Няма как да разберем кой пръв се е възползвал от полезните качества на Laurus nobilis – дали древната кулинария или природната медицина, но е ясно едно: листата на лавровото дърво са безценни и за храненето, и за здравето.
Дафиновите листа могат да лекуват най-разнообразни проблеми: умора, цистит, мускулни крампи, предменструален синдром, главоболие, артрит, депресия, кожни инфекции, проблеми на седалищния нерв, отит, хъркане, задържане на течности, подуване и метеоризъм. Листата на това растение детоксикират черния дроб, подобряват работата на храносмилателната и дихателната системи, кръвообращението и имат отхрачващо действие.
Дълбокият и наситен мирис на дафиновите листа има приложения и в ароматерапията – пречиства въздуха, отблъсква насекомите и предразполага към релаксация.
Как се приготвя дафиново масло
30 г сушени дафинови листа се поставят на дъното на тъмен съд с капак и се заливат с 250 мл бадемово масло така, че да бъдат напълно покрити. Престояват 1 месец плътно затворени на тъмно и хладно място далеч от слънчева светлина, като от време на време съдът се разклаща. След това можете да прецедите сместа и да оставите плътно затворено маслото в тъмно шише, като вземате от него по малко с капкомер.
Маслото, извлечено от дафинови листа, улеснява притока на кръв и се използва за стимулиране на лимфния дренаж, прилага се и при масажи и за разтриване против скованост и болки в мускулите.
Как се приготвя дафинов чай
Добавете 3 изсушени дафинови листа към 1 л вряща вода и изключете котлона, като оставите да престоят 10 минути. След това извадете листата и когато изстине, съхранявайте в хладилник. Отварата се пие охладена по 1 чаена чаша всеки ден в продължение на 10 дни.
Този чай облекчава менструални болки, подпомага отслабването, подобрява метаболизма и действа чудесно за профилактика при дихателни заболявания.
Бележки
Не се пие повече от препоръчаната доза, за да не предизвика дразнене на стомаха. Чаят от дафинови листа не се препоръчва за бременни и кърмещи жени!