Есента пристига не само със златен листопад, но и с дъжд от кестени – зрелите ядливи плодове само чакат да се наведем, да ги съберем и да си направим пиршество с тях.
ЦЕНЯТ ГИ В ЦЯЛ СВЯТ
- от историческата им родина Мала Азия до Европа и отвъд Океана. Едва ли обаче те имат повече почитатели от Италия и Франция. В третия вторник на октомври във Франция например започва ежегодният празник на кестена. Корсиканците пък са го издигнали в ранг на почетен гост на сватбените тържества: семейството на булката трябва поднесе на гостите не по-малко от 22 ястия, приготвени с него. Кестенът се е настанил удобно и в италианската митология чрез легендата за нимфата Неа, самоубила се, за да не падне в обятията на Юпитер. Богът я превръща в дърво с прекрасни цветове и листа и с плодове, защитени от бодлива черупка. Оттогава дървото се нарича на латински Castanea - от Casta (девствена) и името на нимфата (Nea).
В КИТАЙ ОТ ВЕКОВЕ ЛЕКУВАТ С ТЯХ
лошо храносмилане, диария, често уриниране, сексуални смущения, ревматизъм и бъбречни заболявания. Според най-новите изследвания кестените са богати на витамин А, В1, В2 и С, фосфор, калций и желязо. Те имат по-малко мазнини от останалите ядки, хранителни са и засищащи. В 100 г се съдържат 210 ккал, 42 въглехидрати, 3,6 протеини и 2,2 мазнини. Поради това са идеален компонент на вегетарианската диета.
КРАЛЯТ НА КУХНЯТА ПРЕЗ ОКТОМВРИ
Отличителна черта на този плод е липсата на ярко изразен вкус и аромат. Кестените са неутрални, съчтават се чудесно и със захар, и със сол и затова удобни за готвене на салати, гарнитури, супи и печива. От кестени умелите домакини приготвят чудесни и първи, и втори блюда, да не говорим за десертите. На сайта ще намерите рецепта за Кестенова торта без брашно. Те ги пекат, варят, задушават и съчетават с птиче и дивечово месо, риба и зърнени продукти. А благодарение на съдържащото се в тях нишесте те отлично си пасват и с картофите. Може и да се изненадате, но от кестени се пече и хляб. Не случайно в не толкова отдавнашни времена във Франция кестенът е наричан още “хлебно дърво”. Преди дядо Колумб да достави от Америка картофите, всички бедняци на Стария континент утоляват глада си именно с тях. Нещо повече: от този вездесъщ плод дори варят бира и напитка, която замества кафето. Прочутият в цял свят френски кестенов деликатес се нарича марон гласе. Този десерт се прави, като обелените кестени продължително се варят в захарен сироп и се сушат няколко дни. Приготвени са за пръв път в епохата на Луи XIV и днес са емблемата на градчето Прива, провинция Ардеж.
КУЛИНАРНИ ПРЕПОРЪКИ
* Свежестта на кестените лесно може да проверите, като натиснете с палец. Кафявата обвивка на престоялия на сергията повече от 4-5 дни се пробива от натиска.
* Най-лесно ще обелите кестените, като резнете леко обвивката и ги натопите във вряла вода за 5 минути. След това свалете и тънката бяла ципа.
* Пресните кестени съхранявайте на студено само няколко дни.
* Сварените може спокойно да замразите и да ги готвите по-късно.
КОЗМЕТИКА С КЕСТЕНИ
Избелваща маска срещу лунички. Скълцани кестени залейте със 75-градусов спирт така, че да е с 2 пръста над тях. Оставете да престои 2 седмици и обтривайте лицето с памучен тампон, напоен с настойката.
ЛЮБОПИТНО
* Листата на кестеновото дърво са емблема на бунта срещу Бастилията по времето на Великата френска революция.
* В хороскопа на друидите в списъка с 22 дървета е включен и кестенът.
* Ако сънувате кестени, ще страдате кратко, но после идва времето на щастието. Ако жена яде насън кестени, ще я ухажва състоятелен човек.
източник : сп. Кулинарен Журнал (10/2009 г)
сн : shuttetstock.com