Автор Тема: Отглеждате ли си подправки?  (Прочетена 212518 пъти)

дори

• Чирак
  • *
  • Публикации: 2
Re: Отглеждате ли си подправки?
« Отговор #30 -: 12 Април 2006, 13:55:31 »
Здравейте, момичета. Нова съм във форума ви, но много ме заинтригува. Сега един тъп въпрос, ама няма да ми се смеете  :-[ Понеже и аз съм в блок със съответната тераса, как да ги засаждам тези подправки? От цветарските магазини ли се вземат семенцата? Много обичаме чубрица и копър вкъщи, ама и магданозец и босилек ще ни се отразят добре. Сега ли му е времето да го направя? Може би в сандъчета... Извинявайте за невежеството, ама това е положението. Иначе аз поддържам подправките свежи в буркани със сол - нарязвам ги на ситно, и колкото е подправката, толкова сол. Разбъркват се и се сипват в буркани. Седят в хладилника без ограничение във времето. Само дето не трябва после на манджите да се слага сол, защото става страшно. Благодаря ви предварително за съветите  ;)

pep-4o

• Перде
  • Шеф - диригент
  • Гурман
  • Публикации: 17245
« Отговор #31 -: 12 Април 2006, 14:56:39 »
Здравейте, момичета. Нова съм във форума ви, но много ме заинтригува. Сега един тъп въпрос, ама няма да ми се смеете  :-[ Понеже и аз съм в блок със съответната тераса, ............... Иначе аз поддържам подправките свежи в буркани със сол - .................. Само дето не трябва после на манджите да се слага сол, защото става страшно. Благодаря ви предварително за съветите  ;)

Така със сол не може да се ползва на салата - поне за мен, аз винаги го ръся магданоза, когато е вече овкусена. това е след като отделя на мен без тревичка  ;D ;D

За Мари М: дафиновия лист - с най- обикновена пръст от село. Зимата - както писах в студена стая и на светло. Сега е на 2 зими и повече мисля да не го прибираме. А е висок около 1.30 вече, счупих върха и  пусна встрани клончета. Не иска много заливане. Нищо особено за гледане - при нас беше проблем да се хване.
“Защото цацата плува в морето и се храни с патки...."
 ХРАНА ЗА МОЙТЕ КАНИБАЛИ

pep-4o

• Перде
  • Шеф - диригент
  • Гурман
  • Публикации: 17245
« Отговор #32 -: 12 Април 2006, 15:27:15 »
Дори, не съм се довършила. Семената купвам от магазините за цветя. Ако си намериш продълговати саксийки - добре, могат да стоят по-устойчиво на разни первази, прозорци и други, освен това са по-трудни за сритване на терасата, от една кръгла саксия. Това последното от личен опит. Саксиите - от домашни потреби  ;D :D
Та вече си си купила семенцата. Повече от пакетче не купвай. Между другото, имат къдрав магданоз, който стои по-добре за разни украси по салати и чинии. и е левче/пакетче. Купваш пръст, или си пресяваш от село и носиш в торбичка на терасата. Поставяш вестник на терасата  ;) :P
Абе, сипваш пръст и притискаш, но не с всичката си g, внимателно. Наръсваш семенцата, но да не са на гъсто - м/у 0.5 и 1см. - за магданоза и копъра. Копъра расте висок, но като порасва и ржеш отгоре-няма такава вероятност. Него-на 1см. Отгоре пак засипваш пръст около 2см и поливаш. Ако искаш да ти излязат по-бързо, завиваш сандъчето с найлон и завързваш отстрани. Като излезе зеленичко-махаш найлона - това става така за 1 седмица, долу-горе. И внимаваш, защото в началото магданоза прилича на трева - да не го оскубеш (пак личен опит).

За босилека - не знам, на село расте от стар корен.
Чубрица - сееш я на рядко - може би на 5 см. едно от друго, но понеже тя се сади от разсад, най-добре насей в малка саксия на гъстичко, като излезе - внимателно скуби и засади да 5-6см. дивесила се сее на много рядко, ригана - на рядко. Ако ги засееш навън, тези двете полудяват да се развъждат.

