Автор Тема: За FlyLady и еманципацията  (Прочетена 16629 пъти)

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8912
  • Ах, морето...
Re: За FlyLady и еманципацията
« Отговор #15 -: 30 Декември 2007, 15:17:27 »
Боже, като чета... :swoon:.
За добро или за зло у дома няма правила...Винаги сме оставяла дъщеря си да "прави каквото поиска", като естествено кога с пример, кога с думи, кога чрез приказки сме показвали кое е добро, кое не, кое е редно, кое не. На практика до сега /тя е на 16/ не и е забранявано никога нищо. За мен е по-важно да разбере нещата сама, да ги осмисли, да отсее, макар това да е по-трудния начин. с мъжа ми по същия начин, аз мисля, че ако му определя някакви задължения ще му бъде неприятно да ги върши. Не е ли по-добре сам да осъзнае, че след като и двамата работим по цял ден, е нормално след това и в къщи да е така, но всеки да прави това, което може, което му е по-приятно. Абе изобщо опираме до разбирането - когато го има всичко е наред, когато не - никакви правила не помагат. Аз по отношение на съпруга си нямам никакъв проблем в домакинската работа - сам се включва /може би пък си зависи от мъжа - не съм го учила специално, майка му пък въобще/. Дъщерята не помага особено, но аз я разбирам - има кога да ги върши тези неща - сега е по-важно да си изживеее детснвото, има и задължения с ученето, любов ::). Аз докато се омъжа също не съм се занимавала с нищо, а сега си върша всичко с удоволствие. Шарен свят - това е моята гледна точка, просто мразя някакви ограничения, правила, режими на лягане, дисциплина, за мен е важно да има желание и смисъл, в това, което се прави. Всеки разбира се възпитава така, както сам прецени, уважавам методите на всички ви, защото всеки го прави в името на доброто на децата си.

pep-4o

• Перде
  • Шеф - диригент
  • Гурман
  • Публикации: 17245
« Отговор #16 -: 30 Декември 2007, 15:59:38 »
Веси, разликата от едно дете в къщи до 2 е видимо нищо, но в действителност - голяма.
Първо - когато са 2, разходите и грижите са си двойно отвсякъде, да не говорим за момичето, което писа че има 5 деца (за мен това си е геройство)
Второ -  наред с тези грижи и времето, което трябва да отделиш е доста повече.
Трето - когато са две, все някое гледа да не се мине с повече работа в къщи ( за мен помощ означава да помогне в работата ми - иначе щом живее в къщи, значи е член на семейството и както има парво на глас за всичко, така и трябва да си знае задълженията  в къщи)
Четвърто - това, че си родител не означава, че трябва да си роб на децата - също имаш нужда от време за себе си, за приятели, за хоби.
И сега - ако аз се оставя да върша всичко и да чакам да се осъзнаят - просто няма да стане.  Те са толкова загрижени за мама, че не биха позволили чехлите ми да хванат паяжина, или пък да взема сънна болест примерно да си докарам от почиване.  Хайде, сега е учебно време - но е било и във време на ваканця, когато си правят оглушки. Прост пример - прибирам се от работа -мивката пълна. И вместо в 19,30 аз да сложа да вечеряме, аз тепърва трябва да започна да мия. Баща им казва - "извикай ги да си ги измият" - но така губи от нашето време - уморени сме и искаме да седнем на масата. Затова - няколко пъти събрах в торби чиниите им, занесох в детската и .......... слава богу, вече нямам такъв проблем.
Има деца, които са досетливи, има такива - на които трябва да им се напомни. Е има и такива, които винаги ще гледат да изклинчат от поставена задача.
И аз не ходя по желание на работа - бих искала да ми е хоби или удоволствие, но не е.
Ходя, защото ми е задължение, защото трябва да заработя пари.
Иначе ограничения няма - щом всичко ти е ок, излизай с приятели, ходи на кафе, дискотека.  Режим няма, но за наказание когато трябва го използвам.  И определено виждам смисъл. За храната сме либерални - тъй като мен са ме зорили да ям "гадни" неща, баща им пък не яде други, затова готвя това, което ядат. Който не иска - да си прави сандвичи.
Ето сега ние сме в Пловдив за НГ, а щерката баща и отиде да я води на автогарата за Стара Загора.

