Автор Тема: На екскурзия до съседна Гърция - 1 част  (Прочетена 12065 пъти)

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8912
  • Ах, морето...
На екскурзия до съседна Гърция - 1 част
« -: 06 Октомври 2014, 21:56:37 »
На екскурзия до съседна Гърция - 1 част
През втората половина на септември си направихме една планирана екскурзия до Гърция. Обичам да посещавам нови места, обичам и да пътувам. Избрахме пловдивската туристическа фирма "Ривиера - Тур" и сме по-скоро доволни, като изключим екскурзоводката на софийския автобус, която беше под всякаква критика. Започна добре, още на излизане от София - с подробни данни за планината Витоша, продължи обещаващо със забавна легенда за Дупница, но влязохме ли в Гърция - май не си беше научила добре урока :). Обещаната обиколка (и платена!) с екскурзовод из Солун беше пародия - остави ни на първата забележителност да се лутаме сами. Ако знаехме - поне щяхме да си подготвим маршрут...Не си струваше обаче да си разваляме заради това доброто настроение. За щастие не се отказахме заради нея от посещението на Метеора, както направиха половината от хората от нашия автобус. Извадихме късмет и пътувахме с другия автобус - пловдивския, на фирмата,  и с техния екскурзовод - мъж, от когото сме изключително доволни. Освен всичко друго - не видяхме очите на нашия гид цели 3 дни и дори не счете за необходимо да обяви час на тръгване последния ден, което доведе до страхотно забавяне. Оказа се, че включените за деня посещения на Вергина и Едеса не са уточнени, защото екскурзоводката не е събрала пари от всички. Стигна се до там, че пък се намериха десетина хитреци, които отказаха да платят, но посетиха въпросните градчета, в противен случай пропадаше нашата платена екскурзия...Не бих причинила лично неприятност на въпросната дама, но меко казано фирмата само губи от нейната персона, дано го проумеят.

Ще се радвам да ме придружите и да  ви е приятно да ви разходя и споделя своите впечатления от някои местенца в нашата съседка - Гърция. Да тръгваме!

Преди границата спряхме за почивка край Кресна.
Живописно място с приятно заведение над Струма.

За първи път преминавам гръцката граница и очаквах да е по-забележителна, можеше и да не разбера, ако не бяха ми казали.

СОЛУН

Солун е първата ни дестинация. Това е вторият по големина град в Гърция и  главен град на географската област Македония. Основан е през 315г. пр.н.е.от цар Касандър, който го кръщава на жена си Тесалоника, сестра на Александър Македонски. Солун е включен в списъка на ЮНЕСКО на световното наследство.

Първата ни спирка е Бялата кула, една от емблемите на града. Намира се на морския бряг. Кулата първоначално е построена от турците през 1535 г. като охранителен форт за пристанището. След това е служила за затвор и казарма. 

До кулата  е сградата на Кралския театър.

Точно срещу Бялата кула се намира театърът на Северна Гърция, а до него е Офицерския клуб

Телевизионната кула

Галериевата арка в близост до ротондата "Свети Георги". Арката е построена от римския император Галерии като възпоменание за победата му над персите. За съжаление не можах да снимам ротондата, минахме твърде бързо с автобуса.

« Последна редакция: 06 Октомври 2014, 22:07:45 от vesela »

GolemDZVER

• Гурман
  • Публикации: 4418
  • Ако си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите
Re: На екскурзия до съседна Гърция - 1 част
« Отговор #1 -: 06 Октомври 2014, 22:10:35 »
Давай, Весе.

Припомни ми места, където сме били преди 25 г.
Твоите впечатления ме върнаха точно толкова назад

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #2 -: 06 Октомври 2014, 22:21:40 »
Църквата "Свети Димитър", който е светецът та Солун.Това е и светецът на българската царска династия Асеневци. Според легендите Св. Димитър е загинал в килия на римския форум на Солун през 303 г. от новата ера. Още през 313 г. на мястото на неговата гибел е била издигната малка църква, която през 413 г. вече е преустроена на базилика.

