Дочакали сме пролетта на разсее спомена за дългите зимни дни, да се раззелени и да се понесем във вихъра на радостта. Но нещо не е както трябва. Събуждаме се уморени, по пътя за работа се задъхваме, пулсът тупти учестено, а фон дьо тенът не успява да скрие бледата кожа и тъмните кръгове под очите... Може би се досещате: пролетна умора, а много често и желязодефицитна анемия. Разбира се, тези страдания трябва да се докажат медицински чрез изследвания на кръвта. Какво следва?
Лекари и приятели ви съветват да хапвате „железни храни”, за да засилите организма. Често обаче тези съвети са противоречиви: спанак или коприва, всякакви ярко оцветени зеленчуци или най-вече червени меса... Кое е най-доброто?
8 супер ценни храни
* Магданоз. Ароматната подправка е сред рекордьорите по съдържание на желязо – 6,20 мг в 100 г, а според някои изследвания тази цифра е дори 11! В комбинация с лимонов сок желязото в нея се усвоява по-добре. Пригответе си сок от 1 връзка магданоз, която нарязана сложете в блендера с 1 чаша вода и сока на 1 лимон. Разбийте и изпийте веднага.
* Спанак. В 100 г сурови листа на растението съдържат 2,7 мг желязо. Препоръчително е да се приготвят на салата с варени яйца и полети с лимонов сок.
* Коприва. Всички части на парливото растение са богати на желязо и витамин С. С нея може да приготвяте супи и ястия, но най-полезно е да се пие на гладно чай от коприва – препълнена чаена лъжичка нарязани листа се попарват с 250 мл вряща вода, киснат 30 минути и чаят се изпива преди ядене.
* Леща и бобови храни. Сред растителните продукти те са шампиони по съдържание на желязо. В 100 г сготвена леща например се съдържат 3,3 мг от него, а в белия боб – цели 6 мг. Гответе бобовите храни заедно със зеленолистни зеленчуци, които са богати на витамин С.
* Сушени кайсии. В 100 г от плода се съдържат рекордните 16 мг желязо. В сушените кайсии има и мед, който помага на желязото да се абсорбира от тялото. Ежедневното приемане на сушени кайсии помага за производството на хемоглобин.
* Червено цвекло. В 100 г от него се съдържат 8 мг желязо, което възстановява и активизира червените кръвни телца в доставянето на кислород в организма. Пригответе си сок от червено цвекло – от 100 г се получава 40 мл сок, в който сипете лимонов сок. Пийте по 3-4 пъти на ден. Друг вариант е да сложите в блендера 1 глава червено цвекло, измито и обелено, 1 измит морков, 1 ч. л. бирена мая и 1 ч. ч. вода. Смелете за няколко минути до еднородност и изпийте веднага. Салата от печено на фурна цвекло ще получите, като изстинало го обелите и настържете, а след това подправите с лимонов сок, малко сол и олио. Нека престои така 1 час преди консумация.
* Яйца. В 100 г сготвени яйца се съдържат 1,2 мг желязо, като жълтъкът е за предпочитане. Една народна рецепта препоръчва жълтъците на 3 яйца да се стрият с 1 с. л. мед и да се залеят с 60-70 мл червено вино. Тази смес се взема сутрин преди закуска в продължение на 2 седмици.
* Черен дроб. В 100 г от него се съдържат цели 6,5 мг желязо! Черният дроб е богат и на витамини – почти цялата плеяда от група В – особено много В12, и рекордно количество фолиева киселина и витамин А.