На теб ти прави чест, че не си се занимавала с нищо от домакинството и сега го правиш с удоволствие. Но съм виждала жени, които и след като се омъжат, продължават така - и техните мъже пък са се превърнали в домакини. И то мои близки. Което пък мен ме дразни, защото дори не могат да вземат самостоятелно решение.
Абе ............ много е сложна темата.
Но според мен всеки член на семейството трябва да знае правата и задълженията.  Колкото и голям да е този член  :smile1:
« Последна редакция: 30 Декември 2007, 16:19:25 от pep-4o »
“Защото цацата плува в морето и се храни с патки...."
 ХРАНА ЗА МОЙТЕ КАНИБАЛИ

vesela

• Гурман
  • Публикации: 8912
  • Ах, морето...
« Отговор #17 -: 30 Декември 2007, 18:50:25 »
 :-* :-* :air_kiss:

marabu

• Гост
« Отговор #18 -: 30 Декември 2007, 19:03:34 »
Веси, разликата от едно дете в къщи до 2 е видимо нищо, но в действителност - голяма.

тук на 100 %  съм съгласна

Но според мен всеки член на семейството трябва да знае правата и задълженията.  Колкото и голям да е този член  :smile1:

а тук на всички 200 %

Всеки разбира се възпитава така, както сам прецени, уважавам методите на всички ви, защото всеки го прави в името на доброто на децата си.

това е моето мнение - никога не бих твърдяла, че моето е правилното възпитание :smile1:..споделих как върви възпитанието в моето семейство

ladydream

• Чирак
  • *
  • Публикации: 4
« Отговор #19 -: 30 Декември 2007, 20:29:01 »
Юлия, благодаря за включването и запознаването с твоята организация. До голяма степен споделям нещата, за които говориш и ги прилагам успешно. Но това което липсва е система. Има дни /не са никак малко/, когато баткото сам слага и аранжира масата, измива коридора, подрежда детската, простира. При това си е научил уроците и е написал домашните. Но обикновено дори нещо да стои до него той иска да му се подаде, сипи ми, направи ми това, онова, из стаята е пълно с мръсни чорапи, хартии, лепило, стените са омзани и т.н. Малкият си вдига катака в тоалетната, почиства преди и след с мокра кърпичка, чисти с четка, пуска вода, мие ръцете. Винаги. Разпилян е и цар на белите, но все пак е на 3. Но другия синковец забравя системно за тези най-основни неща, а него съм възпитавала по-упорито, дълго и с огромно търпение. Макар да нямам особени резултати продължавам да го правя. Като малък бе изключителен чистофайник, но сега ходи седни и същи дрехи, забравя да си сменя бельото/аз държа да е сутрин и вечер/, мъкне се лекьосан, мърляв и изобщо не го забелязва...Много рядко се преоблича като се прибере...Има красиво принтиран и нагледен алгоритъм-"ред и чистота" "хигиена и хранене " и "правила за поведение", много прости, логични и приложими. Просто не го прави...Не дъвче храната, тъпче се, нещо на което съм маниачка, почти абсурдно е да ги свикна да ядат с нас. Оставяла съм ги гладни, прибирам масата, като приключим, не давам сладки неща и коли  след 16ч. и т.н., пробвала съм и цопването на мръсните чинии в детската, но ефекта е само ден-два. Щакто и другите споделят-нямам строги правила, гледам да съм гъвкава. При нас лошото е, че аз съм по-строгата, нещо ала "тати дама, мама не дава". Тати винаги отменя разпоредбите, докато не му прикипи и почне да крещи и забранява всичко възможно. Аз рядко прибягвам до наказания, но държа да се спазват. Като малки ги учех "няма да ви разреша  да си оправите стаята, ако не......", втълпявах любов към реда...Но игрите им са твръде опустошителни и после всеки бие отбой. Абсолютно съгласна съм, че отговорността и бремето са мои и промяната трябва да почне от мен. Затова съм тук и оценявам градивната критика, вярвам, че ще ми помогне. Мразя чистенето от малка, защото ме наказваха с това, а и майка ми вечно мърмореше и депресираше, ако ще идват гости. Поне това превъзмогнах. Ако аз чакам такива, полудявам от радост и за отрицанелно време мога да превърна апартамента в оазис, като междувременно съм направила няколко специалитета...Но гости не ни идват мн.често:-)) Мисля, че всичко почва от нашето възпитание, среда и навици. После трудно се променя статуквото. Създавам си всякакви стимули, за да се справям и да не изпитвам скука, но просто си имам работни и мързеливи дни. Незнам при другите така ли е? Ако ми е зле-нищо не може да ме накара да помръдна, ако съм на кеф-колкото повече чистя, толкова повече ми се услажда и заразявам другите герои вкъщи...Просто трябва да имаме цел и смисъл, защото всеки вдига ръце "зза какво да го правя, след малко ще е същото" Познато ви е, нали? Обещавам си да се вслушам в думите на всички и да приложа тези неща от опита ви, които намирам за приложим при мен! Благодаря! Красиви празници!
sweet child in time

