза бавно да си поеме течността без да се разбърква. След като си поеме бульона се разбърква много внимателно и отново се налива бульон . И така няколко чаши  , докато оризът придобие готовност за консумация.  Получава се изключително вкусно  и  бързо за приготвяне ястие.
 Добър апетит !!!
« Последна редакция: 20 Март 2008, 14:09:39 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Питки с плънка от шунка, зеленчуци и пушено сирене

За тестото:

400 мл прясно мляко
2 бр. яйца
1 опаковка мая за хляб(прясна 40 гр)
1 суп.лъжица сол
2 суп.лъжици захар
70 мл. зехтин (може и олио)
3 бр жълтък за намазване
брашно колкото поеме за меко тесто(аз лично не съм го теглила)

За плънката:

2 връзки пресен  лук
200 гр шунка
300 гр кайма
250 гр топено пушено сирене
300 гр прясно зеле
3 бр моркови
1 суп.лъжица универсална подправка
1/2 каф.лъжичка смлян кимион
черен пипер и  чесън на прах на вкус
1 връзка пресен магданоз ( в моят случай замразен)

От изброените продукти за тестото се замесва меко и  еластично тесто. Оставя се  да втаса докато удвои обема си . През това време се приготвя плънката. Изчистените,  измити и нарязани на дребно  връзки лук и настърганите моркови  се задушават първо с шунката , после се добавя и каймата. Подправят се с универсалната подправка, черният пипер, чесъна на прах и кимиона. Сол не е необходима тъй като  в универсалната подправка има достатъчно, а и топеното сирене си е солено на вкус. Добавя се топеното пушено сирене и се бърка непрестанно докато се разтопи. Накрая се добавя и зелето нарязано на тънки ивици, оставя се още няколко минути като се разбърква енегрично и после се сваля от котлона.
 Взимаме половината от тестото разточваме го на тънка кора около 0,05 см и режем с чаша (моята е с диаметър 8,5 см). Слагаме по малко от плънката(която сме охладили добре) към едната страна , захлюпваме и с помощта на вилица притискаме края на тестото. После изправяме питките, мажем само с белтък и ги оставяме отново да втасат. Преди изпичането мажем с жълтък смесен с малко олио.
   Добър апетит  !!!

« Последна редакция: 10 Май 2008, 10:50:32 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Салата с рулца от раци

1 връзка пресен лук
1 консерва(малка) царевица
250 гр  рулца от раци
200 гр сварен ориз
1/4 настъргана прясна малка зелка
2 краставици нарязани на дребно
150 гр маслини
зехтин
балсамов оцет
сол на вкус

Всичко се обърква и овкусява. Украсява се пожелание.Това е една много лека и диетична салата.

Добър апетит!
« Последна редакция: 09 Април 2008, 11:21:39 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Картофена салата с шпроти

1кг картофи
350 гр мариновани шпроти или каквато и да е маринована риба
балканска ръсеница
оцет
олиото от рибата

Сваряват се картофите и се оставят добре да се  охладят. След като са се охладили се нарязват на кубчета. Нарязват  се на дребно и шпротите и се прибавят към картофите заедно с олиото от рибата.   Объркват се добре . Поръсва се с балканска ръсеница на "Пикантина" . Подправят се с оцет. Лук не съм рязала, защото исках вкусът да е нещо по-различно от обикновената картофена салата, в която се слага лук. Украсява се пожелание.Получи се абсолютно вкусна, а и много лесна и бърза за приготвяне салатка.

Приятен апетит  !
« Последна редакция: 09 Април 2008, 01:35:27 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Пикантна пилешка запеканка

400 гр сварено пилешко месо(при мен половин домашно пиле)
2 връзки зелен лук
3 глави стар лук
500 гр картофи
150 -200гр пресни гъби
100 гр течна готварска сметана
100 гр бяло вино(при мен червено домашно)
100-150 гр кашкавал за настъргване
2 глави чесън
бульон от свареното пиле
универсална подправка
смлян черен пипер
лют червен пипер
зехтин или олио
пресен магданоз

