Автор Тема: Из нощния Баку...градът на огньовете и ветровете...  (Прочетена 4802 пъти)

Aura

• Гурман
  • Публикации: 2390
  • Обичам живота...:)
Днес, мили мой приятел, те каня да дойдеш с мен, на една вечерна разходка из града, в който сега живеем с мъжа ми. А това е Баку, столицата на Азербайджан. Няма да ти пиша за количеството население или географските подробности, които винаги може да намериш на страниците на интернет. Искам  на тази разходка да дойдеш с мен и да не ти заприличам на Викито(Wikipedia), ще пиша само усещанията от нощния Баку. Града се намира на самия бряг на Каспийското море. Място, където като задуха вятъра и нямаш сили да се задържиш на краката си или през лятото, когато температурите стигат до +48 и влажността е 80%, чувстваш се все едно някой те е полял с кофа топла вода, щом опиташ да поемеш с пълна гръд, усещаш само нагорещения въздух в гърдите си. Но в този град има нещо, което те пленява и което не прилича на нищо, което до сега съм имала възможност да видя и посетя. Предполагам, че знаеш, мили приятелю, че нощните снимки са може би най-трудните и като имаме на предвид, че правени от палубата на корабче за разходки, постоянно движение, затова извиниме за малко не качествени образи. :)))

Подай ми ръка и ела да се разходим!

Знаменития Flame Tower се извисява над града. Символ на огъня в Азербайджан. И телевизионата кула, която все едно е стълба между небето и земята.

Кулата постояно си сменя цветовете, като вълшебната пръчица...

Фонтан  в средата на Бакинския залив във формата на цвете, издига се на височина от 45-50 метра, направен  по подобие на фонтана в Женева.

Време от време си сменя цвета. Аз го хванах в розово-лилавата му светлина...

Знаменития "Baku Crystal Hall". Уникалната сграда е построена за провеждането на Евровизия 2012 година.

Не далеч от залата се извисява над морето, най-голямото знаме в Азербайджан, говори се, че и в света. Височината му е 162 м. Там се намира и площада на държавното знаме.

Ако погледнеш внимателно ще забележиш огнените пламъци на Flame Tower...

...след което те се сменят с образ на азербайджанското знаме...

Нашето корабче, благодарението на което успях да направя тези страхотни кадри. Разходка е 30 минути и струва 3 евро, което е доста евтино.

Названието на кораба означава "Перла".

Кея..Щом слязохме ние, "Перлата" започна да се пълни с нови зяпачи и любопитки да видят града от страната на морето..

Ще се преместим малко из улиците на невероятния Баку...
Такива скулптури се появяват навсякъде из морската градина и центъра на града...

Навсякъде има много фонтани. Не знам защо, но когато застанеш до който и да е от него...мирише на море..този леко солен привкус на морето...

Сигурно се чудеш, приятелю, какви са хората в този извънземен град..ами ето такива...
Група млади момчета, грижливо си свалиха кецовете, връчиха на едното момче всичките си съвремени комуникативни средства и слязоха във фонтана....:))))...

Ах, младост..живота тепърва започва...Пожелавам на тези млади хора щастието да е винаги с тях, както в този момент..Те наистина бяха щастливи...

В градинката на пейките седяха хора от най-различна възраст и всички се смеехме заедно с тези младежи и се забавляваха...

Неволно се замислих - Дали бих направила същото?..Определено, ще го направя...Годините нямат занчение..Вгледайте се в щастливите им лица...още едно доказателство, че на човек му трябва толкова малко за да е щастлив...Бъдете деца, не прогонвайте детето в себе си...Не го правете...

Оставихме младежите да се сушът и продължихме нашата разходка...
Минахме покрай националната библиотека. Цялата сграда е украсена със статуи на известни личности, допринесли за културата на Азербайджан...

Солтан Мухаммед (XVI век) - азербайджански художник.

Маестрото Ниязи (1912-1984) - азербайджански диригент

По едно време усетихме, че вече само ние двамата и нощните фенери остнаха из улиците на града. Въпреки, че Баку сигурно никога не спи...

Приятелю, моята малка разходка приключва и аз, като този случаен минувач, забързан в тъмнината на ноща при своята любима, отивам си до следващия път. А следващия път и аз не знам, какво ще стане, къде ще ме отнесе бакинския вятър или каспийската вълна с аромат на петрол..

Довиждане и Лека Нощ, приятелю!

Кулинарни Пътешествия и още нещо...
Всеки заслужава това, което получава..

