Автор Тема: Диета на Пиер Дюкан - Рецепти  (Прочетена 333807 пъти)

gaby_s

• Гурман
  • Публикации: 1046
Диета на Пиер Дюкан - Рецепти
« -: 22 Октомври 2008, 14:51:43 »
За всички,които искат да се присъединят към мен ,започвам тази тема.За диетата на Пиер Дюкан е писано много,както в Интернет,така и в книгата "Как да отслабнем завинаги" .Затова предлагам тук да пишем само рецепти,които са подходящи за режима.

Диетата е разделена на 4 етапа, като постепенно хранителния режим се обогатява, докато в крайния етап се премине към напълно нормално хранене...със съдействието на DessiJ/BG-Mamma ви запознавам в общи линии със всеки отделен етап.

ПЪРВА ФАЗА - Ударен режим -  продължава 5 до 10 дни

Чисти протеини: От следните категории храни можете да консумирате колкото желаете без никакви ограничения и  колкото ви се прииска.Разрешено ви е и да ги смесвате.

I. Постни меса : телешко,говеждо и конско
❧Говеждото-всички части,които се пекат във фурна или на грил, а именно- стекът,филето, ростбифът,забранени са рибицата и котлетите,които са прекалено тлъсти.
❧Телешко: позволени са шницелът и частите за печене:котлетите също могат  да се консумират,след като се  отстрани тлъстата им част.
❧Свинското  и агнешкото са забранени през ударният период, през който трябва да се приемат възможно най-чисти протеинови храни
❧Можете да приготвяте месата според вкуса си, но без масло,олио,сметана нито дори олекотена. Най-препоръчителното е печенето на скара, но тези меса могат да се пекат и във фурна и да се варят.
❧Каймата също може да се консумира, стига да е от чисто месо и мазнинноста и да не надвишава 10-15 %

II. Дреболии
❧От тази категория е разрешен черният дроб-телешки,говежди или птичи, както телешкият и агнешкият езици,които не са тлъсти.
❧Колкото до говеждият език-консумирайте му само върха,който е най-постната част.
❧Черният дроб е  ценен с високото си съдържание на витамини,които са изключително полезни през период на отслабване ,но за съжаление е богат и на холестерол,поради което се изключва от менюто на  предразположените към сърдечно-съдови заболявания.

III. Риби
❧За тази категория храни няма никакви ограничения.Всички риби са позволени,все едно дали постни или тлъсти,пушени или сушени,може и консервирани  в собствен сос, без олио.
Може да се свари в бяло вино и подправки, да се опече във фолио,на скара...но без мазнина!

IV.Морски дарове :всички ракообразни и миди:
❧Скариди,омари,раци,лангусти,лангустини,стриди,миди,рапани,охлюви

V. Птиче месо
❧Всички птици са позволени, с изключение на птиците с плосък клюн-патицата и гъската ,но при изричното условие да се консумират без кожата.

VI. Постни шунки: Шунки със съдържание на мазнини м/у 2 и 4 %.
❧Традиционната шунка и джоланът не са разрешени, както и беконът,който е още по-тлъст.

VII.Яйца
❧Яйцата се консумират твърдо сварени или рохки, на очи,на омлет или бъркани в тефлонов тиган-без мазнина.

VIII.Обезмаслени млечни продукти : кисело мляко,извара и сирене

IX. Литър и половина вода дневно.

Добавки:
❧Обезмасленото мляко- прясно или на прах може да подобри вкуса или да посгъсти чая или кафето, както и да участва в  приготвянето на сосове, кремове и др. подобни.
❧Захарта е забранена.
❧Оцетът,мащерката,копърът,лукът,магданозът и всички  подправки са не само позволени, но и препоръчителни.
❧Лимонът може да се използва изстискан върху рибите и месата,но не и като лимонада.
❧Солта и горчицата са разрешени,но в умерени количества.Могат да се заместят с безсолна горчица и диетична сол.
❧Обикновеният кетчуп не е разрешен,но има диетичен- без сол и захар,който можете да употребявате в ограничени количества.
❧Олиото и зехтина не са позволени!

