Нарът – най-древният крал на плодовете

В мрачните зимни дни често посягаме към екзотичните плодове, които съхраняват горещото южно лято и ни зареждат с енергия и витамини. Нарът е един от тези съкровищници на здраве. Рецепти с нар

В мрачните зимни дни често посягаме към екзотичните плодове, които съхраняват горещото южно лято и ни зареждат с енергия и витамини. Нарът е един от тези съкровищници на здраве.

ПРАОБРАЗЪТ НА КРАЛСКИТЕ КОРОНИ

Смята се, че родината на наровото дърво е Персия, а плодът му с дребни рубинени зрънца – един от най-древните, известни на човека. Нарът винаги е бил популярен в Близкия и Средния Изток и в Древния Рим. Там го наричат „кралят на плодовете“ и оригиналната форма на цвета му става праобразът на кралските корони. Нарът е познат още като „пуническа“ или „картагенска ябълка“  - впрочем именно в Картаген от древността растат най-вкусните сортове. Плодът има своето място дори в гръцката и римската митология – спомнете си за рубиненото зрънце, което трябва да изяде Персефона (Прозерпина), за да се върне при бога на подземния свят Хадес (или Плутон според римляните) от владенията на майка си – богинята на плодородието Деметра (Церера).

ЦЕРИТЕЛНАТА СИЛА НА СКЪПОЦЕННИТЕ ЗРЪНЦА

 

Отдавна се знае, че кората, листата и корените на наровото  дърво имат лечебни свойства. Сокът, който е невероятно богат на аскорбинова киселина и е високо витаминен продукт, е отлично средство срещу треска и висока температура, затова е особено ефикасен при грип, ангина и респираторни инфекции, както и при изтощение, анемия и астма.

Той съдържа повече антиоксиданти от червеното вино и зеления чай и се препоръчва като профилактика на рака.

В народната медицина сокът на сладкия нар лекува бъбречни болести, помага на болните да се възстановят след инфекции и операции, а с помощта на кисели нарове се разрушават жлъчни и бъбречни камъни. Една чаша  сок от кисел нар с 1 с. л. мед три пъти на ден намалява нивото на кръвната захар.

Още древните египтяни са надвивали дизентерия и всякакви стомашни разстройства с отвара от корите на ценния плод. В него се съдържа желязо, което нормализира хемоглобина в кръвта.

КАК ДА СЕ ИЗПОЛЗВА НАРЪТ В КУХНЯТА

Семената на нара са отлична подправка към сосове и ястия. От плодовете пък се правят вино и пунш.

Със сока се приготвят различни напитки  и гъсти сосове, които са особено популярни в иранската, турската и азербайджанската кухни.

В Близкия изток от младите корени на наровото дърво се извлича особен вид захар – гренадин, с много приятен вкус и аромат, която се използва в сладкарството за различните видове халви, както и при забъркването на коктейли.

С умението да готвят с нарове се славят  индийските готвачи. В Северна Индия със сушени нарови семена подправят зеленчуци и ястия от бобови култури, а със сока мариноват месо.

ИНТЕРЕСНО

Нарът е един от символите на Армения и се отъждествява с изобилие, плодородие и брак.

Само в един нар се съдържат 40% от необходимата дневна доза витамин С.

Според една гръцка легенда първото нарово дърво в Кипър е посадила богинята на любовта Афродита.

Във Вавилон смятали, че ако се яде нар преди битка, воините стават неуязвими.

Американците се гордеят, че отглеждат сорт без семена - Wonderful, но за такива нарове се споменава още в античността.

източник : сп. Кулинарен Журнал (1/2009 г)

снимки: shutterstock.com

Рецепти с нар