И от вътре.

Вътрешния двор

Римския форум на града. Сградите в него са датирани от втори век

Статуята на гръцкия политик от миналия век Евангелос Венизелос.

Булевард "Александър Велики". Това е един вид търговска улица, с хиляди малки магазинчета, предимно за сувенири.

Площад "Аристотелос"  и паметника на Аристотел.

И площада отдалече, а в близък план - мотори и колела - направи ми впечатление, че са много ползван транспорт в Солун.

Крайбрежната улица и пешеходната зона на нея. Много бях учудена, че не е обезопасена по никакъв начин, нито видях наблизо спасители, дори едно леко побутване може да доведе до инцидент, дълбоко е.
Странно, но винаги когато видя нашето море - нещо в мене трепва и се вълнува. Виждайки Егейско море не изпитах нищо...Е, гледката е хубава, спор няма.

По цялата улица има заведения, които гледат към морето и са пълни с посетители.

Площада и парка в близост до Бялата кула.

Паметника на Александър Македонски.

Не успяхме да видим градсата крепостна стена, пазара на Солун, който е изключително голям, както и вероятно много други забележителности.
Историческите, религиозни и туристически обекти са доста и си заслужава да се видят.
Като цяло обаче Солун не ми хареса много, поне това, което видях от него. Противно на очакванията ми той ми се видя, мръсен, неподреден, със занемарени сгради, дори в центъра, затворени магазини, сергийки с некачествени джунджурийки. Минахме и през един от кварталите. Сградите бяха наблъскани една до друга буквално, без никакво пространство. Изкуших се и снимах една развалина, имаше доста такива гледки.

Всички градски и извънградски тоалетни които посетих бяха в повече от ужасно състояние. Преди време много се изговори за тоалетните у нас, ще ме прощават, ама аз в България толкова мръсни тоалетни не съм виждала. Като цяло впечатленията ми за повечето гърци са, че са мърлявички.

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #3 -: 06 Октомври 2014, 22:33:50 »
КАТЕРИНИ и ПАРАЛИЯ КАТЕРИНИ (брега на Катерини)

Катерѝни е град в Централна Македония, Гърция. Разположен е  между планината Олимп и Солунския залив, на надморска височина от 14 метра. Катерини е популярна туристическа дестинация, разположен  на 6 км от брега на морето. Името на града произхожда от името на Света Екатерина, християнска мъченица, живяла през 4 век.
Курортът има яхтено пристанище и голямо разнообразие от хотели, ресторанти и таверни.
Плажът (Паралия) на егейското крайбрежие на  Катерини е широк, със златист, едър пясък.

Местната църква, много е красива, но снимката е от автобуса.

Разнолики и много приятни хотелчета.

Нашите нощувки бяха в Паралия Катерини, в един чудесен хотелски комплекс, който обаче беше малко отдалечен от центъра, на около 1-2 километра.

Вижте кой ни посрещна:).

И през нощта от балкона.

Ето го плажът - не можахме да се изкъпем, защото заложихме на екскурзиите, а не на почивката и се прибирахме вечер късно, когато водата беше студеничка и рискувахме да се простудим.

Направихме си чудесна нощна разходка едната вечер пеша покрай морето. И нощни снимки на пристанището на Катерини.

Не успяхме да опитаме традиционна гръцка кухня за краткото време, имахме предплатена храна в хотела, която беше чудесна и като качество и като количество, и като разнообразие. Всъщност опитахме маслините, салатите и рибата, както и десерти, които бяха включени в менюто.

Това бяха Солун и Паралия Катерини през моя поглед.

Реших да разделя публикацията на две, защото стана доста голяма. Следващата част ще бъде разходката до Метеора, да Вергина и до Едеса.