Mariana G

• Глобален Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 2833
  • калпазанка
Аля, благодаря за виртуалната разходка! :smile1:
Имам приятел от Баку и от него знам, че е много красив град. Много бих искала някой ден да отида там! :smile1:
Снимките са страхотни! :smile1:
"Один не разберет, чем пахнут розы, 
другой из горьких трав добудет мед. Дай хлеба одному - навек запомнит, другому жизнь пожертвуй - не поймет..." Омар Хайям

Aura

• Гурман
Аля, благодаря за виртуалната разходка! :smile1:
Имам приятел от Баку и от него знам, че е много красив град. Много бих искала някой ден да отида там! :smile1:
Снимките са страхотни! :smile1:

Благодаря, че сподели разходката ми!
Света е малък, нали Марианче!
Ами елате..има какво да се види и да се опита тука... :smile1:..

Mariana G

• Глобален Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 2833
  • калпазанка
 :-*
"Один не разберет, чем пахнут розы, 
другой из горьких трав добудет мед. Дай хлеба одному - навек запомнит, другому жизнь пожертвуй - не поймет..." Омар Хайям

пеполина

• Гурман
  • Публикации: 3742
 Аля,

много е красиво и толкова хубаво си разказала всичко  :smile1: Снимките са невероятни  :thumbup: Благодаря ти миличка за страхотната разходка  :air_kiss:

Aura

• Гурман
Аля,

много е красиво и толкова хубаво си разказала всичко  :smile1: Снимките са невероятни  :thumbup: Благодаря ти миличка за страхотната разходка  :air_kiss:

Благодаря, Пепи! :air_kiss:

KremenaG

• Помощник-готвач
  • Публикации: 331
Красиво е, Аура! Чудесна разходка! И аз искам така, на корабче, през нощта ...  :thumbup:

GolemDZVER

• Гурман
  • Публикации: 4418
  • Ако си орел, не се напъвай да си пръв сред гаргите
Аля, благодаря ти за чудесната разходка.
Толкова красиво и очарователно си ни поднесла духа на Баку, че няма начин да не го видим.
Дай Боже, заедно ...
 :P

Aura

• Гурман
Красиво е, Аура! Чудесна разходка! И аз искам така, на корабче, през нощта ...  :thumbup:
Благодаря, Креми!
Ти само ела, пък разходката е лесна  :smile1:

Aura

• Гурман
Аля, благодаря ти за чудесната разходка.
Толкова красиво и очарователно си ни поднесла духа на Баку, че няма начин да не го видим.
Дай Боже, заедно ...
 :P

А дано, ще ние много приятно да се видим. Благодаря за хубавите думи, надявах се да ви хареса  :smile1:

ceckavd

• Главен Готвач
  • Публикации: 955
Аура, благодаря за разходката. Много ми хареса. И на мен ми се прииска да скоча във фонтана. Благодаря!

dove

• Гурман
  • Публикации: 2717
Re: Из нощния Баку...градът на огньовете и ветровете...
« Отговор #11 -: 01 Септември 2014, 00:45:20 »
Аля,прекрасна разходка и чудни снимки, все едно сме били заедно, благодаря ти!  :air_kiss:

Aura

• Гурман
« Отговор #12 -: 01 Септември 2014, 07:04:13 »
ceckavd, dove благодаря! Радвам се, че ви е харесало! :smile1:

star

• Главен Готвач
  • Публикации: 808
« Отговор #13 -: 01 Септември 2014, 10:35:34 »
Прекрасни снимки!!! Да ти се прииска да си там...

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8912
  • Ах, морето...
« Отговор #14 -: 01 Септември 2014, 10:54:03 »
Аля, и тук да кажа, че си невероятен фотограф и разказвач, много чаровен и непринуден е разказа ти :air_kiss:

