
В началото е кренвиршът
Всичко започва с изобретяването на вкусния, мек, ароматен и топъл колбас, което е сърцето на хот дога. Кулинарните историци твърдят, че за неговия праобраз е писал дори Омир още в IX в. пр. н. е. Спомени на готвач на Нерон от 64 г. пр. н. е. пък описват как му хрумва идеята да напълни празните – от едноседмичен глад – черва на прасе, което щяло да украси трапезата на императора. Натъпкани с говеждо и еленско, тези чревца се превръщат в първия познат на света колбас. Рецептите с всички подробности за това томително вкусно удоволствие се появяват през XV век. Тогава добре известна немска фирма започва да прави особено вкусни и качествени колбаси. Фактът не е забравен и е показателно, че през 1987 г. във Франкфурт отпразнуват 500-годишнината от това събитие.
Масовото производство на кренвирши започва през XVIII в. с изобретяването на знаменитите франкфуртери, известни като Frankfurter Würstchen, за добросъвестното производство на които следи цялата гилдия. От майсторите в нея се обучава и младият баварец Йохан Георг Ланер, който започва да прави малки апетитни кренвиршчета, като спазва главното условие: никога да не смесва в тях различни видове месо. Конкуренцията обаче настъпва и Ланер се мести във Виена, където дава воля на кулинарното си въображение - пълни чревцата със свинска и говежда кайма, смесена с едро млян стар хляб и подправки. Така през 1805 г. по сергиите си появяват „франкфуртските виенски кренвирши“, които за по-кратко всички наричат само „виенски“. Години след това, възхитени от успехите на земляка си, съгражданите му правят паметник в Хаселдорф. А щом император Франц I започва да ги нарича „любим колбас“, славата им тръгва из цяла Европа.
Империята Фелдман
В Ню Йорк 15-годишният Чарли Фелдман – немски емигрант от Хановер през 1867 г. решава да промени живота си на уличен търговец на пайове и преоборудва фургона си, с който започва в Кони Айлънд търговия с кренвирши. Те са дълги и тънки и той им измисля името „дакели“. Неговите последователи започват да пишат на фургоните си Ноt Frankfurters - горещи франкфуртери. Заради неимоверно разрасналата се търговия Фелдман купува земя и започва да строи своята империя. Към началото на 1900 г. тя вече заема цял квартал с 9 ресторанта, увеселителни влакчета, въртележки, танцова зала, открито кино, бани, хотел, тиролско село и много други забавления. През 1920 г. комплексът Feltman’s German Gardens обслужва вече 5 милиона посетители на година. Успехът е така зашеметяващ, че бившият емигрант успява да убеди президента на жп транспорта да прокара скоростна линия до Кони Айлънд.
Как Айзенхауер черпи Никита Хрушчов
Постепенно в ресторантите на Фелдман хот догът остава в дъното на менюто и това е повод младият емигрант от Полша с еврейски произход Натан Хандверкер, който за Фелдман, да открие свой ресторант - Nathan’s Famous.
Находчивият младеж намира оригинално решение за популяризирането му – започва да храни безплатно местните лекари, които обаче трябва да идват в ресторанта му с белите си престилки. И естествено хората решават, че лекари няма да ядат какво и да е – клиентите се увеличават и бизнесът процъфтява. Страхотна работа върши и състезанието за скоростно надяждане с кренвирши, което от 4 юли 1916 г. до днес се провежда всяка година. Качеството на кренвиршите е толкова добро, че през 1939 г. президентът Рузвелт гощава с тях английските кралски особи, а 20 години по-късно Айзенхауер с не по-малък успех черпи Никита Хрушчов по време на бейзболен мач.
Впрочем, бейзболните мачове имат своя роля в появата на хот дога такъв, какъвто го знаем. През 1900 г. Хари Стивънс сключва договори с бейзболните игрища и осигурява за посетителите им закуски и напитки по време на мачовете. И както често става, случайността решава всичко: веднъж свърша восъчната хартия, в която завиват кренвиршите и Стивън намира бързо решение, като я замества с топли хлебчета, разрязани по средата.
Един от многобройните последователи на идеята – внукът на баварския емигрант Оскар Майер, прави най-зашеметяващата и до ден днешен рекламна кампания в САЩ. През 1936 г. по негов проект е произведен автомобил във вид на виенски хот дог - Wienermobile, който обикаля страната и привлича вниманието към продукцията на фирмата. Впрочем такива атракционни автомобили пътуват и днес, а водачите им се наричат „хотдогери“.
Кръстникът
Помните, че Фелдман нарича своите издължени кренвирши „дакели“. Съществува легенда, че създателят на анимационни филмчета Тед Дърган показва в едно от тях дакел, лежащ сред кренвирши в средата на хлебче и то така, че почти не се различава от тях. И тъй като немската дума за „дакел“ - „дахсхунд“, му се струва твърде сложна за превод, я заменя с „дог“ - куче. Кренвиршите по правило се продават горещи, затова и вкусната закуска започват да наричат хот дог - „горещо куче“. Опитите да бъде открит този филм остават неуспешни, но от онова време е останал брой на студентски вестник на Йейлския университет, който разказва как зад фургоните с хот дог вървят тълпи кучета, поради което те били наречени „кучешките фургони“. И въпреки че етимология на термина така и не е изяснена докрай, той триумфира повече и до днес.

