СЪВЕТИТЕ НА ДЖЕЙМИ ОЛИВЪР ЗА ДЕТСКОТО ХРАНЕНЕ

Няма смисъл да се борим за по-добра храна в училищата, ако децата не искат да я опитат. Промяната наистина трябва да започне от дома. Ето няколко хитри идеи, с които да примамите мръщещото се хлапе да хапва здравословно. Отплатата?

Няма смисъл да се борим за по-добра храна в училищата, ако децата не искат да я опитат. Промяната наистина трябва да започне от дома. Ето няколко хитри идеи, с които да примамите мръщещото се хлапе да хапва здравословно. Отплатата? Хлапе, което се съсредоточава по-добре, има повече енергия и спи добре през нощта.

За плодовете и зеленчуците

Въвеждайте нови и непознати зеленчуци в менюто – нарежете манго, папая или киви на малки парченца и ги прибавете към сутрешното похапване – мюсли или зърнена закуска.

Малките парченца са по-примамливи от целия плод! Нарежете различни плодове – ябълка, банан, ананас и каквото ви хрумне и ги набодете на шишчета заедно със зърна грозде. Сервирайте ги сурови.

Ако децата се мръщят на варените зеленчуци, излъжете ги, като ги пасирате и ги използвате в супи, яхнии или сосове. Колкото и да е изненадващо, децата предпочитат храната им да „хрупа“ – така че с охота биха хапнали суров някои зеленчук, който не биха погледнали, ако е сготвен.

Изрежете от хартия „медали“ или купете някакви стикери. Закачете на стената таблица с дните на седмицата. Предложете на малчугана да залепя стикер на квадратчето за съответния ден всеки път, когато хапне плод или зеленчук. Наградете постиженията му с нещо (но не с чипс или вафла).

Когато имате време, включвайте децата в готвенето. Превърнете го в забавление, което те (а и вие също!) ще очакват с нетърпение.

Идея!

Снимайте детето, докато готви. След това разпечатайте снимките и направете рецепта с илюстрации „стъпка по стъпка“. Закачете я на хладилника или на стената – показвайте я на гостите си и накарайте хлапето да се гордее със себе си.

Пазаруване

Образовайте първо себе си, за да знаете коя храна е полезна и коя – вредна за децата!

Пазарувайте с мисъл и четете етикетите със състава на храните!

Ако детето ви страда от алергии, обсъдете с личния му лекар дали някои адитиви няма да му навредят!

Заменете вафличките и сладкишчетата, които купувате, за да „има нещо сладичко вкъщи“, със смеси от сушени плодове и ядки. Направете си собствени, като се забавлявате, докато експериментирате (Предварително проверете дали към плодовете не е добавена захар и дали ядките не са осолени).

Вместо да купувате газирани напитки с голямо съдържание на захар, заложете на натурални сокове без захар, към които да прибавите газирана вода.

За закуската

Не пропускайте закуската на детето, колкото и да бързате! Това ще го зареди с енергия за часовете, в които трябва да е най-трудоспособно и ще премахне опасността от пристъп на вълчи глад към 10 часа.

Препечена пълнозърнеста филийка с бъркани яйца или шунка, кускус или пълнозърнести макарони със сирене, мюсли или шепа сушени плодове и ядки – има толкова много здравословни възможности.

За домашното готвене

Намалете мазнината в готвените ястия. Много е просто – сипвайте олиото първо в лъжица, а после в тенджерата, вместо да го изливате направо от бутилката. Без да усетите, ще редуцирате значително използваната мазнина.

Замествайте картофите с други богати на въглехидрати и фибри храни – ориз, макарони и спагети, булгур...

Пригответе на детето храна за училище

Сандвичът не е страшен – съвсем спокойно можете да му се доверите като храна за училище, НО... ако е с пълнозърнест хляб. Пробвайте филийки, франзели, земели (кръгли хлебчета), подходящи са и арабските питки за дюнер, хлябовете със семена. Ако ще слагате масло, намажете го тънко, откажете се изцяло от майонезата, а най-добре пробвайте с извара, сирене „Крема“, моцарела... Пълнежът може да е филе, шунка, сирене, риба тон, пуешко или пилешко месо – важното е винаги да прибавяте и зеленчуци.

Вместо сандвич пригответе на детето кутия с домашно приготвена храна – макарони със сос от зеленчуци (можете просто да пасирате няколко вида заедно и така да приготвите сос без варене); богата салата от пиле, царевица, краставица и домат; ориз с парченца печени чушки и шунка; кус-кус със зелена салата и риба тон.

Да и на любимата пица! НО, ако е домашно приготвена и с тънка тестена коричка. Пица може да се направи с всичко, затова е много подходяща за „запознаването“ на малчугана с някои зеленчуци. Към доматената салца и кашкавала могат да се прибавят червени, зелени и жълти чушки, гъби, пресен лук, тиквички, праз, стрък целина и т.н.

Разнообразявайте десерта! Е, че той трябва да е плод е ясно, но не се измъквайте с баналната ябълка. Пробвайте с киви, като не забравите да сложите и лъжичка, сливи, кутия с нарязан пъпеш или боровинки.

Добра идея е да сипете в термос топла домашно приготвена супа. Две филийки пълнозърнест хляб и ето ви питателен обяд за студените дни.