ИГНАДЖЕН

Свети Игнатий Богоносец се празнува на 20 декември.
Според народните вярвания това какъв човек ще влезе пръв в къщата - добър или лош, зависи каква ще е цялата година.  Който пристъпи пръв прага на дома, се нарича "полазник", домакинята му дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата. Игнажден означава „пламенен ден”, именници са и хората, носещи имената Игнат, Огнян, Огняна, Пламен и Пламена. Рецепти за пости
Свети Игнатий Богоносец се празнува на 20 декември.

Българите тачат този голям християнски празник под имената: “Игнажден”, “Идинак” “Идинажден”, “Игнатьовден”, “Полаз”, “Полязов ден или “Млада година”.

Според народните вярвания това какъв човек ще влезе пръв в къщата - добър или лош, зависи каква ще е цялата година.  Който пристъпи пръв прага на дома, се нарича "полазник", домакинята му дава игнатово кравайче и той сяда начело на трапезата.

Тъй като Игнажден означава „пламенен ден”, именници са и хората, носещи имената Игнат, Огнян, Огняна, Пламен и Пламена.

Според поверието, на Игнажден започват и родилните мъки на Божията майка, тогава са и сбирките на коледарите. Затова той е наречен Нов ден или Млада година. С Игнажден се поставя началото на коледните празници.

Особен ден и в народния календар. От "полаза" в ранното утро на този ден зависи какъв ще бъде животът на "полазеното"- посетено семейство- през идващата година. Според народната вяра какъвто човек (добър или лош, здрав или болен) пръв посети дома, такиви ще бъдат членовете на семейството.

Затова съществува някаква негласна забрана в този ден да се ходи на гости рано.

Домакините се радват, когато "полазът" е направен от добър, щедър и здрав човек, мъж или жена.

Особена радост изпитват домашните, когато хубава, млада, здрава и бременна жена първа прекрачи прага им на Игнажден.

Вечерта преди Игнажден се приготвя празнична трапеза. Всичките ястия трябва да бъдат постни. Поднасят се ошав, варени царевица и боб, туршии и зеленчуци.

На този ден не се дава нищо в заем, за да се запази изобилието и плодородието в семейството.

Преди изгрев слънце на празника се почистват и комините на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът или на двора, за да няма бълхи през лятото. На този ден жените не трябва да работят. Ако ли не всички жени, то поне онези, на които им предстои да раждат. Поверието казва, че ако не работят в този ден, раждането ще е леко.

Според друго поверие на Игнажден е добре да се поработи от всичко по малко.

Така през довело до друго поверие: Смята се, че всичко, което се прави на Св. Инат, упорито ще става през цялата годината, т.е. ще се заинати така да става.

На този ден момците поставят ечемик под възглавницата си. Според поверието, ергените ще се оженят за девойките, които са сънували през нощта.

Рецепти за пости