Няколко общи съвета:
❧Яжте толкова често,колкото ви се иска.
❧Пийте вода,докато се храните.
❧Осигурете си всичките необходими за диетата храни.
❧Никога не прескачайте хранене.
❧Преди да хапнете от някоя храна,уверете се,че  фигурира в списъка.
❧Закусвайте!

ВТОРА ФАЗА - Сваляне - продължава до достигане на желаното тегло

❧Всичко от ударния период е позволено.
❧Тук добавяте зеленчуци - зелени листни, домати, краставици, тиквички, патладжани, чушки, карфиол, броколи, зеле, зелен фасул, бамя и още каквото се сетите. ЗАБРАНЕНИ СА: картофи, ориз, боб, леща, грах и всички подобни нишестени зеленчуци!!!

ТРЕТА ФАЗА -Преход / Стабилизиране- за всеки свален 1кг = 10 дни

Добавят се:
❧ веднъж дневно по 1 голям плод или шепа малки. Забранени са банани, грозде, череши, сухи плодове - каш, лешници, бадеми, фъстъци, орехи.
❧ 2 филии пълнозърнест хляб дневно
❧ 40 г сирене на ден
❧ 2 порции нишестени храни седмично
❧ агнешко, свинско и обикновена шунка се добавят към разрешените меса
❧ 2 галавечери седмично - каквото си поискате, но не два дни подред!
❧ Задължително 1 ден на чисти протеини седмично!!!

ЧЕТВЪРТА ФАЗА - Запазване на теглото - продължава до края на живота

❧ връщате се към нормален режим на хранене
❧ всеки ден 3 с. л. трици!
❧ един ден от седмицата само на чисти протеини!

И така ... За ударния режим пишем рецептите с червен цвят. За смесения режим - зелени рецепти. За 3 и 4 фаза - сини рецепти. Така ще ги намираме по-лесно . :thumbup:

Каталог на нашите рецепти от режима на Дюкан:

стр. 1

Таратор със сварено яйце - gaby_s :icon_idea:
Пица без блат - rosssito :icon_idea:
Бърза закуска - rosssito :icon_idea:
Чушки пълнени с извара - Tango :icon_idea:
Салата с риба тон - Tango :icon_idea:

стр. 2

Овесена палачинка; Сандвич-тост - Ванчето :icon_idea:
Гювече по Дюкански - Ванчето :icon_idea:
Яйца с рулца от раци - gaby_s :icon_idea:
Диетични рулца с пилешка шунка - Мими :icon_idea:
Омлет с лук - Леля Ог
Гарниран телешки бургер - gaby_s :icon_idea:
Крем-супа от спанак с извара - pepelia6ka :icon_idea:

стр. 3

Дюканско омлетче - pepelia6ka :icon_idea:
закуска с овесени трици - rosssito :icon_idea:
воденички - rosssito :icon_idea:
Режимни крилца (по рецептата на gaby_s) - rosssito :icon_idea:
Олдьи по Дюкански - neveja :icon_idea:

стр. 4

Дюкански гофрети - Андреева
Телешки кюфтенца на фурна с млечен сос - pepelia6ka
Скумрия на скара - pepelia6ka
Дюканска баница - FATE
Зимна  Дюканска салата - pepelia6ka :icon_idea:

стр. 5

Ягодово тирамису - pepelia6ka :icon_idea:
Мързелива Дюканска баница - FATE :icon_idea:

стр. 6

Пилешки дробчета - lillian
Дюкански обяд с риба тон - teoleo
Дюкански пастет от печени тиквички с чесън, кисело мляко и извара - t_ilieva :icon_idea:
Дюканска зеленчукова супа - t_ilieva :icon_idea:
Бърза закуска - didi880526
Букет от зелении със скариди - pepelia6ka :icon_idea:

