Защо на Антоновден се поднася мед

Традиции и поверия за деня на Св. Антоний Велики - един от най-благородните хора, живели някога

Св. Антоний е първият монах, отдаден на отшелничество в пълна самота и далеч от земни пороци и изкушения, прочут лечител и духовен наставник на множество последователи. Той е роден около 251 г. в Египет в заможно семейство, но остава сирак, раздава наследството си на бедните и се заселва в гробница, изсечена в скалите. След време заживява високо в планината в постройка, на която зазидва входовете. Негов близък му носи храна два пъти в годината и така Антоний прекарва десетилетия в пост и молитви. Когато открива дарбата си да лекува, дадена му от Бог, светецът започва да помага на хората. Умира 105-годишен на 17 януари, затова на тази дата църковният календар почита неговата памет.

Според народните вярвания на този ден жените не предат и не плетат, защото ако се убодат, няма да зарасне лесно. Не готвят боб и леща, за да не разсърдят „лелите“ - чумата, шарката и синята пъпка. В някогашните представи болестите са стари жени, които обикалят и търсят на кого да навредят, затова истинските им имена не бива да се изричат, за да не си помислят, че ги викат. Хората са ги наричали „сладки и медени“, а на масата винаги се е слагала купичка с мед. На Антоновден се месят питки и хлябове, мажат се с мед и се раздават за здраве.

Медени хлебчета

1 п. суха мая
1 и 1/4 ч.ч. гореща вода
прясно мляко 1 ч. ч.
2 с.л. мед
краве масло 3 с. л.
сол 1 ч. л.
брашно 6 ч. ч.
1 ч.ч. смлени или счукани орехови ядки за поръсване

  1. В голяма купа разтворете сухата мая в топлата вода. Добавете млякото, меда, солта и маслото и разбъркайте.
  2. Сипете 4 с. л. брашно и отново разбъркайте. Прибавете толкова от останалото количество брашно, че да се получи лепкаво тесто.
  3. Сложете го на набрашнена повърхност и 10 минути го месете на ръка, като прибавяте толкова брашно, колкото да стане гладко и еластично. Намажете го отвсякъде с олио и го оставете да престои така 1 час на топло, далече от течение.
  4. Премесете го отново за 5 минути върху набрашнена повърхност до появата на мехурчета. Разделете го на 2 части, оформете ги с размери примерно 23х13 см, поръсете ги със смлени орехови и бадемови ядки и сложете в намаслени форми да втасват на топло 45 минути.
  5. Изпечете медените хлебчета за 40 минути до златистокафяво при температура 240 градуса. При почукване върху кората трябва да се чува глух звук. Извадете хлебчетата от формите и ги оставете да изстинат върху кухненската решетка, преди да ги разрежете.