Как да си отгледате зърнени кълнове в три стъпки:
1. Измивате добре семената.
2. Слагате ги в подходящ съд и покривате с вода за едно денонощие. Количеството вода трябва да е от 2 до 5 пъти повече от семената и това зависи от растителния вид - например люцерната набъбва двойно, а лещата тройно. Съдът се поставя на тъмно място при стайна температура.
3. След 24 часа отцеждате добре водата и оставяте семената да покълнат. Необходимо е да бъдат измивани сутрин и вечер, като винаги се отцежда много добре излишната вода. Съдът се държи на тъмно място, докато кълновете са по-малки от 1,5 мм, а когато станат по-големи, могат да бъдат преместени на светло, но без пряка слънчева светлина. Така бързо ще се появят зелените листенца и ще се заредят с много хлорофил.
В какъв съд да си отгледате зърнени кълнове:
- Буркан с марля – вземете стъклен буркан и поставете марля на гърлото му с помощта на ластик. Това помага за лесното и бързо промиване и отцеждане на семената в буркана. Ако те са много ситни, поставете марлята на няколко пласта. Този метод на покълване е подходящ за почти всички семена, които не са слузообразуващи.
- Уред за покълване – съществуват много уреди за покълване, повечето са с тавички и система за навлажняване.
- Чинийка с почва или марля – това е методът за отглеждане на слузообразуващи кълнове /от ленено семе, рукола, синап и др./. На дъното на чинийката се поставя пръст или марля на няколко пласта, посипват се семенцата по цялата площ и се заливат с половин сантиметър вода. В следващите дни с помощта на пулверизатор семената се поддържат влажни, но не и потопени под вода. Когато се покажат малки неразтворени листенца, чинийката се поставя на косвена слънчева светлина.
Най-разпространените кълнове са от:
- жито, ръж, ечемик, елда
- люцерна, рукола, синап, ленено семе
- соя, китайски боб, нахут, леща
- броколи, моркови, ряпа, зеле, лук
- слънчоглед, тиквени семки, бадеми