“Защото цацата плува в морето и се храни с патки...."
 ХРАНА ЗА МОЙТЕ КАНИБАЛИ

marabu

• Гост
« Отговор #33 -: 12 Април 2006, 16:16:51 »

БИЛКИ, ЗЕЛЕНЧУЦИ

Босилек и праз, прясно откъснати, домати и чушки направо от стъблото - това е здравословен лукс. Не е
чудно, че кулинарният балкон с кухненски подправки и лечебни билки, нежни зеленчуци и плодове печели все
повече привърженици. Много от тези растения виреят прекрасно в сандъчета и саксии. Нещо повече - от
някои видове зеленчуци и билки има дори специално селекционирани за балконска култура форми.
Малкият кухненски балкон за сушене на прането е отживелица - добре дошъл е кухненският балкон за
гастрономи, любители готвачи и привърженици на подправките!

Откакто се заговори колко хубаво изглежда полезната градина нависоко, много градинари на балкони и тераси преминаха от пищното великолепие на
цветята към пъстро-зеленото на подправките. Какъв зеленчук, какви билки да отглеждате на балкона или
терасата в сандъчета или саксии и дали да засадите някои плодни дръвчета в големи съдове, зависи от
мястото, както и от индивидуалните потребности. До стената може да се засадят пълзящи растения, като
фасул и грах, но също и домати, които се възползуват от акумулираната в стената лятна топлина.

Във висящи саксии прекрасно виреят ягоди или коктейлни домати. Сандъчетата до предната част на парапета са
предвидени за салата, спанак и невисоки билки. За високорастящи билки или зеленчуци, като розмарин,
домати или селим, както и за плодни дръвчета е необходим голям съд и място на завет.

Източник : " Балконски цветя"

marabu

• Гост
« Отговор #34 -: 12 Април 2006, 16:17:57 »

РАСТЕНИЯ ЗА КУХНЕНСКИЯ БАЛКОН

Най-обичаните едногодишни и многогодишни билки и зеленчуци се предлагат през пролетта като млади
растения на седмичните пазари и в специализираните градини. Още по-голямо видово разнообразие
предлагат продаваните семена, от които сами можете да отгледате растенията. За много от сортовете,
специално разработени за съдова култура се намират по-често семена, отколкото предварително отгледани
млади растения. Ниски плодни дръвчета за съдова култура може да се намерят в лесовъдните школи и
специализираните градини. При поръчка или покупка попитайте дали сортът е самоопрашващ се или трябва
да си набавите друг сорт за опрашване.

Източник : "Балконски цветя"

marabu

• Гост
« Отговор #35 -: 12 Април 2006, 16:19:12 »
ПОДДЪРЖАНЕ СЪОБРАЗНО ВИДА

Отглеждането на билки и зеленчуци не е по-различно от това на цветята и храстите за балкона - грижите и
презимуването зависят до голяма степен от месторастенето в страната на произхода, както и от растежа и
вегетационния цикъл на съответното растение. Тъй като повечето от растенията са носители на аромат, а за
развитието на ароматните и вкусови вещества по принцип е необходимо слънце и топлина, идеалният
кухненски балкон трябва да има южно изложение. Много важна за ядливите растения е профилактичната и
биологична растителна защита. Проветривото място на съдовете и отглеждането съобразно вида предпазват
от болести и вредители и допринасят за това зеленчуците и билките да останат апетитни.

Източник :"Балконски цветя"

biskvitka

• Чирак
  • *
  • Публикации: 38
« Отговор #36 -: 12 Април 2006, 18:28:33 »
Миналото лято изкарах с два стръка босилек (средиземноморски и дребен), по един в саксия, с диаметър около 25 см. Бяха много кичести, а дребния беше станал като храст.

За кориандъра не купувам специално семена, а засаждам този, който продават като подправка ;D .

Наскоро посадих риган, широколист босилек и къдрав магданоз, вече се появиха първите стръкчета, много им се радвам :).

Имам и калоферче от лятото. Издържа на балкона на минусовите температури, но нещо напоследък взе да вехне :'(

Като цяло, гледам да не са много нагъсто, че не са особено издръжливи.

