Запасете се с търпение
Супата не търпи суетата и прибързаността. Кулинарните специалсти казват: “Не се отделяйте от печката, докато варите супа!“ Оставете я да ври спокойно, а през това време може да приготвите още 1-2 блюда. Важното е да не изпускате от поглед тенджерата, от време на време да разбърквате – бълбукащата течност обича това действие, и да следите готовността на продуктите. Това предпразва и от прекипяване, а и позволява периодично да обирате пяната особено, когато варите месо.
Изберете правилната тенджера
Тя трябва да е нито голяма, нито малка. Най-добре изберете такава с вместимост 5 литра –достатъчна е за 8-10 порции. Идеалният вариант е глиненият, мраморният, емайлираният съд или такъв с каменно покритие. Не ползвайте метални тенджери без специално покритие – те влошават вкуса и намаляват полезността на супата, заради окисляването на продуктите. За разбъркване използвайте дървена лъжица, а зеленчуците режете с керамичен нож.
Гответе бавно
Супата трябва ври на тих огън. Това означава, че тя трябва да прекара на котлона по-дълго, но пък вкусът ѝ ще се получи възхитителен. Вашата задача е да предвидите повече време за приготвянето й и да се заемете с него по-рано.
Не доливайте
В процеса на варене не бива нито да доливате течност, нито да отливате. Докато ври, течността незабелязано се изпарява. Лесно е да прецените колко точно бульон или вода да сипете още в началото: за относително рядка супа са нужни 1 и 1/2 – 2 ч. ч. течност на порция и малко повече от 1 ч. ч. (отново – на порция) за гъста супа. Има и друг начин за изчисляване: сипвайте течността с купите, в които ще сервирате готовата супа. Част от нея ще се изпари, оставяйки място за продуктите, придаващи ѝ гъстота – в крайна сметка ще имате достатъчно пълна купа.
Не пестете продуктите
Колкото повече компоненти има в супата, толкова по-вкусна ще е тя. Причината е, че всички те ще отдадат вкуса и аромата си на течната основа. Оттук обаче произтича още едно правило: колкото по-малко са продуктите, толкова по-ситно трябва да ги нарежете. И обратното: многото вложени компоненти трябва да режете по-едро.
Когато варите супи от зеленчуци, за да запазите съдържащия се в тях витамин С, слагайте зеленчуците във вряща подсолена вода.
Спазвайте рецептата
Това правило е задължително за начинаещи в кулинарията, особено когато се отнася до реда на добавяне на продуктите. За майсторите готвачи е по-лесно – благодарение на опита си, те правилно преценяват времето, необходимо, за да се сварят. Така различните продукти омекват точно толкова, колкото им е нужно, без да се преваряват или да остават хрупкави.
Солете в края на варенето
Времето за овкусяване със сол настъпва, когато основните продуктите вече са сварени и могат равномерно да се пропият от подправката. Ако избързате, солта остава в течната основа и в крайна сметка супата е пресолена, а зеленчуците – сварени зле. Освен това важно е да знаете, че не бива веднага да опитвате супата на сол, защото е нужно време за разтварянето ѝ. Рискът в този случай е супата да ви се стори не достатъчно солена, да добавите още сол и накрая резултатът да е плачевен. Не прибързвайте – изчакайте 15-20 минути и тогава пробвайте вкуса.
Подправките – последни
Ароматизирайте и овкусявайте в самия край на готвенето на, когато до свалянето на супата от огъня остават 3-5 минути. Това е най-подходящото време тя да поеме всички аромати.
Не сервирайте веднага
Щом свалите супата от котлона, пресипете в супник и оставете да престои в него 10-20 минути. За това време подправките и солта ще се разпределят равномерно по зеленчуците и месото, а течната основа ще придобие кадифена мекота.
Избягвайте да загрявате повторно
За съжаление, приготвената преди ден-два супа, съхранявана в хладилника и след това разгрята на котлона, губи доста от своите вкусови и хранителни качества. Това ви „задължава“ да варите толкова, колкото ще се изяде на един път. Ако все пак ви е невъзможно да приготвяте винаги прясна супа за деня, то поне съхранявайте готовата в емайлирани съдове с плътно затворен капак и разгрявайте само на тих огън.
Идеалното време за супа
13.00 часа на обяд е правилното време да се яде супа и ето защо:
Разпространеният навик да се закусва със супа е вреден, защото претоварва стомаха на току-що станалия от сън човек и намалява работоспособността в най-подходящото за това време. На вечеря също не е правилно да се поднася супа – тя затруднява стомаха, предизвиква бързо заспиване, но едновременно ускорява храносмилането, което може да наруши съня – разсъннване през нощта или твърде ранното събуждане. Купа супа на обяд е напълно достатъчна за 1 денонощие.