
Защо мощите й не са в България?
В църквата „Св. Параскева“ в град Роман, Румъния, има стенопис от 1550 г. с посрещането на мощите на Св. Петка в Търновград през 1238 г. Край ковчега на светицата са разположени фигурите на цар Иван Асен II, майка му Елена, съпругата му Ана и патриарх Василий.На заден фон се вижда Търновската крепост, а над изображението има надпис „Пренасяне на мощите на св. Параскева в славния град Търново“.
Странстванията на светите мощи
Преподобна Параскева е била отшелничка от X-XI в., родена в гр. Епиват, Тракия. Родителите й са били българи. Канонизирана е след смъртта си.
След битката при Клокотница (1230 г.) цар Иван Асен II постигнал българско господство на Балканите. В знак на своята власт той изискал мощите на св. Параскева Епиватска от Латинската империя. Нетленното тяло било пренесено тържествено в столицата Търново. Там българите я посрещнали и я именували света Петка Търновска. Когато станала закрилница на целия народ, я нарекли Петка Българска.
За почитта към нея се споменава дори в държавни актове. В договора си с Венеция цар Иван Александър (1347 г.) се заклева „в името на Бога, Св. Богородица, в кръста и в светата Петка Търновска“. Народът разказва, че мощите на закрилницата били отнесени във Видин, за да бъдат спасени от турско владичество. Когато турците превземат и Видин, мощите били дадени на сърбите - да ги пазят. Ала сърбите имали дълг към власите... и изплатили дълга с мощите на светицата. Днес мощите на света Петка Българска се намират в църквата „Три светители“ в румънския град Яш.