Историята на пожарските кюфтета

В началото на XIX век в Европа стават особено популярни вкусните пържени кюфтета, известни като пожарски.Има няколко версии за появата на това блюдо на бял свят. В една от тях главно действащо лице е самият руски император Александър I. Рецепта за Пожарски кюфтета.

В началото на XIX век в Европа стават особено популярни вкусните пържени кюфтета, известни като пожарски.

Има няколко версии за появата на това блюдо на бял свят. В една от тях главно действащо лице е самият руски император Александър I. Веднъж, по време на разходка в околностите на Петербург,  каретата на величеството се чупи и той и придружаващите го лица се виждат принудени да спрат за почивка в градчето Торжок в гостилницата на Пожарски, бивш файтонджия. Сред поръчаните блюда са и телешки кюфтета, но за беда съдържателят на гостилницата не разполага с нужното месо. Генерал-адютантът не иска и да чуе оправданията му. Притесненият собственик на гостилницата се решава на измама, като прави кюфтетата от пилешко. За негова изненада те извънредно много се услаждат на императора, който заповядва блюдото вече да се готви и в неговата кухня. А гостилничарят вместо наказание за лъжата получава богато възнаграждение.

Впрочем и досега се говори, че умението си да прави така прочулия се кулинарен шедьовър Пожарски и дъщеря му Даря дължат на неизвестен французин, който отсяда при тях без да може да си плати нито храната, нито преспиването. За благодарност, че не го изхвърлят, той им дава рецептата на вкусните пилешки кюфтета, които правят у дома му край Сена.

В крайна сметка късметлията гостилничар разширява бизнеса си и слага над заведението си надпис: ”Пожарски, доставчик за двора на негово императорско величество”. През 1811 г. дори построява хотел с ресторант и става толкова известен, че гостите на столицата не си тръгват без да опитат легендарните кюфтета.

Вкусът на  пилешките кюфтенца възхищава не само руските гости, но и чуждестранни пътешественици.  Немецът Хахерн, съпровождащ  принц Александър Орански по време на обиколката му из Русия през 1839 г., пише: “Закусихме в градчето Торжок, което прави приятно впечатление, при една стопанка на гостилница, прочута със своите кюфтета. Репутацията й е напълно заслужена.” За кулинарния шедьовър говори и английският писател Ли Ричи в своя “Живописен алманах за 1836 г.”.

Каквато и да е точната история за появата на пожарските кюфтета, неоспорим факт е, че те са едни от малкото ястия, увековечени в поетични строфи при това не от кой да е, а от  самия Александър Сергеевич Пушкин. Според изследователите на творчеството му той вероятно не веднъж е пътешествал по маршрута от Петербург за Москва и е спирал в градчето Торжок. В гостилницата на Пожарски е опитвал знаменитите кюфтета и те са станали поетично вдъхновение за стихотворение, предназначено за неговия приятел Сергей Соболевски.

Пожарски кюфтета

Време за приготвяне: 1 ч 20 мин

Продукти за 4 порции

1 пиле (1,2 кг), 6 резена бял хляб, 150 мл прясно мляко, 100 г масло, сол, пипер, 4 яйца, 200 г галета, 1 връзка копър или магданоз

За соса: 50 г масло, 2 с. л. брашно, 3 моркова, 1 ряпа, 150 г грах, 350 мл прясно мляко, сол, пипер

1. Почистеното от кожата и костите пиле се смила с машинка за месо. Хлябът се натопява в млякото, отцежда се, смесва се пилешката кайма, прибавя се 50 г масло, поръсва се със сол и пипер и отново се смила.

2. Сипва се останалото от намокрянето на хляба мляко и се омесва кайма Оформят се големи кюфтета.

3. Яйцата се разбиват и всяко кюфте се овалва в яйца и галета. Запържват се в 50 г масло.

4. В 20 г от маслото за соса се запържва брашното. Налива се 100 мл мляко и се разбърква.

5. Зеленчуците се режат на дребни кубчета, смесват с брашното, прибавят се останалото масло и мляко. Сместа се поръсва със сол и пипер и се задушава 20 минути. Готовите кюфтета се поливат със зеленчуковия сос и се наръсват с нарязаните на ситно зелени подправки. Поднасят се с кисело зеле.

източник и снимка : сп. "Кулинарен Журнал"