стр. 7

Портокалова тарта с извара - pepelia6ka :icon_idea:
ЦАЦА с ДОМАТЕН СОС - Леля Ог
Тарта със спанак и извара- диетична - pepelia6ka (Дюкан) :icon_idea:
Ватос с млечен сос скордаля - pepelia6ka :icon_idea:
Кюфтета от извара - FATE :icon_idea: (Пиер Дюкан)
Кокосови скариди - pepelia6ka :icon_idea:

стр. 9

Дюканска торта с малини  - ТАНЯ_70 :icon_idea:
Дюканско гювече - ТАНЯ_70 :icon_idea: (Дюкан)
Тиквена запеканка по Дюкански - ТАНЯ_70 :icon_idea:
Риба Тандури - pepelia6ka :icon_idea:

стр. 10

Патладжанени лодки с протеини и зеленчуци - Steny :icon_idea:
Дюкански тутманик  - Steny :icon_idea:
Рецептата на кака - 6estja :icon_idea:
Пилешки късчета с печени чушки, гъби и яйца на фурна - Ванчето :icon_idea:
Палачинка с шунка, гъби и "сметана" по дюкански - FATE :icon_idea:
Пиле с яйца за Дюканци - FATE :icon_idea:

стр. 11

Пилешки пастет - FATE  :icon_idea:
ДУНАПРЕНЕН КЕКС ЗА МИКРОВЪЛНОВА - FATE  :icon_idea:
Хляб от овесени трици - chopper_queen  :icon_idea:
Омлет със зелени домати - 6estja :icon_idea:
« Последна редакция: 29 Ноември 2009, 16:13:06 от sladka hapka »

gaby_s

• Гурман
Re: Диета на Пиер Дюкан - Рецепти
« Отговор #1 -: 22 Октомври 2008, 15:02:35 »
Таратор със сварено яйце

За една порция : Разбиваме 125 гр.обезмаслено кисело мляко ,добавяме една малка нарязана краставица,малко копър,/чесън по желание / и посоляваме леко.Доливаме с вода и сервираме с едно нарязано твърдо сварено яйце.

rosssito

• Калфа
  • **
  • Публикации: 75
« Отговор #2 -: 22 Октомври 2008, 15:27:49 »
Ето че дойде и моят ред да  ви предложа 2 рецепти:

Пица без блат за ПЗ дните:

Необходими продукти:
1.по-голяма глава лук
2.100-200гр. Шунка
3.200гр.извара
4. 2-3 яйца
5. 1 домат-среден
6. 2 чушки може и консервирани
7.магданоз
8.черен пипер,магданоз,чесън на прах-може и др.подправки пожелание
9. 2-3 с.л кис.мляко
Начин на приготовление:
Вземам една средна тавичка и я застилам с фолио-по лесно се вади пицата,не залепва.
Режа лука на колелца и го нареждам на дъното на тавата докато се покрие цялата,след това слагам тавичката в фурната да се запече лука малко и докато чакам си режа чушката на кубчета и я прибавям върху лука,когато се запекат вадя тавичката и нареждам шунката отгоре може да се нареже на кубчета или както вие прецените.разбитите яйца с изварата и млякото + подправките заливам отгоре,след това нареждам доматите и оставям да се изпече,когато я извадя поръсвам с магданоза

БОН АПЕТИ

pepelia6ka

• Гурман
  • Публикации: 1493
« Отговор #3 -: 22 Октомври 2008, 15:29:24 »
Габи, много се радвам за тази тема. Аз съм правила тази диета за около месец през пролетта - свалих 5 кг. , дойде Великден , отдадох се на здрави купони и софри и...сега пак имам нужда от сваляне.
Тези рецепти ще са ми от полза, защото аз страхотно обичам салати и плодове, и това протеино-ядене доста ми дотяга. Първият път ми беше станало байгън от меса. Затова ,ако се отделя време в кухнята за нещо по-интересно и не толкова сухо, ще се издържи лесно.И аз някой ден ще напиша манджи от моя опит.
Успех в диетуването!

