Пица – как да познаете истинската?

Пицата е първото ястие от италианската кухня, което е познато в цял свят. В Индия към нея добавят джинджифил, във Франция я приготвят, като използват няколко вида сирена, в Япония пък я гарнират с морски дарове и т. н. 173 рецепти за пица

Пицата е първото ястие от италианската кухня, което е познато в цял свят. Тя може да бъде опитана в която и да е страна от земното кълбо, но навсякъде има свой специфичен вкус - в Индия към нея добавят джинджифил, във Франция я приготвят, като използват няколко вида сирена, в Япония пък я гарнират с морски дарове и т. н.

Родното място на пицата е Неапол, където тя била основната храна на бедните селяни и войниците. Първоначално под пица се разбирало обикновена питка, която се пече на жар.

След това върху нея започнали да се поставят разнообразни продукти. Това ястие се разпространило по цялото Средиземноморие – от Египет до Гърция.

Във всяка страна в приготовлението на пицата са намерили отражение местните кулинарни традиции, предавани като опит от търговците и мореплавателите на всички останали хора.

От неаполитанската пица се запазила само класическата комбинация „питка и сирене“, без които това ястие не е същото.

Днес неаполитанците смятат, че те единствени приготвят истинска пица, защото използват само рецепти, измислени в техния град. „Всичко останало са обикновени сандвичи“, казват те.

В края на 19 в пицата престанала да бъде ястие на бедните и завзела дори кралската трапеза. Съпругата на неаполитанския крал Умберто Първи – Маргарита Савойска, поканила в своята резиденция Каподимонте, намираща се близо до Неапол, известния тогава собственик на най-добрата неаполитанска пицария Рафаел Еспозито. Той предложил на кралицата три вида пици. Най-много от всички й харесала пицата, приготвена от червени домати, зелен магданоз и бяла моцарела, също като цветовете на италианския национален флаг. Кралицата толкова била впечатлена от вкуса, че дори позволила да нарекат ястието на нейно име. Оттогава тази пица се нарича "Маргарита" и се смята за кралска, а рецептата й е останала непроменена и до наши дни.

Как да познаете истинската пица?

Задължителната и най-важна част от нея е питката. От една страна, тя служи за основа на различни пълнежи и затова трябва да бъде достатъчно тънка. От друга, несполучливата питка разваля целия вкус и вид на пицата. Питката трябва да бъде едновременно хрупкава и мека, така че да може да се сервира, без да се счупи коричката й. Тестото й трябва да се прави със зехтин, за да не предизвиква парене и киселини в гърлото и хранопровода. Затова можем да кажем, че приготвянето на тестото е основното умение на майстора пицар. Всеки ресторант, който предлага истинска пица, държи рецептата на тестото в строга тайна.

Важно е да знаете

  • Пицата е кулинарен шедьовър, а не хранителна маса.
  • Вкусът на една от съставките й не бива да препокрива вкуса на другите.
  • При приготовлението на пицата трябва да се използват само пресни и естествени продукти – замразените полуфабрикати убиват вкуса й.
  • Тя трябва да бъде изпечена в специална пещ, позволяваща да се поддържа температура не по-ниска от 350 градуса.
Най-често използваните продукти за истински италиански пици:
  • маслинено олио и маслини – от маслини се прави прословутата маслинена паста, която може да се намери и у нас
  • каперси – пъпки на растения с тънък, но специфичен аромат, които трябва да се употребяват с мярка
  • риган (див майоран)
  • пресни магданоз, градински чай и мента
  • сладък майоран – добавя се върху вече приготвената пица
  • сушени домати
  • различни сирена – традиционно се използват моцарела, пармезан, пекорино

Рецепта за пица "Маргарита"

Време за приготвяне: 1 ч

Продукти за 1 брой

  • За тестото: 350 г бяло брашно, 7 г суха мая, 1 ч. л. захар, щипка сол, 1 с. л. зехтин, топла вода
  • За плънката: 400 г консервирани белени домати, 2 скилидки чесън, 2 с. л. сух или пресен босилек, 1 с. л. зехтин, 2 с. л. доматено пюре, 100 г моцарела, 4 с. л. настърган пармезан или кашкавал, сол и черен пипер на вкус

1. Маята и захарта се смесват с 4 с. л. вода. Оставят се на топло за около 15 минути, докато маята шупне. Брашното се пресява заедно със солта, слага се в голяма купа, а в средата се прави дупка. Там се изсипва зехтинът, маята и останалата вода. Замесва се тесто.

2. След това се слага на посипана с брашно повърхност и се меси 4 - 5 минути. Връща се в купата, покрива се с кърпа и се оставя да втаса на топло. Тестото се меси още около 2 минути, разтегля се с ръце и се разстила в тавичка. Тестото трябва да бъде равно и не по-дебело от 6 мм, защото при печенето се надува.

3. Нарязаните консервирани домати, чесънът, магданозът, зехтинът и солта се слагат в тенджера и се варят 10 минути, докато сосът се сгъсти. Добавя се доматеното пюре и се охлажда.

4. С доматения сос се намазва тестото, а отгоре се нареждат парчетата моцарела. Пицата се поръсва с настърган пармезан и се пече в предварително загрята фурна при 200 градуса за около 10-15 минути.

Основно тесто за пици, фокачи и др.

Основно тесто за пици, фокачи и др.

Рецепта за Основно тесто за пици, фокачи и др. - "probvax dnes tazi retzepta....SUPER stana.Preporachvam e i az: - от mainata63. Рецепта за Основно тесто за...