
цетът и лимоновата кора могат да направят чудеса в кухнята ви. Солта също помага на съдовете да заблестят, но не винаги! А кетчупът е идеалното средство за почистване на медни съдове. Това не го знаехте, нали? Ето няколко простички идеи с подръчни средства, които ще удовлетворят всяка прецизна домакиня.

* За да са прозрачни и блестящи бутилките и каните за вода, измийте ги с вода, смесена с оцет, а след това ги изплакнете с чиста вода.
* Преди да наточите кухненските ножове, ги накиснете за 30 минути в солена вода – половин чаена лъжичка сол на една чаша вода. Солта премахва и всякакъв мирис от ножовете.
* Не мийте кристалните съдове с гореща вода – от това те потъмняват и губят блясъка си.
* Съдовете от неръждаема стомана са едни от най-практичните и лесни за почистване. Това, което не обичат, е солта, от която може да пострада външният им вид. Ако сте налели в тях студена вода и сложите сол, без да разбъркате, на дъното може да се появят тъмни петна. Затова разбъркайте веднага или най-добре сипвайте солта само във вече вряща вода.
* Съдовете с незагарящо покритие се боят от прегряване, остри кухненски принадлежности и абразивни препарати за миене. Единственият покривен слой, който издържа на надраскване с остри предмети, е титаново-керамичният.
Мийте тиганите и тенджерите с незагарящо покритие веднага след използването им – в противен случай върху него се образува мазен нагар, който ще отстраните трудно и вероятно ще нараните целостта на покритието.
* За да запазите покритието на емайлиран съд, в който е загоряла храна, налейте в него вода със сода бикарбонат и оставете да кисне час-два.
* Понякога на чашките за чай и кафе остават следи, които не се отмиват дори с препарат. Натрийте ги с памук, натопен в оцет или силен разтвор на готварска сол.

* Не изхвърляйте корите от лимон – с тях ще почистите идеално дървени маси или кухненски дъски за рязане, както и прибори, миришещи на риба или лук.
* Ароматът на лимона отпъжда мухите: намажете с лимон краищата на съдове, в които държите сладко, мед или захар.

* Силиконовите съдове също не понасят високи температури – печете в тях при не повече от 210-230 градуса. Друг враг за тях са острите метални прибори и абразивните миещи препарати.

* За да почистите до блясък медно джезве за кафе, натрийте го с лимонов сок, смесен със сода бикарбонат. Измийте с чиста вода, избършете и полирайте повърхността. Идеално почистващо средство е също обикновеният кетчуп. Оставете го да престои върху замърсената повърхност половин час и избършете с гъба. Остава да измиете и полирате с кърпа.

* Термоизолационен съд като термоса трябва винаги да е чист отвътре – от това зависи вкусът на напитката, която ще съхранявате в него. Лесен и ефектен начин за почистване е да го налеете до половината с гореща вода и да пуснете в нея парченца лимон. Стръскайте енергично, оставете да престои 1 нощ и измийте с хладка вода. Содата бикарбонат също може да помогне. Смесете 60 г от нея с 90 г ориз, сипете ги в термоса, налейте го до половината с много гореща вода, стръскайте, оставете да престои половин час и отново стръскайте. Измийте с хладка вода и оставете термоса незатворен, за да изсъхне.