rosssito

• Калфа
  • **
« Отговор #4 -: 22 Октомври 2008, 15:33:10 »
Бърза закуска:
може да се подобрява рецептата и да се прибавят различни неща на мен ми хрумна като отворих хладилника умирайки от глад и първите неща които видях ги прибавих

Необходими продукти:
1.100гр.някакво месо в моя случай прибавих малко пил.филе останало от вечерта
2.1 печена чушка
3.3-4с.л кис.мляко
4.1 яйце
5.черен пипер,магданоз -другото е пожелание

Начин на приготовление:в малка тавичка колкото чиния на дъното накъсвам месото отгоре слагам нарязаната чушка и заливам с мялкото и разбитото яйце с подправки.след като се изпече поръсвам с магданоз и украсявам с парченца домат-може и краствица въпрос на вкус.аз го пекох в парти грил-фурничка за принцеси и стана за 5 мин.предполагам че може и в мик.печка но не съм пробвала

rosssito

• Калфа
  • **
« Отговор #5 -: 22 Октомври 2008, 15:43:29 »
най-после и аз да се похваля с рецепти,искам да ви кажа че ви чета всеки ден и приготвям вашите рецепти с голямо удоволствие ,аз  съм много доволна от режима и вече така съм свикнала с него че неусетно го прилагам върху другите ми рецепти които приготвям на семейството си,желая успех на всички които са на режима и ви пожелавам много минусчета на килограми   :yahoo:

t_ilieva

• Безнадеждна оптимистка
  • Гурман
  • Публикации: 2259
  • Ако искаш да бъдеш богат цял живот-отглеждай деца!
« Отговор #6 -: 22 Октомври 2008, 16:21:59 »
Ехо, и аз съм тук! Къде без мен?  :air_kiss:

toni_n

• Главен Готвач
  • Публикации: 993
« Отговор #7 -: 22 Октомври 2008, 17:50:37 »
Габи, обичам теееее     :heart:   :give_heart:

От няколко дена исках да пусна тема и все не намирах време    :blush2:

bordovsky

• динозавър
  • Шеф - диригент
  • Гурман
  • Публикации: 5415
Re: Диета на Пиер Дюкан - внимание!
« Отговор #8 -: 22 Октомври 2008, 18:51:21 »
Чудесно е човек да си върне (или потдържа) нормално тегло. :thumbup: Аз не успявам.  :'( (но причините не са само субективни)

Все пак съм длъжен да предупредя: Режима на Пиер Дюкан може да се прилага само след консултация с диетолог и изследване на здравното състояние. Протеиновата диета е опасна за хората с бъбречни проблеми (и не само за тях). Не се увличайте по модата, а внимателно преценете нещата.

Tango

• Помощник-готвач
  • Публикации: 406
  • Той ме обича!
« Отговор #9 -: 22 Октомври 2008, 19:16:32 »
        Поздравления за темата!

От мен една зелена и една синя рецепта  :P

Чушки пълнени с извара

Аз ги обичам и сурови, но може да се напълнят със смес от извара и яйца, по-желание може да се прибави и лъжица-две овесени трици. Подреждат се в тавичка, без мазнина, само с чаша вода, пекът се във фурната до готовност.

Салата с риба тон

Консерва риба тон в собствен сос, глава целина нарязана, сварена соя и яйце. Дресинг от лимонов сок, горчица и магданоз.
Да казваме по-често на хората, които обичаме, ЧЕ ГИ ОБИЧАМЕ!!!

gaby_s

• Гурман
« Отговор #10 -: 22 Октомври 2008, 22:04:06 »
Благодаря ви за интереса,приятели !  :air_kiss:

Жоро,напълно си прав...Съгласна съм с теб ! Наистина е важно преди да започваме някаква диета първо да се консултираме с диетолог.Не става въпрос само за Режима на Дюкан...става въпрос за всякаква друга диета.Ние жените в желанието си да изглеждаме добре понякога забравяме тези важни правила...