Ритуал на поведение при яденето на хот дог?
Има такъв! Ето стъпките:
1. Не сипвайте горчица, кетчуп или майонеза между кренвирша и хлебчето, а само върху кренвирша - „Обличайте кучето, а не неговата къщичка“, казват познавачите;
2. Сандвичът се държи само с ръце, никакви вилички и порцеланови чинийки;
3. Глътките се прокарват само с бира, газирана напитка или леден чай;
4. Ако пръстите ви накрая са изцапани, никакво бърсане, просто ги оближете; 5. Хот дог се яде не на маса, а само в движение.
Любопитно:
* От 1957 г. в САЩ отбелязват Национален ден на хот дога, а от 1994 г. съществува Национален съвет на хот дога и кренвирша, който изследва качествата на продукта, дегустацията и рекламата му.
* „В тази страна не се печелят избори, ако не си се снимал с хот дог!“ - репликата е на губернатора от щата Ню Йорк Нелсън Рокфелер.
* Всеки американец изяжда средно на година около 60 хот дога.
* Къде мислите Брус Уилис прави предложение на Деми Мур? Разбира се, пред павилон за хот дог!
* Не съществуват правила за гарнитурите към хот дога. Те са различни за почти всеки от щатите – в Аризона добавят домати, лук, сирене и задушен фасул, в Сиатъл – пържен лук, в Кънектикът – кисело зеле, в Чикаго – лук имариновани краставички...
* На 21 юли 1969 г. астронавтите Нийл Армстронг и Едуин Олдрин изяждат приготвения им за из път хот дог, а кутийките им и досега лежат в лунния модул, който те оставят на повърхността на нашия спътник.
Рецептите за приготвянето им са доста различни!

Датски хот дог
Приготвя се за 15 минути, продуктите са за 3 порции:
1/2 глава кромид
1 с. л. олио
3 класически меки хлебчета за хот дог
3 дълги пушени кренвирша
3 малки мариновани краставички
по 3 с. л. кетчуп и лека майонеза
горчица на вкус
сол на вкус
ароматни подправки по избор и по вкус
1. Обелете кромида и го нарежете, както ви е удобно. Запържете го в загрятото олио и го извадете да се отцеди върху домакинска хартия.
2. Разрежете хлебчетата на половинки, но не до край. Запечете ги до леко зачервяване на грил тиган. По същия начин постъпете и с кренвиршите.
3. Нарежете едната краставичка на много ситни кубчета, а другите – на кръгчета.
4. За соса смесете майонезата, кетчупа и горчицата. Посолете по вкус и овкусете с избраните от вас ароматни подправки.
5. В топлите хлебчета сложете по 1 кренвирш, поръсете с кубчета краставичка, а по края наредете кръгчета краставички. Обилно намажете със сос и поръсете със запържения кромид. Поднесете веднага.

Чикагски хот дог
Времето за приготвяне е 15 минути, продуктите са за 1 порция.
1 кренвирш
1 хлебче за хот дог
3 ч. л. домашна марината с мед
2-3 резена домат
2 мариновани краставички
1 ч. л. жълта горчица
1 с. л. салатен лук – на кубчета
сол на вкус, ароматизирана с целина на прах
1. Запечете кренвирша на грил и го сложете по дължината на разрязаното, предварително загрято хлебче. Сипете отгоре домашната сладка марината и наредете резените домат.
2. Върху тях поставете нарязаните мариновани краставички. За финал нанесете горчицата и я поръсете с лука и ароматизираната сол. Поднесете веднага.
Рецептата е предоставена от Надежда Станулова от Карлово.

Френски хот дог
Времето за приготвяне е 15 минути, продуктите са за 6 порции:
6 френски хлебчета за хот дог
6 виенски кренвирша
горчица на вкус
2 с. л. кетчуп
2 с. л. майонеза
6 мариновани краставички
1. Сложете хлебчетата в сух грил тиган и ги притиснете с някаква тежест, докато приятно се зачервят. Обърнете ги и от другата страна.
2. По същия начин запечете и виенските кренвирши, докато по тях останат приятно зачервени следи от ребрата на тигана.
3. С лъжичка с дълга дръжка намажете хлебчетата отвътре с горчица и по същия начин добавете смес от майонезата и кетчупа.
4. Нарежете краставичките на миниатюрни кубчета и ги пуснете в дупчицата на хлебчетата. Веднага пъхнете и по 1 от още горещите кренвирши. Добавете сос около върха им. Поднесете веднага.