дори

• Чирак
  • *
  • Публикации: 2
« Отговор #37 -: 12 Април 2006, 22:17:44 »
pep-4o, благодарности! Още утре се активирам!
Благодаря и на marabu за обширната информация по темата.

marabu

• Гост
« Отговор #38 -: 12 Април 2006, 23:35:36 »
 ;D

kalina

• Главен Готвач
  • Публикации: 533
« Отговор #39 -: 20 Април 2006, 15:18:26 »
Днес след работа сам решила да си съживя "градинката":
 ще си сея сандъчето с традиционните магданоз и шнитлауx.
Имах голяма саксия с джоджен, ама нещо е предал Богу дух (той да не е едногодишен  ????).
Другия месец ще cи донеса hak, също и разсад чубрица...
Та, пролет е, девойчета!...На работа!!! :)

marabu

• Гост
« Отговор #40 -: 22 Април 2006, 01:17:33 »
Засадих почти всичко що имаше у нас  ;D утре ще снимам да се похваля със непорастналите подправки  8)

Станислава

• Чирак
  • *
  • Публикации: 6
« Отговор #41 -: 22 Април 2006, 01:28:27 »
Здравейте на всички ;) 
Тази година и аз засях някои подправки - босилек, риган и също така посях "Чери" доматенца

DanKa

• Гост
« Отговор #42 -: 28 Април 2006, 13:49:34 »
А аз така практикувам - нарязаните зелениики  ги слагам във формата за лед + малко водичка и ги замръзявам.После кубчетата в торбички по вид , а в ястието по 1 кубче ;) Удобно е!

Мари М

• Помощник-готвач
  • Публикации: 315
« Отговор #43 -: 29 Април 2006, 11:46:02 »
Аз правя нещо подобно. Измития и накълцан магданоз го натъпквам в наелонче от точени кори и замръзявам. Става като саламче и когато ми потрябва си режа резенче. Идеята на  DanKa ми допада, ще се възползвам.

А иначе съм засяла копър и магданоз, ама не са се показали още.

Stefanie

• Чирак
  • *
  • Публикации: 15
« Отговор #44 -: 30 Април 2006, 22:06:41 »
Градина с подправки ми е фикс-идея от много отдавна, но едва преди две години успях донякъде да я реализирам. Имам девисил, копър, гьозум, които сами се гледат. Посях си босилек, майорана и шивес, но все още не зная, дали ще излезе нещо. Шивесът определено ще трябва да го сея отново, щото явно съм налетяла на стари семена. Вчера пък посях семената на колраби, дано студът не ги съсипе...Земните ябълки вече се показаха, а чери доматчетата се оказаха любими на котките - все ровят из тях и ще трябва да си поръчам нови попълнения от село.
Калоферчето ми, обаче, умря :'(, дори не разбрах защо...Магданоз не сея, защото ми го носят ;)
През зимата замразявам само копър и магданоз, но преди да ги нарежа, старателно ги подсушавам - така не се слепват и си взимам точно толкова, колкото ми е необходимо.
Мащерката, ригана и кантариона предпочитам да си ги набера при някоя неделна разходка из планината ;D
Щеше ми се да си посея и манголд, но не успях да намеря семена - в магазините ме гледаха така :o ::) и аз се отказах да търся.
Поръчах си и разсад от малки люти кръгли чушлета, но ще видим дали ще ме огрее...От тях става великолепна туршийка на есен, мъжът ми ги лапа като бонбони и все не му стигат.
В общи линии, това е моята градинка :D