...и както казва Пиер Дюкан "....Естествено този режим не може да се спазва от вегетариянците, от хората с бъбречна недостатъчност, които нямат способността да обработват добре месото. Но това са много редки случаи и по принцип тези хора са слаби....Това, което е изключително в този режим е, че хората могат да консумират 100 вида храни колкото си искат. Това дава най-голямата сила на диетата, хората си казват, верно не ям това, което ми се прииска, но поне ям колкото си искам, вместо шоколад ще хапна една хубава пържола или няколко кисели млека. И това е магическо и това дава силата на режима, освен че протеините и зеленчуците са храните, с които човек се храни от хиляди години и векове, те са закодирани в нас...." -откъс от интервю на Дюкан за БНТ -източник Цялото интервю Тук

silvers

• Чирак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #11 -: 22 Октомври 2008, 22:36:13 »
Здравейте! Относно тази диета мога да кажа, че промени живота ми и все още не мога да повярвам в случващото се. От почти четири месеца и половина съм на нея и продължавам - свалих 25 кг и ми остават още 5...Пожелавам успех на всички започващи и ще кажа само, че диетата е поносима и ако няма здравословни причини, пречещи  на започването и, нямате оправдание да не успеете!:)
Начинът на приготвяне и храната, която се препоръчва от Дюкан действително е идеална за поддържане и достигане на нормално тегло, поздравявам ви за прекрасната тема и мисля, че точно тук е мястото, защото изкушението на калоричните храни е огромно, особено за любители като мен. :)
Задължително ще се възползвам от рецептите, които публикувате съвсем скоро - имам само първата книга на този етап и ще сте ми от полза ;)

sladka hapka

• Модератор
  • Гурман
  • Публикации: 1817
« Отговор #12 -: 22 Октомври 2008, 22:53:09 »
....Естествено този режим не може да се спазва от вегетариянците,  Но това са много редки случаи и по принцип тези хора са слаби....
Де да беше така, Габи... Аз съм вегетарианка от 16 г. но не съм слаба. Не съм и дебела, но за да поддъжам теглото, което искам, трябва да спазвам хранителен режим и да спортувам. Вегетарианската диета сама по себе си не е гаранция за слаба фигура, защото опасността да наблегнеш на бързите въглехидрати е голяма - особено за хората, които намат възможност да се хранят у дома и са принудени да обядват на крак.

Иначе и от мен - поздравления за темата!

k_ines

• Чирак
  • *
  • Публикации: 0
« Отговор #13 -: 22 Октомври 2008, 23:49:07 »
Габи, моите поздравления за тази тема :thumbup:
О т известно време и аз чета информация свързана с нея, но още май волята не ми е достатъчна да започна :smile1:
Ще следя с интерес и скоро може и аз да се включа :thumbup:Ти всъщност ли си на нея?
Благодаря ти! :flower:

Ванчето

• Гурман
  • Публикации: 1220
« Отговор #14 -: 23 Октомври 2008, 09:01:28 »
Момичета,поздравления за темата. :-*Ще се възползвам от идеите.Благодаря ви. :smile1:

* Търсене

* Говорилня

Refresh History
  • vladofidera: Търся рецепта за гланциране на месото след изпичането му на скара или фурна
    18 Ноември 2017, 16:32:42
  • vladofidera: Здравейте
    18 Ноември 2017, 16:31:10
  • MilkaA40: MilkaA40
    06 Август 2017, 01:51:27
  • pavlova321: люти чушки
    01 Август 2017, 18:42:54
  • valet: Пилаф ориз с фиде
    06 Юли 2017, 15:19:48
  • hristiana:): Някой има ли грил тиган на Брабантия и доволен ли е съответно?
    03 Юни 2017, 19:05:27
  • Kary: Някой използвал ли е мултикукър кинг
    26 Ноември 2016, 16:40:11
  • fanita: пост
    14 Ноември 2016, 18:55:13
  • petty: Аз така и не разбрах какво точно стана :( Наистина бяха добри времена, вдъхновявах се от тук, научих много неща...
    28 Октомври 2016, 13:24:08
  • radost.1955: ами то сайт няма,не съществува.добре,че останаха рецептите.аз също влизам само да потърся някоя,беше времето,когато се пълнеха страниците за отрицателно време.
    26 Октомври 2016, 17:54:17
  • petty: Имам чувството, че някой нарочно пуска от време на време по някой друг постинг, защото трябва да има, макар да са напълно безсмислени, само за пълнеж
    26 Октомври 2016, 10:24:12
  • petty: И аз така. Добре, че поне нещата от преди си стоят... има много ценни рецепти
    26 Октомври 2016, 10:21:28
  • ROSPOP: какво става със сайта? влизам от време на време и се отчайвам - какви са тия глупости, къде са предишните прекрасни статии и коментари, това е сайт аз готвене и храна в края на краищата!
    24 Октомври 2016, 11:49:51
  • val_di16: джолан
    21 Октомври 2016, 15:58:22
  • galka56: тиквеник
    13 Октомври 2016, 18:26:18
  • boriana _grigorova: Здравейте.Имам мултикукър 50 на Делимо. Някой правил ли е някакво лесно ястие , тъй като на мен са ми сложни малко рецептите
    07 Март 2016, 12:58:38
  • boriana _grigorova: Здравейте
    07 Март 2016, 12:56:47
  • Petka :-): как мога да изтря профила си от тази сраница
    07 Март 2016, 06:16:00
  • CVETETO3101: >:(глупости, глупости, глупости са публикациите напоследък. Пълно е с боклуци!!!
    20 Февруари 2016, 21:21:47
  • scorpia: Браво! И този прекрасен сайт ли съсипаха "умни" собственици!?
    01 Януари 2016, 12:26:48
  • GolemDZVER: Валя, може и да ти липсвам, но няма да се върна във форума. Блогът ми е активен - всичмко е там и може да констактуваме както желаеш.А инамче тука стават срамоти - виж за 10 дни пет поста от токущо регистрирани и все за дивотии и нищо съществено. Боли ме сърцето, но тези от Санома излезнаха пълни лаици ... Можехме да им носим дивиденти с хъса, който бяхме вложили в този форум. Отговарям, защото се чуствам длъжен да уважа мнението е .... без знамчение, че е на този скапан сайт
    30 Декември 2015, 18:14:59
  • stplam: Хляб
    26 Декември 2015, 15:52:26
  • Valentina Petrova: и все пак стават чудеса,по Коледа,Golem DZVER ЛИПСВАТ МИ ТВОИТЕ ПУБЛИКАЦИИ
    13 Декември 2015, 11:48:46
  • petty: Жалко :( И все пак не разбирам какво пречи да си споделяме рецепти. Аз не съм много в час с това какво се случва. Сега влизам да потърся рецепта за коледни сладки... добре, че поне старите рецепти си стоят.
    11 Декември 2015, 12:39:22
  • GolemDZVER: права си - направо си умря .... във форума за 6 дни само една публикация. Голям смях. А моите бяха по 5 дневно
    07 Декември 2015, 19:23:47
  • Valentina Petrova: май сайта умря
    05 Декември 2015, 00:01:32
  • Снежка: Май от промените в сайта, по рядко пишем
    30 Ноември 2015, 10:55:12
  • Снежка: Момичета, тази година няма ли да се разменят подаръци?
    30 Ноември 2015, 09:47:43
  • Valentina Petrova: ехооооооо,приятели къде сте,сняг ли ви засипа
    28 Ноември 2015, 14:29:00
  • Bubi4ka: Fate, определено не бих била чак такава оптимистка...
    14 Ноември 2015, 14:43:37

* Последното от форума

Re: Онлайн пазаруване от tomislava
[10 Декември 2017, 12:58:31 ]

Онлайн пазаруване от cvetozara123
[09 Декември 2017, 23:42:24 ]

Re: С какво пържите храната? от cvetozara123
[08 Декември 2017, 16:21:25 ]

С какво пържите храната? от tomislava
[06 Декември 2017, 01:07:15 ]

Re: Магазин за обувки от jeneta
[30 Ноември 2017, 10:21:55 ]