пуешко месо /пилешко / 1 връзка пресен лук 1 скилидка млечен чесън сол черен и червен пипер чубрица
Месцето нарязвам на малки парченца и слагам в грил-тигана без мазнина. Като се позадуши около 5 минутки, прибавям чесъна на обелени скилидки, нарязаният лук и подправките.Ако не е за диетично хранене може да се прибави още в началото малко вино-около половин кафена чашка и да се хапва с гъбено или друго сосче. ,
900 г пиле 1 голям лимон 8 резена Прошуто (шунка, бекон) 1-2 скилидки чесън 2 шепи прясна мащерка сол смлян черен пипер 115 г меко краве масло 1 кг картофи 1 голяма глава целина
• Фурната заедно с дълбока огнеупорна тава за печене се загрява на 220 С. • Пилето се измива отвън и отвътре и се подсушава с кухненско руло. • С пръсти се отлепва кожата по гръдната част на пилето, като е важно да не се разкъсва кожата. • С остър нож се обелва жълтата кора на лимона и се наситнява. • Обеленият лимон се оставя настрани. • Прошутото се накъсва на парченца и се поставя в купа заедно със ситно нарязаните чесън, мащерката и лимоновата кора. • Подправя се на вкус със сол и черен пипер. • Прибавя се кравето масло и всичко се разбърква добре. • Една трета от сместа се поставя под отделената кожа на пилето. • С ръцете се разпределя добре. • С останалата смес се натрива пилето отвътре (вътрешната кухина) и отвън. • Правят се дълбоки разрези по бутчета на пилето, за да може добре да проникне топлината при печенето. • Обеленият лимон се разрязва на две, а сокът се изстисква вътре в пилето. • Така подготвеното пиле се поставя в сгорещената дълбока тава. • Пече се 20 минути. • В това време картофите се измиват, обелват се и се нарязват на резени • Сваряват се в подсолена вода за 10 минути и се отцеждат. • Главата целина се обелва и се нарязва с еднаква големина на картофените резени. • Тавата с пилето се изважда. • Печеното пиле леко се повдига с дълги вилици. • На дъното в образувалият се сок от печенето се поставят картофите и целината. • Върху зеленчуците се поставя пилето. • Тавата се връща във фурната. • Пилето със зеленчуците се пече още 40 минути. • По желание : След изваждането на пилето и зеленчуците течността се прехвърля в тенджера (или направо тавата се поставя върху котлона). • Сипва се малко бяло вино и всичко се задушава за 10 минути на тих огън, като се разбърква непрекъснато.
** за 6 порции *** По мотиви : Jamie Oliver Recipes BBC Fantastic Roasted Chicken
« Последна редакция: 20 Юни 2009, 22:15:22 от pep-4o »
900 г пилешки дробчета 150 г брашно 1 ч л сладък червен пипер 2 с л краве масло 6 с л олио 12 гъби 1 глава кромид лук 1 скилидка чесън
125 мл бяло вино 1 домат сол смлян черен пипер
Гъбите се измиват, подсушават се и се нарязват на едро. Лукът се почиства и се нарязва на полумесеци. Чесънът се обелва и се наситнява. Пилешките дробчета се измиват и се подсушават с кухненско руло. В чиния се разбърква брашното с пипера. Овалват се пилешките дробчета и се оставят настрана. В дълбок тиган се сгорещяват 3 с л олио и 1 с л краве масло. Изпържват се гъбите за 1 минута, след което се изваждат с решечеста лъжица. Прехвърлят се в друг съд. В същият тиган се добавят и останалото олио и кравето масло. Изпържват се лукът и чесънът за 2 минути. Без да се маха тиганът от огъня изпържените лук и чесън се прехвърлят в съда с гъбите. В тигана се изпържват на 3-4 пъти пилешките дробчета (ако необходимо се сипва още олио). Пържат се 5 минути, като непрекъснато се разбъркват. Дробчетата се прехвърлят в чист съд. В същият тиган се сипва виното. Сосът се вари 5 минути. Прибавят се гъбите, лукът, чесънът и дробчетата. Всичко се подправя със сол, черен пипер и се разбърква. Ястието се готви 5 минути. В това време доматът се бланшира и се обелва. Нарязва се на големи кубчета, които се изсипват към дробчета. Всичко се разбърква и веднага се поднася.
*** За да бъдат дробчета меки и сочни, трябва да се пържи на малки порции на много горещ тиган и в голямо количество мазнина. **** Това ястие се приготвя изключително бързо, затова продуктите трябва да се подготвят предварително, както и съдовете, в които ще поставяте изпържените продукти.
източник : Школа гастронома
« Последна редакция: 04 Юли 2009, 22:17:32 от marabu »
1 пиле подправка за пиле сол 1 бира-/без значение каква/ поръсва се пилето с подправката и се оставя да престои 1/2 час .След това се нахлузва на токущо отворената бутилка с бира и се слага във фурната на 200 градуса или отдолу на 4 а отгоре на 3 .Бирата започва да кипи и облива пилето и тка то се овкусяваи запича.Пече се до златна коричка.Сервира се със подходяща гарнитура. Ако я има тази рецепта моля за извинение.
продукти: 500гр пилешки крилца 2 големи тиквички 1кг чушки 1 голям домат 3-4 скилидки чесън сол магданоз начин на приготвяне: печем чушките и ги кълцаме,след това печем тиквичките в тава с малко сол и олио,докато започнат да се мачкат.след това слагаме крилцата във фурната да се опечат с малко сол,олио и водичка.малко преди да станат готови върху крилцата се нарежда обеления и нарязан на шаиби домат да се запече.смесват се накълцаните чушки и намачканите тиквички,за да се омешат,след като се запече и домат се прибавят чушките и тиквичките и всичко се разбърква и се слага отново във фурната за окло 10-15мин.като стане готово се вади от фурната и се прибавят скълцаният чесън и магданоза.дано ви хареса.в нашето семейство това е една от любимите рецрпти приятен апетит