Автор Тема: На екскурзия до съседна Гърция - 1 част  (Прочетена 12089 пъти)

ceckavd

• Главен Готвач
  • Публикации: 955
Re: На екскурзия до съседна Гърция - 1 част
« Отговор #15 -: 09 Октомври 2014, 13:58:41 »
Инетересен разказ. Не съм ходила в Солун. Благодаря за разходката.

zoica

• Гурман
  • Публикации: 1300
  • Живка
« Отговор #16 -: 09 Октомври 2014, 15:00:32 »
Гърция мие  слабост...И ние си направихме същата екскурзия преди няколко години и бяхме много доволни.Солун -голям град и не много чист,Метеора  не е за изпускане,Едеса -града на водопадите също е малко китно градче.Спахме в Паралия Катерини.Обичам Гърция и се кефя винаги-просто ей така да се шляя и да си пия фрапето,друго ми не трЕбе.Може би в предишния живот да съм била гъркиня-знам ли?Весе, и на нас първото ни посещение в Гърция беше по същия маршрут и от тогава не можем да се спрем....
"Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш напълно"!
http://receptitenazoii.blogspot.com/

verabel

• Гурман
  • Публикации: 2131
« Отговор #17 -: 09 Октомври 2014, 22:38:30 »
Весе, добре сте се разходили, браво! Благодаря за чудесния разказ!
А за такива  екскурзоводи винаги съм се чудила фирмата, за която работят сляпа ли е и защо наистина все още има хляб за тях. Веднъж /ние може би 5 -6 пъти да сме ходили с туроператор/ попаднахме на такава, много е неприятно, на моменти се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли?!.
А преди три години след като с триста зора си върнах парите от една фирма за не състояла се екскурзия до Закинтос съм се зарекла, че скоро надали ще използвам фирма за екскурзия.
« Последна редакция: 09 Октомври 2014, 22:40:55 от verabel »

Aura

• Гурман
  • Публикации: 2390
  • Обичам живота...:)
« Отговор #18 -: 10 Октомври 2014, 18:57:33 »
Весе, и тука да кажа - страхотни снимки и прекрасен разказ. Много сте сладки  :air_kiss:

Ходими се до Гърция..  :'(
Кулинарни Пътешествия и още нещо...
Всеки заслужава това, което получава..

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8912
  • Ах, морето...
« Отговор #19 -: 11 Октомври 2014, 15:24:20 »
Вени, София ми се видя много, много по-чиста, красива и подредена :smile1:
Цеце :air_kiss:
Живе, доволна съм от видяното, но Гърция определено не ме грабна като дух и атмосфера..., ясно е - не съм била аз гъркиня ;D
Вере, да - за съжаление всичко е на риск с туроператорите, но самостоятелно не бих се наела - по-сложно е, по-скъпо е...
Аля, я си ела в България - по-добре :thumbup: :yahoo:, пък мини през Метеора, хайде ;D

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
Re: На екскурзия до съседна Гърция - 2 част
« Отговор #20 -: 14 Октомври 2014, 11:40:29 »
На екскурзия до съседна Гърция - 2 част

На втория ден от екскурзията потеглихме от Катерини за Метеора с автобуса на пловдивската група и техния екскурзовод. Много сме доволни от него.

Когато се качихме на магистралата се разкри страхотна гледка към Олимп. За съжаление бяхме от другата страна на автобуса и не успях да направя хубави снимки. Надявах се, че това ще се случи на връщане, но уви - слънцето блестеше срещу нас и положението беше още по-зле. Видяхме я обаче добре - величествената и божествена Олимп.
Олимп е най-високата планина в Гърция - 2 917 метра.
В древногръцката митология Олимп е домът на Олимпийските богове. Най-високият връх на Олимп e Митикас, което на гръцки означава нос. На първата(макар и лошо) и последната снимка се вижда върха.

Минахме и покрай една крепост, не разбрах много за нея, освен че е изоставена и не се поддържа.

И по пътя...

« Последна редакция: 14 Октомври 2014, 11:47:38 от vesela »

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #21 -: 14 Октомври 2014, 11:45:12 »
И пристигнахме на мястото, където дъха спира от изумление...и преклонение пред могъществото и на природата и на човека...