Poni 69

• Калфа
  • **
  • Публикации: 154
« Отговор #4 -: 07 Октомври 2014, 01:54:10 »
Благородна завист ме обзема към теб. Солун е много любим мой град, но не помня случай да съм била и да не съм препускала набързо. Само един път бях на екскурзия за няколко дни, но сигурно преди 20 години. Оттогава си имам любими места - най-вече пазара, търговската улеца Игнатия и кафенетата покрай морето. Пазара не е много голям, както си мислиш, но е много по-екзотичен от нашите пазари. Има голяма секция на рибарите, но никога не можах да понеса риба, защото все е много горещо и ме е страх да не се развали в колата. Освен това не знам дали си успяла да се набуташ в някои от сладкарниците на площада - имат много хубави сладки, на основата на марципана. Голям кеф ми беше да си купя същите, като преди 20 години. Сега дори можеш да пиеш и прилично еспресо, научили са се да го правят, преди имаше само турско кафе. Пожелавам си скоро пак да пия кафе край морето!

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #5 -: 07 Октомври 2014, 13:30:41 »
Poni 69, пожелавам ти да си пиеш скоро кафето в Солун, щом ти е любим. Както писах по-горе, моите очаквания явно бяха по-големи и Солун не ме спечели, като изключим забележителностите. Знам ли - може да не съм права и да е било моментното ми усещане такова. Нарочно не бих повторила посещение. Кафето наистина им е хубаво, но безбожно скъпо, незнайно защо. В една сладкарница влязох с очакване за лакомства, но гледах, гледах - нищо не ме изкуши и си излязох ;D
А риба можеш да си вземеш, като я осолиш повече :thumbup: - така сме правили от морето :smile1:

Poni 69

• Калфа
  • **
« Отговор #6 -: 07 Октомври 2014, 22:18:25 »
Може би си била за малко и не си усетила атмосферата - според мен така става, когато си с програма.  В Солун няма кой знае какви забележителности - по мое мнение, но просто ми харесва живота с който е изпълнен града. Иначе кафето е на различна цена в различните места, аз даже последния път пих фрапе - все пак това им е национално питие и ми беше интересно как е на място (в София съм пила 1-2 пъти, но не ми е любимо).  Иначе се кефя на града - може би защото никога немога да стоя в него колкото си искам, за да ми омръзне. Дано ако отидем пак убедя мъжете, че рибата може да издържи

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #7 -: 07 Октомври 2014, 22:35:12 »
Аз пък по-скоро харесах забележителностите, но града - не. Но знам ли - толкова много хора го харесват, че може и да си права, или пък обратно - именно защото очаквах много...На мен почти всички наши по-големи градове ми харесват много повече :smile1:, ама аз съм си малко луд патриот ;D
 :air_kiss:

Poni 69

• Калфа
  • **
« Отговор #8 -: 07 Октомври 2014, 22:53:01 »
Може би понякога харесването на град, местност, курорт е свързано и с емоциите, които преживяваш в момента. Тогава и най-грозното място може да ти се стори привлекателно, както и обратното. Но аз поначало не обичам, когато съм в непознат град да разглеждам музеи или туристически забележителности - винаги предпочитам да се разходя по улици, магазини, пазари - въобще да усетя живота и атмосферата на града. Е, също и ми е интересно да видя неща, които съм учила по история на изкуството, но след като съм седнала някъде на кафе и съм се разходила по улиците

MiladY_İST34

• Гурман
  • Публикации: 1425
« Отговор #9 -: 08 Октомври 2014, 09:53:55 »
чудесни снимки личи добре сте си изкарали..и аз искам да посетя гр. Солун там е роден Ататюрк и неговия роден дом е правърнат в къща-музей.. ::)

Dyke

• Главен Готвач
  • Публикации: 769
« Отговор #10 -: 08 Октомври 2014, 12:45:33 »
За мен също е по-приятно да походя по града, да мина по улиците, да седна в парк или градинка в непознат град, може и да се поразговоря с някой...Посещенията в музеите, особено в големите, е свързано при мен с предварителна подготовка - какво точно искам да видя там и да го открия - влизането от зала в зала ме изтощава - окото бързо се насища, тялото се уморява! За непознатите градове - историята им ми е интересна, но зависи от времето, с което разполагам.
Прекрасна екскурзия, Веси! Пожелавам още нови преживавания!
Конституционните Ви права са като мускулите - упражнявайте ги ежедневно!

