Лекарства от буболечки вече са на пазара

Сгушена на края на покрити с бамбук планини в Йибин, фермата на Ли Бинкай е предназначена за отглеждането на хлебарки за медицински цели. 
Сгушена на края на покрити с бамбук планини в Йибин, фермата на Ли Бинкай е предназначена за отглеждането на хлебарки за медицински цели. Районът за размножаване е приблизително с размерите на игрище за бадминтон, като прозорците са запечатани с мрежа, за да се предотврати всякакво бягство.

Известни разговорно като американски хлебарки, Periplaneta americana са един от най-големите видове и се консумират за различни заболявания: стомашни язви, проблеми с дихателните пътища и дори просто като тонизиращо средство.

“Най-големият ефект от хлебарките е, че те имат голям имунитет, поради което хората ще усвоят ползите от тях, след като ги изядат”, казва Ли, отбелязвайки, че в Китай хлебарките са наречени “малките юнаци”, защото могат да живеят дни, дори и след като ги разрежеш наполовина.

  

Буболечките имат детоксикиращи свойства и могат да действат като диуретик, казва Лиу Даоюан, главен специалист в Медицинския център на град Йонгшоу. “Те са ефективни и за облекчаване на възпалено гърло, тонзилит, (чернодробна) цироза и натрупване на течности”, добави той.

Хлебарките на Ли живеят в пространствата на квадратни дървени рамки, които се съхраняват на стелажи в две стаи. Мястото се поддържа топло и влажно, с миризма, наподобяваща влажни дрехи. Храната им е смлени царевични, плодови и зеленчукови люспи върху малки тави, като насекомите внезапно се прехвърлят върху платформите, пълзящи едно над друго. На всеки три месеца Ли попълва с нови хлебарки, за да държи популацията под контрол.

Миналата година той е продал един тон изсушени хлебарки на фармацевтична фабрика за близо 90 000 юана (13 500 долара). В съседния град „Gooddoctor Pharmaceutical Group“ управлява най-голямата в света ферма за хлебарки, където шест милиарда насекоми се държат в съоръжение, което използва изкуствен интелект при наблюдение на движението им и условията на околната среда.

Източник - БГНЕС