Обичаите за празника на Св. Св. Константин и Елена

Светъл и тържествен е денят, в който почитаме император Константин и майка му, царица Елена за техните заслуги към християнството, един от последните пролетни празници. За здраве народът го отбелязва с тържества, нестинарски игри, светена вода, агнешки курбан и месени в зори хлябове. Предлагаме ви рецепта за обредни питки с лимец и лапад.

На 21 май църквата отбелязва празника на Светите равноапостолни цар Константин и майка му Елена. Императорът на Рим и Византия свиква Първия вселенски събор през 325 г. Майка му, също е била благочестива и по нейна заръка е открит кръстът Господен на Голгота, затова с царицата е свързан и празника Кръстовден. Майка и син имат огромен принос за християнската вяра и народните обичаи повеляват на този ден да се прави курбан.

В някои области празнуват овчарите, другаде все още е традиция провеждането на нестинарски игри. Те са особено популярни в района на Странджа. На този ден се ходи на църква, в манастир, и се поднасят дарове пред иконите на светците.

© архив

Празникът се нарича още Костадиновден и се според поверието ако на този ден се направи молебен, това ще предпази земята от градушка, защото "Елена и Костадин носят градушката в чувал, но ако се помолиш, няма да развържат чувала", са казвали древните.

Особено популярно място за поклонение е манастирът "Св. св. Константин и Елена" на няколко километра от Варна, където има чудотворен извор - аязмо. Предполага се, че заради него през XVI в. е възникнала светата обител.

Освен ястия с овче и агнешко месо на празника се поднасят и обредни хлябове.

Продукти за питки с лимец и лапад

брашно от лимец 1 ч. ч.
брашно 1/2 ч. ч. царевично
кисело мляко 200 г
прясно мляко 50 мл
1 кафяна лъжичка сода бикарбонат
лапад 1/2 ч. ч. бланширан
сол 1/2 ч. л.
малко риган 1 ч. л.
семена за поръсване

Продуктите са за 9 порции. Приготвянето отнема 45 минути.

  1. В купа смесете двата вида брашно и солта. В киселото мляко разбийте содата и изчакайте да шупне. Добавете прясното мляко и разбъркайте отново.
  2. Сипете млечната смес в средата на брашното, добавете ригана и отцедения и нарязан бланширан лапад. Разбъркайте с вилица на гъста смес.
  3. Гребвайте със супена лъжица от тестото и сипвайтее върху хартия за печене или върху подложка за печене.
  4. Оформете 9 питки, леко сплескани отгоре. Поръсете ги със семена и печете 17-20 минути във фурна с вентилатор, загрята до 180 градуса.
  5. Наглеждайте ги още след 15-ата минута и ако е нужно, намалете температурата, за да не изгорят.

Рецептата е предоставена от Виолета Матева от Камено.


Бележки

Лимецът осигурява така необходимите белтъчини и фибри на организма, а заради богатото си съдържание на витамини и минерали е препоръчилно да се приема като профилактична мярка срещу авитаминоза и минерален дисбаланс. Пролетния дар от природата – лападът, пък е признат лечител на анемията. Той тонизира и пречиства.