Славната история на ястието Бьоф Бургиньон

Крехко, разпадащо се телешко, задушено в сос от червено вино… Тази традиционна яхния от Бургундия е най-любимото ястие на французите и не само на тях. Да видим как се приготвя

© © iStock.com

рехко, разпадащо се телешко, задушено в сос от червено вино… Тази традиционна яхния от Бургундия, историческа област в източна Франция, се превръща в най-доброто френско национално ястие. В допитване за любимите рецепти на французите през 2017 г. то печели най-много гласове - 23%. Бьоф Бургиньон изпреварва в класацията дори класики като Бланкет дьо во, петел във вино, пържени пържоли, фоа гра (гъши дроб със сланина, обвит в тесто), пастата Ришельо и още много ястия и десерти, типични за френската кухня.

​Не просто ястие, а кулинарен термин

Когато е описано за първи път (през 1867 г. ) ястието не се е славело с особено добра репутация, вероятно защото се е приготвяло с остатъци от варено телешко. Но с времето е оценено като комфортна и вкусна храна, подходяща за всякакви поводи и сезони. Американската кулинарна звезда Джулия Чайлд го нарича „едно от най-вкусните говежди ястия, приготвяни от човека“ и го включва в книгата си „Овладяване на изкуството на френското готвене“ от 1961 г. С времето „Бургиньон“ се превръща в популярен кулинарен термин, използван за различни ястия с вино, гъби и лук.

Основните му съставки са два от най-прочутите продукти на историческата област Бургундия в източна Франция: червено вино и месо от телетата с кремаво-бял цвят, порода шароле.

© © iStock.com

​Кой как го приготвя

Различни вариации на Бьоф Бургиньон са били известни още от Средновековието, но едва през 1903 г. прочутият шеф готвач Отюст Ескофие оповестява своята рецептата. И неговото ястие моментално се превръща в сензация не само в Париж, но и в други големи столици, като Лондон и Ню Йорк. И докато Ескофие приготвя ястието от цяло парче месо, то Джулия Чайлд препоръчва то да се прави с телешко, нарязано на кубчета, а друга легенда на френската кухня – Антъни Бурдейн предпочита техниката палерон, при която се прави напречен разрез на плоския мускул в месото. При всички положения обаче особено важен е методът на бавно готвене.

За създаването на кулинарен шедьовър, какъвто и да е той, е необходимо търпение. И качествени продукти, разбира се (в оригиналната рецепта гъбите са манатарки, но става много вкусно и с култивирани печурки, стига да са пресни). Приготвянето на най-доброто телешко бургиньон, според топ готвачи, отнема цели два дни. Отделянето на достатъчно време за готвене е от ключово значение за вкуса, но тъй като в наши дни животът тече на бързи обороти, ви предлагаме рецепта, която отнема около 3 часа.

Продукти

1 кг телешко месо, на кубчета
100 г бекон нарязан на ситно
(50 мл) олио
250 гр арпаджик /или съвсем дребни лукчета/
1 глава чесън + 2 скилидки
1 чаена чаша нарязани пресни гъби
1 голям морков
1 - 2 с.л. брашно
телешки бульон 300 мл
сухо червено вино 700 мл
(магданоз, розмарин, копър, мащерка, риган) по няколко стръка
2-3 листа дафинов лист
(15 г) сол
1/2 ч.л. млян черен пипер
захар 1/2 ч л.

​Приготвяне

  1. Олиото се сипва в дълбока тенджера и се сгорещява. Добавят се и ивиците бекон.
  2. В мазнината се добавя месото, нарязано на кубчета, и се запържва от всички страни, докато придобие кафяв цвят.
  3. Обелените цели глави арпаджик, нарязаните на кръгчета моркови и почистените гъби се сипват в тигана и се запържват за 5-6 минути, докато омекнат.
  4. Прибавят се брашното и обеленият чесън и задушаването продължава още няколко минути.
  5. Зеленчуците се изваждат, а се добавят виното, бульона и билките и се оставят на възможно най-слаб огън да къкрят заедно с месото и резените бекон под капак колкото се може по-дълго, поне 2 часа. Колкото повече време прекарват съставките в задушаване, толкова по-добре.
  6. Когато месото стане съвсем крехко, зеленчуците се връщат в тенджерата, и яхнията се овкусява със сол, черен пипер и захар.