* Търсене

* Говорилня

Refresh History
  • vladofidera: Търся рецепта за гланциране на месото след изпичането му на скара или фурна
    18 Ноември 2017, 16:32:42
  • vladofidera: Здравейте
    18 Ноември 2017, 16:31:10
  • MilkaA40: MilkaA40
    06 Август 2017, 01:51:27
  • pavlova321: люти чушки
    01 Август 2017, 18:42:54
  • valet: Пилаф ориз с фиде
    06 Юли 2017, 15:19:48
  • hristiana:): Някой има ли грил тиган на Брабантия и доволен ли е съответно?
    03 Юни 2017, 19:05:27
  • Kary: Някой използвал ли е мултикукър кинг
    26 Ноември 2016, 16:40:11
  • fanita: пост
    14 Ноември 2016, 18:55:13
  • petty: Аз така и не разбрах какво точно стана :( Наистина бяха добри времена, вдъхновявах се от тук, научих много неща...
    28 Октомври 2016, 13:24:08
  • radost.1955: ами то сайт няма,не съществува.добре,че останаха рецептите.аз също влизам само да потърся някоя,беше времето,когато се пълнеха страниците за отрицателно време.
    26 Октомври 2016, 17:54:17
  • petty: Имам чувството, че някой нарочно пуска от време на време по някой друг постинг, защото трябва да има, макар да са напълно безсмислени, само за пълнеж
    26 Октомври 2016, 10:24:12
  • petty: И аз така. Добре, че поне нещата от преди си стоят... има много ценни рецепти
    26 Октомври 2016, 10:21:28
  • ROSPOP: какво става със сайта? влизам от време на време и се отчайвам - какви са тия глупости, къде са предишните прекрасни статии и коментари, това е сайт аз готвене и храна в края на краищата!
    24 Октомври 2016, 11:49:51
  • val_di16: джолан
    21 Октомври 2016, 15:58:22
  • galka56: тиквеник
    13 Октомври 2016, 18:26:18
  • boriana _grigorova: Здравейте.Имам мултикукър 50 на Делимо. Някой правил ли е някакво лесно ястие , тъй като на мен са ми сложни малко рецептите
    07 Март 2016, 12:58:38
  • boriana _grigorova: Здравейте
    07 Март 2016, 12:56:47
  • Petka :-): как мога да изтря профила си от тази сраница
    07 Март 2016, 06:16:00
  • CVETETO3101: >:(глупости, глупости, глупости са публикациите напоследък. Пълно е с боклуци!!!
    20 Февруари 2016, 21:21:47
  • scorpia: Браво! И този прекрасен сайт ли съсипаха "умни" собственици!?
    01 Януари 2016, 12:26:48
  • GolemDZVER: Валя, може и да ти липсвам, но няма да се върна във форума. Блогът ми е активен - всичмко е там и може да констактуваме както желаеш.А инамче тука стават срамоти - виж за 10 дни пет поста от токущо регистрирани и все за дивотии и нищо съществено. Боли ме сърцето, но тези от Санома излезнаха пълни лаици ... Можехме да им носим дивиденти с хъса, който бяхме вложили в този форум. Отговарям, защото се чуствам длъжен да уважа мнението е .... без знамчение, че е на този скапан сайт
    30 Декември 2015, 18:14:59
  • stplam: Хляб
    26 Декември 2015, 15:52:26
  • Valentina Petrova: и все пак стават чудеса,по Коледа,Golem DZVER ЛИПСВАТ МИ ТВОИТЕ ПУБЛИКАЦИИ
    13 Декември 2015, 11:48:46
  • petty: Жалко :( И все пак не разбирам какво пречи да си споделяме рецепти. Аз не съм много в час с това какво се случва. Сега влизам да потърся рецепта за коледни сладки... добре, че поне старите рецепти си стоят.
    11 Декември 2015, 12:39:22
  • GolemDZVER: права си - направо си умря .... във форума за 6 дни само една публикация. Голям смях. А моите бяха по 5 дневно
    07 Декември 2015, 19:23:47
  • Valentina Petrova: май сайта умря
    05 Декември 2015, 00:01:32
  • Снежка: Май от промените в сайта, по рядко пишем
    30 Ноември 2015, 10:55:12
  • Снежка: Момичета, тази година няма ли да се разменят подаръци?
    30 Ноември 2015, 09:47:43
  • Valentina Petrova: ехооооооо,приятели къде сте,сняг ли ви засипа
    28 Ноември 2015, 14:29:00
  • Bubi4ka: Fate, определено не бих била чак такава оптимистка...
    14 Ноември 2015, 14:43:37

* Последното от форума

Re: Уреди на марката Miele от tomislava
[Днес в 11:57:01]

Re: Коледни подаръци от tomislava
[16 Декември 2017, 11:10:12 ]

Коледни подаръци от cvetozara123
[15 Декември 2017, 19:05:11 ]

Re: Магазин за обувки от cvetozara123
[15 Декември 2017, 15:51:04 ]

Re: Уреди на марката Miele от cvetozara123
[15 Декември 2017, 15:32:12 ]