МЕТЕОРА - Уникалните скални манастири

Метеора е разположен на около 240 км. от Солун. Високите мегалитни скали, приличащи на каменни стълбове се издигат на 400 метра над Тесалийската равнина. Има доста теории за произхода на тези каменни образувания и най-вероятната е, че преди около 60 милиона години днешната Тесалийска равнина е била дъното на голямо езеро, оградено с планини. След гигантски катаклизъм водите на езерото се оттекли в морето, отлагайки наносен материал по склоновете му и така оформили скалните образувания. На пръв поглед скалите са изградени от плътно споени речни камъни с най-различни размери. В резултат на влиянието на вятъра, водата и температурните разлики се образуват тези мистични, сякаш застинали във въздуха каменни стълбове, наречени Метеора, което от гръцки е "висящи във въздуха".

В полите на скалните образувания се намират две много китни селища - Кастраки и Каламбака. На отиване минахме през Кастраки - малко, курортно селце с множество хотели , ресторанти и магазини, напомни ми за Балчик като начин на застрояване. Хареса ми, но за съжаление не спряхме да го разгледаме.

Част от снимките в началото са от автобуса и в движение, но ще дадат някаква представа.

« Последна редакция: 14 Октомври 2014, 11:51:23 от vesela »

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #22 -: 14 Октомври 2014, 11:50:42 »
Метеора не е само творение на Всевишния. Тук природа и човек са показали такова съвършенство, че оставаш ням и смаян от силата и на двете поотделно, и най-вече в своята цялост. Уникално място, което сигурна съм няма аналог в света. Човек просто трябва да го види с очите си, снимките и прочетоното могат само да загатнат за това божествено творение.

Скалните манастири са заселени през 11 век от християнски отшелници. В края на 14 век при османското нашествие по върховете на скалите гръцките монаси построяват манастири - 24 на брой. Достъпа до тях е по въжени мостове, подвижни стълби и стъпала, вкопани в скалите.

С единствени оръжия - молитвата и постите и средства - волята, послушанието и безимотността монасите от Метеора стоят стотици години - страж на историческото и национално съзнание. Повече от хиляда стръмни ска ли, в мистериозната си симфоничност, самотност и мълчание, с вековните манастири по върховете им създават у човека един безгласен екстаз и го извисяват.

Как точно са построени тези манастири тогава остава загадка и до днес!

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #23 -: 14 Октомври 2014, 11:56:56 »
От 24 съществуващи манастира днес функционират едва 7, като 6 от тях за отворени за туристи -

Преображение Господне - Великият Метеор
Вси светии - Варлаам
Света Троица
Свети и Първомъченик Стефан
Света Варвара - Русану
и Свети Никола.

Ние успяхме да разгледаме първите два.

Преображение Господне - Великият Метеор

Извива се огромна опашка от поклонници и туристи по стъпалата нагоре. Изморително и стръмно е, пък и доста горещо.
В манастирите не може да се влиза с открити рамене или къси поли и панталони, така че за тези, които не са предвидили да се облекат подобаващо има специални престилки, с които прикриват разголеното.

Изкачваме се и ние - сякаш в небесата...

В пролуките накъдето и да погледнеш като гъбки кацнали на скалите се виждат манастири.

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #24 -: 14 Октомври 2014, 12:04:47 »
И поглед отвисоко.

Вече сме в манастира. Реликвите, съкровищата и ръкописите, които се пазят днес в манастирите на Метеора са много - свети мощи и изкусни мощници, кръстове от "честно древо", чудесни преносими икони, свещени потири и евангелия, златотъкани одежди, дърворезба, изключителни фрески от Критската и Македонската школи, стари документи, посвещения, дарителници с голяма историческа и културна стойност...

На двора шуртеше чешма, как ли са прекарали вода до тук?

Това е сградата, в която живеят монасите.

А от тук се разкрива уникална гледка, макар че е страховито да се доближиш до дървената оградка, отдолу у пропастта.

От орлов поглед.

И отново надолу...и снимка на отсрещната скала и манастир.

И един безумец, "кацнал" на една от скалите. Екскурзовода каза, че има не малко жертви сред подобни смелчаци, направо ме беше страх да снимам, да не полети...приближила съм, скалата е огромна.

Излизаме отново през едно тунелче в скалата.

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #25 -: 14 Октомври 2014, 12:12:51 »
И втория посетен от нас манастир Вси светии - Варлаам.

