20 съвета как да направим по-вкусни ястията

Ако използвате тези препоръки, всички ще решат, че сте истински кулинарен шеф, защото те допринасят за усъвършенстване на уменията за приготвяне на всякакви ястия.

© iStock.com
  1. Когато приготвяте горещи сандвичи със сирена, първо оставeте продуктите на стайна температура. Всички знаят, че студено масло не може да се намаже върху филийка. Сирената и кашкавалът пък ще се разтопят равномерно, ако са извадени навреме от хладилника.
  2. Ако в салатата ви е предвиден суров лук, натопете го предварително в студена вода – това ще намали лютивината му, като неутрализира серните съединения.
  3. Кафето ще е по-вкусно, ако преди варенето в него добавите щипка сол и съвсeм мъничко канела. Солта ще обере излишната горчива нотка, а канелата ще разкрие вкуса и аромата му.
  4. В яхниите заменяйте водата с бульон – вкусът ще стане по-наситен и богат.
  5. За да стане месото крехко, оваляйте го в смес от царевично нишесте и яйчен белтък. От тази смес може да приготвите и марината за месо, ако добавите към нея оризово вино или балсамов оцет.
  6. Вместо обикновена ситна сол, използвайте морска или кашерна. Последната е с по-едри кристали, които имат и по-различна форма. Кашерната сол например е идеална, за да избави прясното месо от мириса на кръв.
  7. Когато правите салата, посолете зеленчуците, които пускат много сок, отделно – изчакайте, отцедете ги и тогава ги смесете с останалите.
  8. За да изпечете идеална торта без рецепта, използвайте това правило: теглото на захарта трябва да е равно на теглото на брашното, а теглото на яйцата – на това на маслото. Забележете: именно тегло, а не обем на продуктите.
  9. За да са вкусни печивата ви, в тестото винаги добавяйте сол. Една чаена лъжичка по удивителен начин усилва вкуса на продуктите и аромата на подправките. За случая е подходяща всякаква сол, важно е да я добавите в тестото.
  10. В рагу или сос интересна вкусова добавка може да бъде лъжичка сладка горчица или фъстъчено масло.
  11. Лесно, бързо и вкусно може да приготвите забулени яйца по нов начин: сипете ги в тиган така, сякаш ще правите яйца на очи, и после налейте малко вода, похлупете с капак и след 2 минути може да сервирате.
  12. Добавяйте към вашите ястия по няколко капки балсамов оцет – той подчертава вкуса на сирената, ягодовата салата, обикновения омлет и дори на сладоледа. При това балсамовият оцет има силни противомикробни и противовъзпателни свойства.
  13. Ако приготвяте бургери, не забравяйте да добавите в каймата галета – тя ще помогне бургерите да запазят формата си.
  14. Как да карамелизирате месо? Подсушете го. Разтопете в тиган с дебело дъно масло и добавете 2 с. л. захар. Изчакайте тя да се поразтопи и потопете месото в тази баня – захарта ще му направи идеална, вкусна коричка.
  15. За да получите хрускава, слоеста текстура на печивото, прибавете в тестото малко водка. Тестото става въздушно и меко.
  16. Ако готвите бъркани яйца, прибавете в тях малко царевично нишесте – яйцата стават по-пухкави, а вкусът – по-нежен. Интересно е, че прибавянето на нишесте ускорява времето за приготвянето на яйцата – 15 секунди и воала! Истинска магия!
  17. Тайната на гъстия чили сос е в добавянето на царевично брашно или натрошен чипс. Според традиционната рецепта трябва да смесите брашното с малко бира, а след това да излеете сместа в кипящия сос.
  18. За да изпържите хубаво парче месо, отначало силно го насолете, след малко го измийте много добре, подсушете го и чак тогава пържете. Използвайте едра сол, която ще обере мазнините и течността от повърхността, а вътрешността на парчето месо ще остане сочна.
  19. Ако ви е нужно пухкава белтъчна пяна, охладете белтъците и при разбиването им капнете капка лимонов сок. С жълтъците обаче трябва да действате точно обратно – жълтъците обичат топлото и захарта.
  20. Месото може да стане крехко и с помощта на сода бикарбонат. Натрийте парчето месо с нея и го сложете в хладилника за няколко часа. След това го измийте добре и подсушете. Този метод скъсява времето за готвене, а месото се получава меко и сочно.