В ореховите ядки се съдържат всички вещества, необходими за поддържане на живота – целият набор от витамини и минерали, протеини, мазнини и въглехидрати, което ги прави напълно различни от всички други плодове и зеленчуци. „Дърво на живота“ - така от древността е известен орехът, който не само храни, но и лекува и възстановява силите на човека.
Тълкуватели на Светото писание твърдят, че още библейският пророк Йезекил разказва за ореховото дърво, а древногръцкият историк Херодот, на когото човечеството дължи много от знанията си за миналото, пише, че орехите са „надарени с особена жизнена сила“.
Според древногръцка легенда дъщерята на цар Карий се превърнала в орехово дърво след смъртта си. Богинята Артемида занесла вестта на баща й и му заповядала да построи в нейна чест храм с колони. От тогава тези архитектурни елементи – статуи на женски фигури, се наричат кариатиди – нимфите на ореховото дърво. Те и до днес подпират фронтоните на прочутия гръцки Акропол.
От динозаврите до космонавтите
Известно е, че в градините на легендарния персийски цар Кир растат орехови дървета и семена от тях още тогава се доставят в Гърция, където растението намира особено благоприятен климат. В началото на нашата ера орехът вече пуска корени из цяла Европа. Археолозите намират останки от черупките му дори в Гренландия и по бреговете на сибирската река Об. Датирането им доказва, че орехът е съществувал заедно с динозаврите.
Според швейцарския лекар Бирхер-Бергер те са едва ли не най-полезната, естествена и жива храна, наситена с енергия от слънцето.Той дори твърди, че при определени обстоятелства може да се храним и само с орехи. Интересно е, че прочутият пътешественик Тур Хейердал по време на околосветските си обиколки непременно включва в менюто си и тях, а заосмонавтите те са една от най-необходимите храни.
Пред компютъра – с чинийка орехови ядки!
Народната медицина на различни страни ги използва като лек на какви ли не заболявания. В Китай церят с ядките бъбречно-каменна болест, в Англия – диабет и склероза, в Таджикистан – стомашни болести...
Ореховите ядки възстановяват силите на изтощения организъм. Препоръчват ги при голямо физическо натоварване, загуба на тегло, след тежки заболявания, при подагра, диабет, сърдечни, нервни и бъбречни болести. Добре е да ги ядат и хора, които се налага да прекарват деня си пред екрана на компютъра и водят заседнал начин на живот. Народите от Кавказ пък имат поверие, според което 2-3 ореха дневно подобряват зрението и помагат в по-късна възраст да не се носят очила.
Как с орехите се раждат усмивките
Във вкусните ядки се съдържа голямо количество магнезий, който действа успокояващо на превъзбудения човешки мозък. В момент на стрес те свалят напрежението, човек се отпуска, готов е да се усмихне и да разсъждава спокойно. Изследвания на учените показват, че именно дефицитът на магнезий е причина за раздразнителността, забравянето и световъртежа. Ореховите ядки съдържат също много фибри, които усилват перисталтиката на стомаха и червата. Редовната употреба помага да се натрупат витамини, да се попълнят запасите от йод в организма особено в периодите, когато се обострят хроничните заболявания.
Вкусна орехова медицина
* В книгата „Рецептите на Ванга“ прочутата пророчица и целителка препоръчва при екзема във фурната да се изпекат до тъмнокафяво 3 ореха с черупките. След охлаждането им да се счукат и да се смесят с 1 с. л. рибено масло. Засегнатите места се мажат по няколко пъти на ден.
* За регулиране на сърдечната дейност и за укрепване на целия организъм помага смес от равни части орехови ядки, стафиди, смокини и сушени кайсии. Вземайте по 1 с. л. дневно, а сместа съхранявайте в хладилника.
* За лечение на захарен диабет смелете на брашно орехови ядки и елда в съотношение 1:5. Половин лъжица от сместа от вечерта залейте със слой от 2 см кефир. Изяжте на сутринта на гладно заедно с една ябълка. Вземайте по 1 с. л. от орехово-елденото брашно, залято с кефир 5 месеца половин час преди всяко ядене, за да постигнете ефект.
10 кулинарни препоръки
- Орехите с черупки запазват отлични вкусови качества до 1 година на сухо и не горещо място, докато очистените много бързо се окисляват и гранясват.
- Избирайте орехи с продълговата форма – те имат по-тънка черупка и по-едра ядка.
- Най-вкусни са ядките със светла ципа със златисти оттенъци. Орехите с погладка черупка имат по-малки вътрешни преградки и по-едра ядка.
- За да се избавите от мириса на чесън и лук, изяжте ядките на 2-3 ореха.
- За да обелите лесно ореховите ядки от тънката ципица, накиснете ги 12 часа в подсолена вода.
- Когато слагате орехови ядки в кексово тесто, първо ги оваляйте в брашно, за да не паднат на дъното.
- Дръжте в чинийка няколко ореха и в стаята няма да има мухи, комари и молци.
- Не забравяйте, че зрелите орехи са 2 пъти по-калорични от пшеничения хляб.
- Ядките на 3-4 ореха с лъжица мед са не само вкусна закуска, но и прекрасно средство срещу главоболие, безсъние и склероза.
- За да има полза организмът от този чудесен плод, изяждайте наведнъж 3-4 ореха, но не повече от 10 за денонощие.