Разкопки и летописи разкриват тайните
Историята ни поднася доста любопитни сведения за плода. За първи път ученикът на Аристотел – Теофраст, споменава, че сливи растат в изобилие в околностите на египетския град Тива. Най-нови изследвания обаче твърдят, че населението на Европа ги е хапвало доста преди това. Доказват го археологически разкопки близо до Цюрих, Швейцария, които разкриват многобройни находки от сливови костилки.
В летописите има и забавни случки. Когато Александър Македонски се завръща от своите завоевателни походи на Изток, като трофеи той носи не само злато и скъпоценности. По негова заповед воините му „пленяват“ и десетина сливови дървета. Няколко века по-късно римският император Помпей, също връщащ се от завоевателен поход из източните страни, прекарва с конете си и странните дървета.
Провалена обсада „преселва“ дамаски сливи в Европа
Още по-весела е историята на кръстоносците, които през 1148 година обсаждат сирийския град Дамаск. Колкото и да упорстват, завоевателите не успяват да надвият съпротивата на местното население и се налага да си тръгнат „с подвити опашки“. Единственото, на което са се порадвали пред стените на Дамаск, са дървета с чуден плод – прочутата и днес дамаска слива. По този повод обсадените дълго им се подигравали, че са дошли не да превземат града, а да похапнат сливи. Отнасяйки дърветата у дома си обаче, кръстоносците ги „преселват“ в европейските страни и днес ние можем само да им благодарим за необичайния трофей.
Плодът от древни времена е изискано лакомство, поднасяно на кралски пирове и в домовете на високоставените велможи и военачалници. През XIII в. В Полша започват да отглеждат сортове, които чиито вкус и аромат пленяват аристокрацията, а не е далеч денят, в който на сочния плод вече се радват и в Германия и Франция.
Един от най-вкусните и най-загадъчните сортове е ренклод. Никой не знае къде е неговата родина, но названието му е свързано с красива легенда за любовта на френския крал Франциск. Той нарича сладкия плод на тихата си и свенлива съпруга Клод, добавяйки към името ѝ приставката „рен“. Днес сред най-прочутите сортове са зелената и алтановата ренклода.
Още интересни факти
* Приемите на кралица Елизабет II винаги са започвали със сливи от сорта „Бромпкон“, които растат в кралските градини. Коронованата особа е хапвала по 2 такива сливи всеки ден преди закуска.
* Старинни ръкописи твърдят, че в Чехия сливите покрай пътищата са посадени от покаяли се грешници. Интересно е, че и у нас тези дървета често се садят именно край шосетата.
* Цъфналите през пролетта сливови дървета в Китай напомнят на хората за възраждането на живота. Там смятат, че ако ги посадиш в градината си, ще имаш благополучие.
6 кулинарни препоръки
* Сладка, конфитюри и мармалади от сливи правете от плодове с еднаква степен на зрелост.
* За компоти избирайте едри сливи с малки костилки.
* За да запазят плодовете формата си при готвене, предварително ги набодете на няколко места с клечки за зъби.
* Добавяйте в консервите и сладкишите със сливи индийско орехче, ванилия, карамфил и канела.
* При приготвянето на сливи в различни варианти изваждайте костилките. Но ако ги оставите, те ще придадат допълнителен привкус и аромат. Важното е да не съхранявате такива блюда и консерви дълго.
* За по-оригинално гарнирайте месни ястия с мариновани сливи. Подходящи за са и зрелите, и недозрелите плодове.
Еликсир за тялото
Този плод съдържа много витамини от група В, които се борят с умората и повишават настроението, витамин С - той пък помага да се справяме с инфекциите и удължава младостта на организма, а провитамин А прави кожата гладка и еластична. Особено полезни са сливите за съдовата система, тъй като са богат източник на витамин К, който подобрява състоянието на кръвта и предотвратява тромбозите. Най-ценното на този плод е, че запазва качествата си дори и преработен.
* Препоръчват се при бъбречни болести и хипертония.
* Пресни, сушени или на компот са идеално слабително средство.
* Народната медицина ги смята за полезни при ревматизъм.
* Киселите сортове помагат при понижена стомашна киселинност.
* Листата, облени с гореща вода, се налагат върху трудно зарастващи рани,
дерматити и обриви.
* В древността сливов клей лекувал язва на стомаха и конюнктивит.
Ето какво може да си приготвите в късното лято със сливи.
Свинско със сливи и фасул
Време за приготвяне: 50 минути, порции: 4
Необходими продукти:
4 свински пържоли
2 с. л. зехтин
1 буркан консервиран фасул
няколко клонки естрагон
1 скилидка чесън
сол на вкус
млян черен пипер на вкус
5-6 зрели сливи
Приготвяне:
1. Нарежете свинските пържоли на ивици и ги изпържете почти до готовност в загретия зехтин. Отцедете фасула и го сипете при месото заедно с нарязания естрагон, солта, пипера и скълцания чесън.
2. Сипете в тавичка, намазана с масло, и отгоре наредете сливи, нарязани на парчета. Запечете ястието ъв фурната за около 20 минути при температура 200 градуса.
Бележки
Естрагона може да замените със салвия, като я добавите в ястието 5 минути преди да го извадите от фурната.