Защо Данте обича брюкселско зеле

Не знаем какви са били кулинарните предпочитания на ренесансовия поет Данте Алигиери, но за неговия съименник – котарак от Великобритания, е известно, че брюкселското зеле е една от любимите му храни.  Рецепти с брюкселско зеле

Не знаем какви са били кулинарните предпочитания на ренесансовия поет Данте Алигиери, но за неговия съименник – котарак от Великобритания, е известно, че брюкселското зеле е една от любимите му храни. Природата сигурно се е усмихнала закачливо, когато е сътворила този

ОПАШАТ ВЕГЕТАРИАНЕЦ,

собственост на 21-годишната Беки Пейдж. Тя взема Данте от улицата и той й поднася най-голямата изненада, отказвайки се от всичко месно за сметка на зеленчуците.

Белгийските градинари, които селекционират брюкселското зеле, едва ли са очаквали такъв комплимент. До XIX век светът не познава тяхното творение - всъщност видоизменно средиземноморско листово зеле. Новата култура научно описва Карл Линей, който й дава име в тяхна чест. От родината си тя скоро се разпространява във Франция, Холандия и Германия и става любим сезонен продукт на местните кулинари. Брюкселското зеле е истинско

УКРАШЕНИЕ ЗА ГРАДИНСКИТЕ ЛЕХИ

заради високите си стебла и ефектните гофрирани листа, които обаче не се ядат. За храна стават само миниатюрните зелени зелчици, в които са концентрирани куп достойнства: и кулинарни, и целебни. Интересно е, че витамин С в тях е повече, отколкото в бялото зеле и дори в портокалите. Отварата му помага за зарастването на рани и затова се препоръчва в период на възстановяване след операции. По хранителност тя се приравнява към пилешкия бульон. Знае се още, че брюкселското зеле повишава имунитета и подобрява рабтоспособността и като диетичен продукт се препоръчва при сърдечносъдови заболявания.

КОГАТО ГО КУПУВАТЕ,

обръщайте внимание на свежестта на горните листенца на зелчиците. Тъмните петънца по тях показват процес на загниване. Пожълтяването пък говори за лошо качество. Избирайте яркозелени, здрави, стегнати, плътни и дребни зелчици – по-едрите може да нагарчат.

КУЛИНАРНИ ТЪНКОСТИ

Брюкселското зеле се съхранява най-добре на стеблото, от което трябва да се къса непосредствено преди готвене. В хладилника може да престои максимум 3 дни и ако почне да се разваля, е добре да се почисти и замрази. С него се приготвят отлични салати, супи, яхниии и гарнитури към месо. Оригиналната форма и размери на зелчиците в съчетание с привлекателната им зелена или виолтова окраска ги правят идеални за аранжиране на празнични блюда, а заради вкусовите им достойнства високо ги ценят гурманите. Когато варите брюкселско зеле, никога не го резвайте отгоре на кръст, защото ще попие много течност и ще развали вкуса си. Същият негативен ефект се постига и ако се вари повече от 5-7 минути.

Особено вкусно е да запържите зелчиците например с масло или бекон. Вкусът им идеално се съчетава още със соевия сос, чесъна, гъбите и печените кестени.

ИНТЕРЕСНО

Кулинарните хороскопи препоръчват на Стрелците да ядат брюкселско зеле.

Рецепти с брюкселско зеле

източник : сп. Кулинарен Журнал (12/2009 г)

снимки : thinkstockphotos.com