Кой е най-добрият тиган? Как да го изберете?

Добрият тиган е гаранция за прекрасен вкус и безопасна храна. Ще ви помогнем да разберете какви тигани трябва да имате в кухнята си.

© iStock.com,

Когато избирате тиган, е най-важно да обърнете внимание на това от какво е направен. Тъй като химическите елементи си взаимодействат, те образуват различни съединения, като далеч не всички са безопасни. Затова тиганите се правят от натурални материали. Вижте най-важното за различните видове.

Чугунени тигани

В тях можете да пържите, задушавате, но и да печете. Те са дълговечни, няма опасност от механични повреди по тях, издържат на високи температури, затова в някои семейства тези посуди се предават от поколение на поколение. Но грижата за чугунения съд е сложна.

Той трябва да се мие без агресивни миещи средства, които провокират корозия на метала. Не трябва да се мият в миялна машина.

При правилна употреба, чугунът е безопасен за здравето, но порестата му повърхност се зацапва с остатъци от масло и храна, които при многократно нагряване могат да отделят канцерогенни вещества. Така че чугуненият тиган винаги трябва да е добре почистен.

Медни тигани

В медния тиган продуктите се приготвят бързо, като съхраняват полезните вещества и витамини за сметка на високата топлопроводимост на медта.

Стандартно, медната посуда има покритие, защото самата мед бързо се окислява и прониква в храната. Именно поради тази причина не се препоръчва съхраняването на храна в такива съдове.

Медта е скъп метал, затова медната посуда не е от най-евтините.

Тигани от неръждаема стомана

Неръждавейките са си извоювали уважението на професионалните готвачи заради устойчивостта им към механични увреждания и съхраняването на натуралния вкус и цвят на продуктите.

Тези тигани са дълготрайни, леки, лесни за поддръжка, без да се „страхуват“ от температурните промени. Но експертите твърдят, че не всеки съд за готвене от неръждаема стомана е безопасен, а само онези, в които количеството никел в сплавта не превишава 10%, а най-добре е съвсем да отсъства, защото се смята, че е силен алерген и е канцерогенен.

Тиганът трябва да е изработен от неръждаема стомана, специално предназначена за контакт с хранителни продукти и течности. Не е препоръчително да съхранявате продукти в такъв тиган, защото металите могат да проникват в храната. Когато този тиган прегрее, по него могат да се появят петна, които се отстраняват с оцет или лимонена киселина.

Алуминиеви тигани

Въпреки предубежденията за вредата от алуминия, този метал е безопасен според последни изследвания. Алуминиевите съдове имат доста плюсове: достъпна цена, дълготрайност, лекота, разнообразие на формите, устойчивост на корозия. Използват се сплави, които са предназначени за пряк контакт с храна. Благодарение на тънкия оксиден слой, алуминият притежава ценни свойства – той не разрушава витамините и микроелементите в продуктите. Именно заради това от него изработват апаратура и уреди за медицината и хранително-вкусовата промишленост. Съвременните тигани от алуминий се покриват с различни незалепващи покрития, което позволява да се подобрят техните качества.

© iStock.com

Когато купувате тиган, обърнете внимание за какъв тип котлони е предвиден.

  • За приготвяне на палачинки са подходящи широките тигани с тънко дъно. Те стават и за пържени яйца и бързо запичане на зеленчуци.
  • За приготвяне на месо и риба ви трябва тиган с дълбоко дъно. Той се нагрява равномерно и под-държа нужната температура, а влагата, която се отделя от продуктите, изчезва по-бързо.

Тигани с незалепващо покритие

Тигани от различни материали се покриват със специални сплави, за да се осигури незалепващ ефект и да може да се готви с минимално количество мазнина. Ето какви видове покритие има:

  • Тигани с тефлоново покрите

Това е най-разпространеното покритие при алуминиевите тигани. Този материал не влиза в химическа реакция с храната, водата и миещите средства. Но има едно важно условие, което гарантира безопасността на тези съдове не трябва да се прегарят без продукти или течности. При загряване над 250ºС тефлонът се размеква и уврежда. Препоръчва се ползването само на силиконови и дървени прибори, периодично да се добавя малко вода, а при миене да не се ползва тел или твърда гъба.

  • Тигани с мраморно покритие

В основата на това покритие пак е тефлонът, в който са добавени твърди минерали, вкл. мраморни трохи. Този материал се отличава от обикновения тефлон с равномерно загряване и по-дълъг процес на изстиване. Това покритие е по-устойчиво на механично въздействие, не му пречи прегряването и промяната в температурата. Такива съдове могат да се мият в миялната, а при готвене се допуска и използване на метални прибори. Тиган с многослойно мраморно покритие и дебело дъно може да ви служи доста дълго (до 25 години).

  • Тигани с титаниево покритие

И тук основата е тефлон, в който са добавени частици от метали и минерали. Това покритие се смята за надеждно, затова е и по-скъпо. Но си заслужава: тези съдове са устойчиви към механични въздействия, затова спокойно се ползват всякакви прибори. Няма проблем с високите температури, нито с миещите препарати, нито с постоянното активно използване. Безопасни са за здравето, максимално се доближават до качествата на чугунените тигани, но са по-леки и лесни за обгрижване. Могат да се ползват до 25 години.

  • Тигани с керамично покритие

Керамичният тиган (който е със силициево покритие) има също толкова добри незалепващи свойства като тефлоновия. Равномерно и бързо загрява, позволява готвене с малко мазнина. Плюсовете му са повишената му износоустойчивост и устойчивост към високи температури. Сред недостатъците му е крехкостта на покритието: при него не трябва да има грубо механично въздействие, тиганът трябва да се пази от падане, миене в съдомиялна, а също и от резки промени в температурата.

© iStock.com,

Правила за експлоатация на тигани с незалепващо покритие

  1. Никога не загрявайте тигана празен – без храна, мазнина или вода, защото иначе покритието ще изгуби свойствата си и храната ще прегаря.
  2. За да не повреждате покритието, използвайте дървени или силиконови прибори.
  3. Ако към дъното на тигана полепне слой мазнина и не може да се отмие, напълнете тигана с вода и добавете малко оцет. После сложете на котлона и оставете да кипне, след което отмийте с топла вода и сапун.