
Хрянът е бил известен на египтяните и древните гърци, които го наричат „аrmоrасiа“ . Името влиза в латинския език и става ботаническо название на растението. В средните векове, още некултивирано, то се среща в Северна Европа и на Британските острови. През XVI в. вече го познават и в скандинавските страни, където го наричат „пикантен корен“.
Той е особено популярен сред славянските народи и дори името му звучи почти по един и същ начин. Смята се, че Русия е неговата родина, но истината е, че е по-широко използван в Германия и Австрия, където го поднасят в най-невероятни съчетания към рибата и месото. В Австрия например на Коледа и Великден е прието да се сервира шунка с хрян, подправени с кисели ябълки. Немските изселници пренасят растението в Северна Америка и днес там то влиза в състава на сосовете за барбекю. В Англия за него пишат от 1590 г., но тогава го използват предимно за медицински цели. След цели 2 столетия вече го слагат и на трапезата си маринован или настърган в сосове. Днес ростбифът с хрян е традиционно английско блюдо.

Сьомга с хрян като разядка
© iStockХрянът като лечител
В състава му влизат активни компоненти, етерично масло с антисептични свойства и някои витамини. Той например превъзхожда лимоните и портокалите по съдържание на витамин С – има го 5 пъти повече. В това отношение отстъпва само на шипките и черния касис. Доказано е, че е богат и на витамини от група В и РР, както и на калций, калий, натрий, сяра, фосфор, желязо и други минерални вещества. Съдържа още фитонциди, захар, нишесте, смолисти вещества и фибри. Народната медицина препоръчва корена като пикочогонно средство при отоци и камъни в пикочния мехур. Настойката и кашата от хрян имат противомикробни свойства и ускоряват зарастването на гнойни рани, гаргарата с настойка пък помага при ангина. Взета вътрешно, тя гони болести на дихателните пътища и простуда.
* Настойка срещу сезонни болести може да си приготвите, като 8 г настърган хрян залеете с 1 ч. ч. студена вода, оставите да престои 2 ч и прецедите. Пийте по 1 с. л. 3 пъти на ден.
* При ставен ревматизъм разбъркайте 400 г настърган хрян с 500 г мед. Вземайте по 1 с. л. на гладно.
* Настърган хрян, използван като компрес, пък ще ви донесе облекчение при главоболие.
* За подобряване на апетита е полезно да вземате преди ядене по 1 ч. л. настърган хрян с малко мед.
* За избелване на лунички и петна по лицето помага водна настойка от настъргания корен. При отпусната кожа с разширени пори нанесете маска от равни пропорции настъргани на каша хрян и кисела ябълка.
Подправка за месо с червен хрян
Необходими продукти:
125 г хрян
50 г червено цвекло
5 мл олио
175 мл оцет
10 г захар
5 г сол или на вкус
Приготвяне:
1. Измийте хряна и цвеклото. Настържете и двата корена на ситно, като запазвате сок на червеното цвекло.
2. Разбъркайте го с оцета, захарта, олиото и солта смесете настърганите хрян и цвекло в купа. Оставете да престоят така 5-10 минути и насипете в бурканче с винтова капачка. В хладилник подправката може да престои няколко дни.
Картофено пюре с хрян и пащърнак
Време за приготвяне: 30 минути, порции: 4-6
Необходими продукти:
1 кг картофи
300 г пащърнак
4 с. л. масло
2 с. л. настърган хрян
1 ч. л. сол
1/4 ч. л. млян черен пипер
1/3 ч. ч. течна сметана за готвене
Приготвяне:
1. Сварете на водна баня картофите и пащърнака. Извадете ги и ги охладете леко.
2. Разтопете маслото в тенджера, добавете настъргания хрян, солта и пипера. Обелете картофите и пащърнака и ги пасирайте на пюре. Прибавете сметаната и разбийте отново.
3. Сложете пюрето в тенджерата с маслото и подправките и хубаво разбъркайте.
Телешко с хрян
Време за приготвяне: 1 ч., порции: 2
Необходими продукти:
450 г телешко месо
сол на вкус
подправки на вкус
1 глава кромид
1 морков
100 г масло
1 корен хрян
120 г мариновани гъби
1 връзка магданоз
Приготвяне:
1. Натрийте със сол и подправки по вкус телешкото месо и без да го нарязвате го задушете до готовност заедно с целия морков и обелената глава кромид в похлупена тенджера с половината от маслото и малко вода.
2. Почистете корена хрян и го настържете на ситно. Запържете го в останалото масло, сипете част от сока от задушаването и добавете ситно нарязаните гъби. Загрейте до кипване.
3. Добавете нарязаното на хапки месо и задушавайте до омекване на продуктите. Свалете съда от котлона и оставете ястието похлупено още около десет минути.
4. Поднесете го полято с малко от останалия в тенджерата сок от задушаването на месото и по желание наръсено със ситно нарязан магданоз.