И сергии със сувенири пред манастира.

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #26 -: 14 Октомври 2014, 12:20:18 »

Тръгваме обратно:(

Тази приятелка намерихме в крайпътното магазинче(фабрика) за рисувани икони.

Бих се върнала за повече време и в работни дни да посетя отново Метеора, заслужава си!
Ако имате път - не се колебайте - уникално място!

На път сме обратно за Паралия Катерини.

По пътя спираме на Извора на Афродита, където е и параклиса на Света Параскева.
Те се намират в долината на Темпи. По висящ мост стигнахме до извора.Наляхме си вода от извора - за целомъдрие, тя не се пие.Легенда разказва, че когато се връщала от Олимп след гуляй с боговете, Афродита се миела в този извор и така връщала своето моминско целомъдрие. 

Наблизо е и параклиса на Света Параскева. Там също има вода, която се пие и е лековита.

Докато разбера, че е забранено да се снима, вече бях нащракала:).

Прибираме се за вечеря и нощувка в Катерини.

След малко ще пусна и останалите снимки :smile1:
« Последна редакция: 14 Октомври 2014, 13:39:26 от vesela »

GolemDZVER

• Гурман
  • Публикации: 4418
  • Ако си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите
« Отговор #27 -: 14 Октомври 2014, 13:04:52 »
Весе, голяяямо Благодарско!  :air_kiss:

Страхотна разходка из места, където не съм бил.
Много заинтригуващо  :thumbup:

marabu

• Гост
« Отговор #28 -: 14 Октомври 2014, 13:28:09 »
Весе страхотни снимки ! Колко топли и слънчеви  :smile1:

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #29 -: 14 Октомври 2014, 14:00:24 »
Радвам се, че ви е интересно!

Юле, благодаря - от фотограф, като теб :blush2: похвала :swoon:

На другата сутрин по програма бяхме заплатили екскурзии до Вергина и до Едеса. За съжаление трябваше да пътуваме с нашата неоправна екскурзоводка, която така и не дойде да съобщи за час на тръгване. На сутринта ни събира по стаите поне 1 час. Тръгнахме. Оказа се, че в автобуса тя "откри", че половината от хората в автобуса не са платили. Настана едно чудене, до скандал се стигна, в резултат на което десетина човека отказаха да платят, но посетиха градовете, тъй като нямаше как в последния момент да се промени програмата...

ВЕРГИНА

Вергина е село в Гърция, в област Централна Македония, на брега на река Бистрица. През 30-те години на миналия век, при археологически разкопки, в селото са открити руини от първата столица на антична Македония – Еге. Учените смятат, че във Вергина е открит гробът на Филип II Македонски, бащата на Александър Велики. На същото място е намерен античният македонски символ – слънце с шестнадесет лъчи, известно като Звездата от Вергина. Селото носи името на легендарна македонска царица на Бероя.

Навсякъде имаше маслинови дървета, успяхме да си донесем клонки за лавров венец:)

Не успяхме да посетим гробницата на Филип Македонски, пристигнахме твърде късно, оставиха ни на паркинг и екскурзоводката ни определи час на тръгване и изчезна, дори не обясни накъде да вървим. Когато стигнахме до гробницата ни оставаха 15-20 минути до тръгване. А входната такса е 8 евро, просто решихме, че не си струва за тази немалка сума да влезем и излезем само.