dove

• Гурман
  • Публикации: 2717
« Отговор #11 -: 08 Октомври 2014, 17:39:27 »
Веси, много хубава екскурзийка сте си направили, снимките са чудесни! Пожелавам ти още много места да успееш да посетиш  :thumbup:

KrokozabYl

• главен пакостник
  • Гурман
  • Публикации: 2206
  • http://vbox7.com/play:d6ad5958
« Отговор #12 -: 09 Октомври 2014, 11:06:13 »
Аз с нетърпение чакам втората част на разходката  ;D В гърция съм ходила 2 пъти и обикалям да видя всичко, защото съм си любопитна, скитам и по уличките и кафенцета обичам, но някак си.... гърците не ги разбирам! Надменни ли са, що ли? Ако си на екскурзия у тях събота и неделя забрави... нищо не работи, някакво никакво отношение  :( в неделя нищо съвсем не работи, което е странно при наличието на толкова неща, които туристите могат да видят, а туристите са печалба за тях  :swoon:
Хайде на пакостите

vesela

• Гурман
  • Ах, морето...
« Отговор #13 -: 09 Октомври 2014, 12:23:00 »
Да, момичета - и аз обичам това - да усетя атмосферата и духа на града, за съжаление тук именно това не усетих. Съгласна съм с Кро, че са странни гърците, един дори се правеше че не може да ме разбере, като поръчвах кафе в крайпътно заведение, а друг, на когото поръчах айс-кафе ми донесе сладолед във фунийка, да не говорим, че не ми хареса въобще (е изядох си го, не ми се разправяше и обясняваше). Иначе ние бяхме в почивните дни, но си работеше всичко. Не ме разбирайте погрешно - всяко ново място, което посетя оставя някакъв спомен и отпечатък, ще остави и Солун несъмнено, но просто очаквах един красив, подреден, уютен и чист град, по европейски някак, а нищо от това не видях, не събуди желанието ми да се върна отново, да се прехласна, както примерно Прага, Будапеща, Берлин, Дрезден...
Ще направя продължението, но ми трябва малко повече време накуп от 1/2 - 1 час, а в момента не мога да го намеря :smile1:
Благодаря за пожеланията - обожавам да пътувам и дано наистина не само аз, но и всичкити, които го искат да имаме тази възможност да го правим поне от време на време :yahoo: :-* Всъщност - вяра и оптимизъм имам, че това ще се случи!

Dyke

• Главен Готвач
  • Публикации: 769
« Отговор #14 -: 09 Октомври 2014, 13:15:51 »
"но просто очаквах един красив, подреден, уютен и чист град, по европейски някак, а нищо от това не видях" - като у нас - провинцията е по-чиста и приветлива от столицата....
Конституционните Ви права са като мускулите - упражнявайте ги ежедневно!

