Защо точно 11?
Знаем, че маслините и маслиновото масло са чудесно кулинарно лекарство, а според гастроентеролози всекидневната им консумация има много положителни ефекти върху човешкия организъм. Оказва се, че 10-11 дребни маслини на ден са най-добрата профилактика срещу всякакви стомашно-чревни заболявания (в Испания поднасят тапас най-често от 11 маслинки, набодени на клечки). Те намаляват риска от развитие на рак, инфаркт, гастрит и язва на стомаха. Още нещо важно: полезно е поне няколко маслинки да се изяждат заедно с костилките за подобряване на перисталтиката, казват специалистите.
Гърците, които в древността са били най-големите производители и износители на маслини, вярвали, че те подобряват общото състояние на организма. Днес учените доказват, че това се дължи на аскорбиновата киселина, която се съдържа в божественият плод. Този вид киселина подсилва имунната система, наред с изобилието на витамини.
Какво съдържат?
Маслините са сериозен източник на витамини от група В, които подпомагат работата на нервната система и мозъка, на витамин А, отговорен за доброто зрение и витамин Е, за който се знае, че предотвратява сърдечно-съдови заболявания и рак.
Богатото съдържание на олеинова киселина в зехтина предпазва от развитие на рак на гърдата и други злокачествени новообразувания. Редовната консумация на маслини и зехтин неутрализира вредните влияния на свободните радикали в организма, а между гладката кожа и външното приложение на студено пресования зехтин има пряка връзка.
3 лесни разядки
Гръцко мезе: черни маслини, домат, лук, пармезан, обилно полети със зехтин и лимон.
Тапас по испански: черни и зелени маслини, гарнирани с лук, аншоа и лимон.
Гриловани: маслините се запичат за няколко секунди на скара, заедно с няколко скилидки чесън и се поднасят със сушени домати и зехтин.