* Търсене

* Говорилня

Refresh History
  • MilkaA40: MilkaA40
    06 Август 2017, 01:51:27
  • pavlova321: люти чушки
    01 Август 2017, 18:42:54
  • valet: Пилаф ориз с фиде
    06 Юли 2017, 15:19:48
  • hristiana:): Някой има ли грил тиган на Брабантия и доволен ли е съответно?
    03 Юни 2017, 19:05:27
  • Kary: Някой използвал ли е мултикукър кинг
    26 Ноември 2016, 16:40:11
  • fanita: пост
    14 Ноември 2016, 18:55:13
  • petty: Аз така и не разбрах какво точно стана :( Наистина бяха добри времена, вдъхновявах се от тук, научих много неща...
    28 Октомври 2016, 13:24:08
  • radost.1955: ами то сайт няма,не съществува.добре,че останаха рецептите.аз също влизам само да потърся някоя,беше времето,когато се пълнеха страниците за отрицателно време.
    26 Октомври 2016, 17:54:17
  • petty: Имам чувството, че някой нарочно пуска от време на време по някой друг постинг, защото трябва да има, макар да са напълно безсмислени, само за пълнеж
    26 Октомври 2016, 10:24:12
  • petty: И аз така. Добре, че поне нещата от преди си стоят... има много ценни рецепти
    26 Октомври 2016, 10:21:28
  • ROSPOP: какво става със сайта? влизам от време на време и се отчайвам - какви са тия глупости, къде са предишните прекрасни статии и коментари, това е сайт аз готвене и храна в края на краищата!
    24 Октомври 2016, 11:49:51
  • val_di16: джолан
    21 Октомври 2016, 15:58:22
  • galka56: тиквеник
    13 Октомври 2016, 18:26:18
  • boriana _grigorova: Здравейте.Имам мултикукър 50 на Делимо. Някой правил ли е някакво лесно ястие , тъй като на мен са ми сложни малко рецептите
    07 Март 2016, 12:58:38
  • boriana _grigorova: Здравейте
    07 Март 2016, 12:56:47
  • Petka :-): как мога да изтря профила си от тази сраница
    07 Март 2016, 06:16:00
  • CVETETO3101: >:(глупости, глупости, глупости са публикациите напоследък. Пълно е с боклуци!!!
    20 Февруари 2016, 21:21:47
  • scorpia: Браво! И този прекрасен сайт ли съсипаха "умни" собственици!?
    01 Януари 2016, 12:26:48
  • GolemDZVER: Валя, може и да ти липсвам, но няма да се върна във форума. Блогът ми е активен - всичмко е там и може да констактуваме както желаеш.А инамче тука стават срамоти - виж за 10 дни пет поста от токущо регистрирани и все за дивотии и нищо съществено. Боли ме сърцето, но тези от Санома излезнаха пълни лаици ... Можехме да им носим дивиденти с хъса, който бяхме вложили в този форум. Отговарям, защото се чуствам длъжен да уважа мнението е .... без знамчение, че е на този скапан сайт
    30 Декември 2015, 18:14:59
  • stplam: Хляб
    26 Декември 2015, 15:52:26
  • Valentina Petrova: и все пак стават чудеса,по Коледа,Golem DZVER ЛИПСВАТ МИ ТВОИТЕ ПУБЛИКАЦИИ
    13 Декември 2015, 11:48:46
  • petty: Жалко :( И все пак не разбирам какво пречи да си споделяме рецепти. Аз не съм много в час с това какво се случва. Сега влизам да потърся рецепта за коледни сладки... добре, че поне старите рецепти си стоят.
    11 Декември 2015, 12:39:22
  • GolemDZVER: права си - направо си умря .... във форума за 6 дни само една публикация. Голям смях. А моите бяха по 5 дневно
    07 Декември 2015, 19:23:47
  • Valentina Petrova: май сайта умря
    05 Декември 2015, 00:01:32
  • Снежка: Май от промените в сайта, по рядко пишем
    30 Ноември 2015, 10:55:12
  • Снежка: Момичета, тази година няма ли да се разменят подаръци?
    30 Ноември 2015, 09:47:43
  • Valentina Petrova: ехооооооо,приятели къде сте,сняг ли ви засипа
    28 Ноември 2015, 14:29:00
  • Bubi4ka: Fate, определено не бих била чак такава оптимистка...
    14 Ноември 2015, 14:43:37
  • FATE: Имах предвид готварската част от форума. Другата съм я прескачала, уви, за това и не съм в крак с новостите. За съжаление откривам, че новите шефове не се справят добре и всичко се забатачва май, май...Оптимистично очаквам нещата да се подобрят !!!
    14 Ноември 2015, 00:32:28
  • pep-4o: Явно не всичко четеш, Фейт :)
    13 Ноември 2015, 11:45:31

* Последното от форума

Re: Сръбски ресторант от cvetozara123
[23 Октомври 2017, 22:09:49 ]

Re: Сервиз за телефони от tomislava
[20 Октомври 2017, 19:27:28 ]

Сервиз за телефони от cvetozara123
[19 Октомври 2017, 12:49:54 ]

Re: Витамини за подсилване на имунната система от cvetozara123
[19 Октомври 2017, 10:55:59 ]