Оризът – храна на боговете

Хората отглеждат ориз от хилядолетия. Не случайно тази зърнена култура е най-популярната в света. Ползата му за човешкия организъм е всеизвестна. Той спомага за поддържането на мускулната сила и стабилната работа на вътрешните органи и особено на стомашно-чревния тракт.  Рецепти с ориз

Хората отглеждат ориз от хилядолетия. Не случайно тази зърнена култура е най-популярната в света.

Древните предполагат, че оризът, както и човекът, има душа и за липсата на уважение към него се плаща скъпо. В един от старинните ръкописи се разказва за забогатели селяни, които се забавляват да стрелят с лък по мишена от... оризова питка. Оскърбената душа на ориза не издържа такова светотатство, превръща се в бяла птица и отлита. След това оризовите поля запустяват, а хората загиват. Жителите на много острови от Малайския архипелаг пък смятат ориза за храна на боговете и разказват различни истории за пренасянето му сред хората.

Ползата му за човешкия организъм е всеизвестна. Той спомага за поддържането на мускулната сила и стабилната работа на вътрешните органи и особено на стомашно-чревния тракт. Важен източник е на белтъчини (6,4 на 100 г), въглехидрати (72,5) и минерали (70 мг калий, 30 мг калций, 38 мг магнезий, 104 мг фосфор). Особено ценен от привържениците на здравословното хранене  е кафявият ориз, който след обработката запазва хранителната си обвивка, придаваща му характерен оттенък и орехов привкус. В люспата, която в процеса на шлифоването на ориза се отделя, се съдържа голяма част от всички хранителни вещества в него: витамин PP, каротин, тиамин, минерали, растителни влакна, фолиева киселина и 8 важни аминокиселини.  Оризът, преминал през всички етапи на обработка, се нарича бял и в зърната има значително количество нишесте. По съдържание на витамини и минерали стои по-долу от кафявия и пропарения ориз, макар че именно той е най-често употребяваният в света. Сред населението, което се храни предимно с бял ориз, обаче се наблюдава дефицит на тиамин.

Не случайно оризът е в основата на много диети за подобряване на общото здравословно състояние или за намаляване на телесното тегло. Впрочем добре е да се знае, че именно тези вълшебни бели зрънца в съчетание с морските дарове,  се смятат за причина за грациозната стройност и дълголетие на японците.

НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ СОРТОВЕ

Белият дългозърнест ориз басмати, отглеждан в подножието на Хималаите, има уникален вкус и аромат, които се дължат на особеностите на почвата, климата и въздуха в този район. Смятан е за „крал на  ориза“.

Тайландският дългозърнест - жасмин, с тънък, почти млечен аромат, при варене не се слепва и запазва идеалната си форма и ослепително бял цвят.

Италианският арборио, един от най-известните в света, носи името на италиански град, има кремеобразен вид и попива ароматите на останалите продукти в блюдата.

Рецепта за Ориз с масло

250 г ориз, 500 мл гореща вода, 50 г краве масло, сол и смлян черен пипер

1. Оризът се почиства, измива се под студена вода и се отцежда добре. Поставя се в тенджера и се залива с гореща вода.

2. Посолява се заедно с черния пипер (на зърна) и се кипва на силен огън. След което се задушава на тих огън 15-20 минути, без да се разбърква. В края на готвенето се прибавя и кравето масло.

3. Оризът с масло се разбърква и се маха от огъня. Оставя се да престои с плътно затворен капак 5-7 минути, след което се сервира.

Рецепти с ориз

източник: сп. Кулинарен Журнал

сн : shutterstock.com