Сварява се, обезкостява се и се нарязва на дребни парчета пилето(като се обезкости остава долу-горе 400 гр). Докато се вари  се задушава лукът на котлона с олиото и малко от бульона. Първо се задушава старият а  после се прибавя и зеленият лук, защото той е по-нежен и не му е необходимо много. След като се задуши лукът,  се прибавят гъбите и чесъна нарязани на филийки  и картофите нарязани на шайби.  Налива се толкова от бульона, колкото да се покрият картофите и се затваря  с капак като се оставя да ври на слабо до готовност на картофите.  Когато картофите са почти готови се прибавя месото  и виното. Оставя се още около 5 мин. да поври до пълната готовност на картофите. Всичко се подправя с подправките , разбърква се внимателно, прибавя се сметаната и се оставя да поври 1-2 минути. Накрая се настъргва кашкавала и се слага да се запече в предварително загрята фурна до получаване на златиста коричка. Всичко това аз го правих в един по-голям тефлонов тиган и запекох във фурната направо с него. Украсата е магданоз или нещо зеленичко. Много вкусно и пикантно ястие се получи .

Добър апетит   :smile1:
« Последна редакция: 24 Октомври 2009, 22:27:03 от Capricce »

пеполина

• Гурман
  • Публикации: 3399
Capricce, страхотни предложения. Много ми допаднаха и салаткити и пиленцето. :air_kiss:

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8335
  • Ах, морето...
Capricce, страхотни предложения. Много ми допаднаха и салаткити и пиленцето. :air_kiss:
ППВД

radost.1955

• Гурман
  • Публикации: 1370
CAPRICCE, по идея на пикантна пилешка запеканка онази вечер спретнах набързо и аз една с малки изменения т.е. прибавих морков и малко тиквички /имам замразени нарязани на пръчки пресни тиквички/,чесънът ми беше пресен и виното бяло.Прибавих и топено сирене,защото нямах сметана и малко унисос на Маги.Сега като чета,доста съм променила нещата,но идеята да се свари месото и после да се запече с другите неща много ми допадна,защото така едновременно подготвяш  и супа и ястие. :thankyou: за  рецептата.На домашните се хареса много.

Живей днес,защото вчера няма да се върне,а утре може да не дойде!

desychem

• Калфа
  • **
  • Публикации: 167
Аз също приготвих пилешката запеканка. Благодаря Capricce! Интересно се получи.

Capricce

• Главен Готвач
Пепи, благодаря ти. Радвам се, че са ти харесали моите предложения  :smile1:
Веси, благодаря ти и на теб, много мило   :smile1:

CAPRICCE, по идея на пикантна пилешка запеканка онази вечер спретнах набързо и аз една с малки изменения т.е. прибавих морков и малко тиквички /имам замразени нарязани на пръчки пресни тиквички/,чесънът ми беше пресен и виното бяло.Прибавих и топено сирене,защото нямах сметана и малко унисос на Маги.Сега като чета,доста съм променила нещата,но идеята да се свари месото и после да се запече с другите неща много ми допадна,защото така едновременно подготвяш  и супа и ястие. :thankyou: за  рецептата.На домашните се хареса много.
Радост, просто си нямаш на идея , колко ме изненада и зарадва  :smile1:   Благодаря ти  :air_kiss:

Аз също приготвих пилешката запеканка. Благодаря Capricce! Интересно се получи.

Деси, благодаря и на теб , мила. :smile1:

Момичета, направихте ме много  щастлива  :-* :-* :-*
« Последна редакция: 05 Ноември 2008, 19:40:21 от Capricce »

Capricce

• Главен Готвач
Ориз с пиле 

1 пиле
1 ч.ч. ориз
3 глави лук
2 моркова
2 даф. листа
1-2 замразени червени чушки
100 мл доматен  сок
1 ч.л. червен пипер (непълна)
черен пипер на зърна и млян
универсална подправка
1 с.лъж. брашно
олио

Сварява се пилето нарязано на порции. В по дълбок съд се налива олио, прибавя се нарязаният лук , моркови универсална подправка  бульон от свареното пиле и под капак се задушава. След като омекнат зеленчуците се прибавя оризът, дафиновият  лист,черен пипер, червената чушка и месото. Долива се с бульона от пилето в съотношение 1:4 . Когато оризът стане почти готов се добавя и доматения сок. Оставя се да ври на слаб огън около 5 мин. След това се разбива около 1 равна суп. лъжица брашно с малко бульон се прибава към ястието. Оставя се да поври още 5 минути за брашното, на слаб огън и после се сваля от котлона.
  Много вкусна и лесна манджичка се получава, стига да е сварено пилето предварително! Любима е на семейството. Украса - по желание  :smile1:
  Да ви е сладко    :smile1:
« Последна редакция: 20 Април 2008, 03:53:04 от Capricce »