* Търсене

* Говорилня

Refresh History
  • MilkaA40: MilkaA40
    06 Август 2017, 01:51:27
  • pavlova321: люти чушки
    01 Август 2017, 18:42:54
  • valet: Пилаф ориз с фиде
    06 Юли 2017, 15:19:48
  • hristiana:): Някой има ли грил тиган на Брабантия и доволен ли е съответно?
    03 Юни 2017, 19:05:27
  • Kary: Някой използвал ли е мултикукър кинг
    26 Ноември 2016, 16:40:11
  • fanita: пост
    14 Ноември 2016, 18:55:13
  • petty: Аз така и не разбрах какво точно стана :( Наистина бяха добри времена, вдъхновявах се от тук, научих много неща...
    28 Октомври 2016, 13:24:08
  • radost.1955: ами то сайт няма,не съществува.добре,че останаха рецептите.аз също влизам само да потърся някоя,беше времето,когато се пълнеха страниците за отрицателно време.
    26 Октомври 2016, 17:54:17
  • petty: Имам чувството, че някой нарочно пуска от време на време по някой друг постинг, защото трябва да има, макар да са напълно безсмислени, само за пълнеж
    26 Октомври 2016, 10:24:12
  • petty: И аз така. Добре, че поне нещата от преди си стоят... има много ценни рецепти
    26 Октомври 2016, 10:21:28
  • ROSPOP: какво става със сайта? влизам от време на време и се отчайвам - какви са тия глупости, къде са предишните прекрасни статии и коментари, това е сайт аз готвене и храна в края на краищата!
    24 Октомври 2016, 11:49:51
  • val_di16: джолан
    21 Октомври 2016, 15:58:22
  • galka56: тиквеник
    13 Октомври 2016, 18:26:18
  • boriana _grigorova: Здравейте.Имам мултикукър 50 на Делимо. Някой правил ли е някакво лесно ястие , тъй като на мен са ми сложни малко рецептите
    07 Март 2016, 12:58:38
  • boriana _grigorova: Здравейте
    07 Март 2016, 12:56:47
  • Petka :-): как мога да изтря профила си от тази сраница
    07 Март 2016, 06:16:00
  • CVETETO3101: >:(глупости, глупости, глупости са публикациите напоследък. Пълно е с боклуци!!!
    20 Февруари 2016, 21:21:47
  • scorpia: Браво! И този прекрасен сайт ли съсипаха "умни" собственици!?
    01 Януари 2016, 12:26:48
  • GolemDZVER: Валя, може и да ти липсвам, но няма да се върна във форума. Блогът ми е активен - всичмко е там и може да констактуваме както желаеш.А инамче тука стават срамоти - виж за 10 дни пет поста от токущо регистрирани и все за дивотии и нищо съществено. Боли ме сърцето, но тези от Санома излезнаха пълни лаици ... Можехме да им носим дивиденти с хъса, който бяхме вложили в този форум. Отговарям, защото се чуствам длъжен да уважа мнението е .... без знамчение, че е на този скапан сайт
    30 Декември 2015, 18:14:59
  • stplam: Хляб
    26 Декември 2015, 15:52:26
  • Valentina Petrova: и все пак стават чудеса,по Коледа,Golem DZVER ЛИПСВАТ МИ ТВОИТЕ ПУБЛИКАЦИИ
    13 Декември 2015, 11:48:46
  • petty: Жалко :( И все пак не разбирам какво пречи да си споделяме рецепти. Аз не съм много в час с това какво се случва. Сега влизам да потърся рецепта за коледни сладки... добре, че поне старите рецепти си стоят.
    11 Декември 2015, 12:39:22
  • GolemDZVER: права си - направо си умря .... във форума за 6 дни само една публикация. Голям смях. А моите бяха по 5 дневно
    07 Декември 2015, 19:23:47
  • Valentina Petrova: май сайта умря
    05 Декември 2015, 00:01:32
  • Снежка: Май от промените в сайта, по рядко пишем
    30 Ноември 2015, 10:55:12
  • Снежка: Момичета, тази година няма ли да се разменят подаръци?
    30 Ноември 2015, 09:47:43
  • Valentina Petrova: ехооооооо,приятели къде сте,сняг ли ви засипа
    28 Ноември 2015, 14:29:00
  • Bubi4ka: Fate, определено не бих била чак такава оптимистка...
    14 Ноември 2015, 14:43:37
  • FATE: Имах предвид готварската част от форума. Другата съм я прескачала, уви, за това и не съм в крак с новостите. За съжаление откривам, че новите шефове не се справят добре и всичко се забатачва май, май...Оптимистично очаквам нещата да се подобрят !!!
    14 Ноември 2015, 00:32:28
  • pep-4o: Явно не всичко четеш, Фейт :)
    13 Ноември 2015, 11:45:31

* Последното от форума

Re: Сервиз за телефони от tomislava
[20 Октомври 2017, 19:27:28 ]

Сервиз за телефони от cvetozara123
[19 Октомври 2017, 12:49:54 ]

Re: Витамини за подсилване на имунната система от cvetozara123
[19 Октомври 2017, 10:55:59 ]

Витамини за подсилване на имунната система от tomislava
[18 Октомври 2017, 22:29:01 ]