
Повече от една трета от населението на Земята се храни предимно с ориз. С тази зърнена култура, известна на човечеството отпреди 7000 години, са свързани множество легенди. Разказва се, че още при сътворяването на света оризът бил храна на боговете. Смята се също, че с негова помощ Чингис хан изхранвал ордите си, когато завладявал огромни територии от Азия до Европа.
Привържениците на древни вярвания хвърлят в огъня зърна ориз по случай раждането на дете, новобрачните ги обсипват с белите зърна за късмет и щастие, а починалите се отправят към вечния си дом, поръсени с тях. В Япония и до днес почитат богинята Инари, която смятат за покровителка на това зърно.
По света има регистрирани над 400 вида ориз – и див, необработен, и перлен, италианските арборио, балдо и карнароли, азиатските сортове кафяв и жасминов, индийският басмати… У нас най-популярен е перленият ориз, но всички сортове са много обичани, и с тях се готвят много ястия и през лятото, но като че най-често през зимата. Разнообразете семейното меню с рецепти от екзотичната Азия.
Сингапурски ориз с пиле - ястие за празник
Първоначално ястието се приготвя в Хайнан, малък остров край Южен Китай, и затова се нарича хайнански ориз с пиле. Постепенно започва да се асоциира с Югоизточна Азия въобще и особено със Сингапур, където вече се смята за национално ястие. През 2011 г. CNN обяви ориза с пиле за една от 50-те най-добри храни в света. Твърди се, че това е любимо блюдо на Антъни Бурдейн. В ресторанта на сингапурския ресторант „Fullerton Bay” шеф Андреа Саки съчетава приготвеното на пара пилешко месо с ароматен ориз, сварен на пара.
Време за приготвяне: 2 часа, порции: 4
Необходими продукти:
1 пиле: 1 кг и 600 г – 1 кг и 700 г
1/2 глава чесън
4 см корен джинджифил
50 г зелен лук
сол на вкус
чили сос за поднасянето
За соса:
5 см корен джинджифил
1 връзка зелен лук
100 мл олио
1 щипка сол
1 с. л. соев сос
За ориза:
4 см корен джинджифил
7-8 скилидки чесън
60 г пилешка мазнина
450 г дългозърнест ориз
Приготвяне:
1. Разрежете пилето наполовина и го сложете в тенджера с 3 л гореща вода. Загрейте до кипване и оберете пяната. Посолете и добавете леко пресованите скилидки чесън и нарязаните на парчета джинджифил и зелен лук. Варете 40 минути.
2. Извадете пилето, обезкостете го и нарежете на правилни по-едри парчета. Върнете костите в бульона и варете 1 ч и 30 минути, след което прецедете.
3. За ориза смелете джинджифила и чесъна. Нарежете ситно пилешката мазнина и я сложете в тенджера с дебело дъно. Разтопете я на умерен огън, така че да се получат пръжки.
4. Добавете джинджифила и чесъна и пържете 30-40 секунди. Сипете ориза, посолете и залейте със 750 мл от пилешкия бульон. Варете под похлупак 20 минути.
5. За соса почистете джинджифила и го нарежете на много тънки сламки, а зеления лук - на парченца по 1 сантиметър. В уок загрейте олиото така, че да започне да дими. Сложете джинджифила и след това лука за около 30 секунди. Разбъркайте със соевия сос.
6. Загрейте пилешкото месо в бульона. Сипете ориза в дълбоки чинии и отгоре сложете късчетата пилешко месо. Полейте със соса от лук и джинджифил и отделно поднесете чили соса.

Яки онигири
През XVI век японското ястие онигири поддържа силите на самураите по време на кървавите сражения. Днес увитите в морски водорасли оризови топчета са голяма част от дневното меню на японците. Онигири се продава както на улицата, така и в скъпите ресторанти. В токийския „The Ritz-Carlton” шеф Тацуяки Касамото създава своя свежа и хрускава версия яки онигири на грил от висококачествен ориз за суши и украсява ястието с консервирани сливи от ферми в префектура Вакаями. Идеалното онигири, според шеф Касамото, трябва да бъде слепено „не твърде плътно, нито да е твърде рехаво“.
Време за приготвяне: 25 минути, порции: 2
Необходими продукти:
3/4 ч. ч. кръглозърнест ориз, сварен
1 с. л. зехтин
препечени семена сусам
консервирани сливи
листа морски водорасли нори или зелена салата
Приготвяне:
1. От сварения в подсолена вода ориз, докато е още топъл, с мокри ръце слепете и оформете триъгълници, които не са твърде стегнати, нито твърде рехави.
2. Загрейте зехтина в тиган и запържете в него триъгълниците до златистокафяво.
3. Поднесете ги със сусама и сливите и по желание ги увийте в морски водорасли или крехки листа зелена салата.
Наси горенг
В класическия си вариант наси горенг е индонезийски ястие. Там то се предлага на изгладнелите търговци и посетители на нощните пазари в столицата Джакарта, приготвено от оризов микс от остров Ява и често смесено с късчета омлет.
Ястието е много популярно и в Бали – най-големият на планетата тропически остров, където го приготвят в множество вариации. Ето защо наси горенг е вписано и в менютата на престижни ресторанти в столицата Денпасар и в луксозните курорти. Шеф Хайди Фленеген от „Ubud’s Uma by COMO“ съветва да се използва свареният ориз охладен: „Когато зърната са студени и твърди, те не слепват и сосът облива всяко зърно по отделно“.
Време за приготвяне: 30 мин, порции: 1
Необходими продукти:
1 скилидка чесън
1 с. л. зехтин
1/4 ч. ч. кралски скариди
1/8 ч. ч. нарязани на сламки калмари
1 ч. ч. сварен дългозърнест бял ориз
За соса самбал:
1/2 ч. ч. скилидки чесън
7/8 ч. ч. нарязан лук шалот
1/4 ч. ч. нарязани чили чушки
2/3 ч. ч. нарязани домати
сол и млян черен пипер на вкус
За овкусяване:
по 1 с. л. соев сос и рибен сос
Приготвяне:
1. За половин минута запържете в зехтина ситно нарязаната скилидка чесън. Без да намалявате огън добавете скаридите и калмарите.
2. Скълцайте в хаванче продуктите за соса и го сипете в тигана. Разбъркайте и сипете сварения и охладен ориз. Подправете със соевия и рибния сос.
Текстът Храната, която покори всички народи е публикуван в сп. "Кулинарен журнал".