* Търсене

* Говорилня

Refresh History
  • MilkaA40: MilkaA40
    06 Август 2017, 01:51:27
  • pavlova321: люти чушки
    01 Август 2017, 18:42:54
  • valet: Пилаф ориз с фиде
    06 Юли 2017, 15:19:48
  • hristiana:): Някой има ли грил тиган на Брабантия и доволен ли е съответно?
    03 Юни 2017, 19:05:27
  • Kary: Някой използвал ли е мултикукър кинг
    26 Ноември 2016, 16:40:11
  • fanita: пост
    14 Ноември 2016, 18:55:13
  • petty: Аз така и не разбрах какво точно стана :( Наистина бяха добри времена, вдъхновявах се от тук, научих много неща...
    28 Октомври 2016, 13:24:08
  • radost.1955: ами то сайт няма,не съществува.добре,че останаха рецептите.аз също влизам само да потърся някоя,беше времето,когато се пълнеха страниците за отрицателно време.
    26 Октомври 2016, 17:54:17
  • petty: Имам чувството, че някой нарочно пуска от време на време по някой друг постинг, защото трябва да има, макар да са напълно безсмислени, само за пълнеж
    26 Октомври 2016, 10:24:12
  • petty: И аз така. Добре, че поне нещата от преди си стоят... има много ценни рецепти
    26 Октомври 2016, 10:21:28
  • ROSPOP: какво става със сайта? влизам от време на време и се отчайвам - какви са тия глупости, къде са предишните прекрасни статии и коментари, това е сайт аз готвене и храна в края на краищата!
    24 Октомври 2016, 11:49:51
  • val_di16: джолан
    21 Октомври 2016, 15:58:22
  • galka56: тиквеник
    13 Октомври 2016, 18:26:18
  • boriana _grigorova: Здравейте.Имам мултикукър 50 на Делимо. Някой правил ли е някакво лесно ястие , тъй като на мен са ми сложни малко рецептите
    07 Март 2016, 12:58:38
  • boriana _grigorova: Здравейте
    07 Март 2016, 12:56:47
  • Petka :-): как мога да изтря профила си от тази сраница
    07 Март 2016, 06:16:00
  • CVETETO3101: >:(глупости, глупости, глупости са публикациите напоследък. Пълно е с боклуци!!!
    20 Февруари 2016, 21:21:47
  • scorpia: Браво! И този прекрасен сайт ли съсипаха "умни" собственици!?
    01 Януари 2016, 12:26:48
  • GolemDZVER: Валя, може и да ти липсвам, но няма да се върна във форума. Блогът ми е активен - всичмко е там и може да констактуваме както желаеш.А инамче тука стават срамоти - виж за 10 дни пет поста от токущо регистрирани и все за дивотии и нищо съществено. Боли ме сърцето, но тези от Санома излезнаха пълни лаици ... Можехме да им носим дивиденти с хъса, който бяхме вложили в този форум. Отговарям, защото се чуствам длъжен да уважа мнението е .... без знамчение, че е на този скапан сайт
    30 Декември 2015, 18:14:59
  • stplam: Хляб
    26 Декември 2015, 15:52:26
  • Valentina Petrova: и все пак стават чудеса,по Коледа,Golem DZVER ЛИПСВАТ МИ ТВОИТЕ ПУБЛИКАЦИИ
    13 Декември 2015, 11:48:46
  • petty: Жалко :( И все пак не разбирам какво пречи да си споделяме рецепти. Аз не съм много в час с това какво се случва. Сега влизам да потърся рецепта за коледни сладки... добре, че поне старите рецепти си стоят.
    11 Декември 2015, 12:39:22
  • GolemDZVER: права си - направо си умря .... във форума за 6 дни само една публикация. Голям смях. А моите бяха по 5 дневно
    07 Декември 2015, 19:23:47
  • Valentina Petrova: май сайта умря
    05 Декември 2015, 00:01:32
  • Снежка: Май от промените в сайта, по рядко пишем
    30 Ноември 2015, 10:55:12
  • Снежка: Момичета, тази година няма ли да се разменят подаръци?
    30 Ноември 2015, 09:47:43
  • Valentina Petrova: ехооооооо,приятели къде сте,сняг ли ви засипа
    28 Ноември 2015, 14:29:00
  • Bubi4ka: Fate, определено не бих била чак такава оптимистка...
    14 Ноември 2015, 14:43:37
  • FATE: Имах предвид готварската част от форума. Другата съм я прескачала, уви, за това и не съм в крак с новостите. За съжаление откривам, че новите шефове не се справят добре и всичко се забатачва май, май...Оптимистично очаквам нещата да се подобрят !!!
    14 Ноември 2015, 00:32:28
  • pep-4o: Явно не всичко четеш, Фейт :)
    13 Ноември 2015, 11:45:31

* Последното от форума

Re: Сервиз за телефони от tomislava
[20 Октомври 2017, 19:27:28 ]

Сервиз за телефони от cvetozara123
[19 Октомври 2017, 12:49:54 ]

Re: Витамини за подсилване на имунната система от cvetozara123
[19 Октомври 2017, 10:55:59 ]

Витамини за подсилване на имунната система от tomislava
[18 Октомври 2017, 22:29:01 ]