bozgounova

• Калфа
  • **
  • Публикации: 135
« Отговор #20 -: 08 Януари 2008, 11:26:11 »
много интересен разговор се е оформил,ако позволите ще се включа и аз!
не са много хората,които никога не се отпускат по-течението или не се осланят на настроенията,просто така сме устроени.редът в къщи и правилата са нещо задължително ако искаме да отгледаме здрави и добри деца,просто нашата стабилност и строгост и необходима за тяхната сигурност.ако родителите са мекушави и слабохарактерни децата стават неконтролируеми и после ще се питаме- учителите са виновни или родителите.,за това че тийнейджърите са лоши и пропаднали!
но пък всяко правило търпи изключения,според дадения случай,случвало се е през лятото да си легнем и в 23.30,когато жегата е нетърпима и сме играли на двора до късно,или пък през зимата сме лягали без да вечеряме,защото сме се търкаляли в снега до 5 след обяд ,просто според случая,в това понякога да отпуснеш повода няма нищо страшно или лошо,но винаги трябва да се прави с мярка.
ето например прелестния ми 4 годишен син,който простира,онзи ден в неделя ,при сервиран обяд-като по учебник-основно,салата и десерт,с напитка---- :smile1:,прнистига на масата и заявява-аз не искам да ям,само сока ще си изпия-познайте дали не го изгоних-без викове и крясъци,просто-довиждане-мий ръцете и в леглото.с баща му се нахранихме,отсервирахме си,а неговите порции останаха на масата до вечерта.това беше,не е ял нищо до вечерята,но не е и искал.
да имаш повече от едно дете е предизвикателство за всяка майка и домакиня,защото се налага да се справя не само с отглеждането ,но и със споровете между децата ,да определя допълнителни правила за взаимоотношенията им,и игрите им...
адмирации към юлия за стройната и система и затова,че ни я сподели!

bobito2

• Помощник-готвач
  • Публикации: 341
« Отговор #21 -: 05 Март 2008, 17:55:34 »
здравейте,
искам да споделя и моят скромен опит. от почти три години имам приятел, като от две и половина живеем заедно. тази половин година, в която нямахме общ дом беше моята грешка. тогава си позволих "удоволствието" да го разглезя, като всяка вечер му приготвях салата и вечеря, и това го правя и до днес. не успях да го приуча, след като заживяхме заедно поне салатата да прави, докато аз готвя. прибираме се двамата заедно от работа, като аз захващам салатата и после гозбата, а той се излежава на дивана и гледа телевизия. но твърдо съм решила, че е необходима ПРОМЯНА!!! до скоро не се сещаше да изхвърли буклука, но приложих една доста умна тактика. в началото започнах да приготвям торбите с буклук и му ги връчвах той да ги хвърли с най невинната физиономия. следващата малка победа беше, когато ме попита какво искам за осми март. дали не искам готварска книга? казах му, че най-големият подарък ще бъде, ако той ми помага, като например да изхвърля боклука, без да го подсещам и да прави салатата докато аз готвя. днес сутринта видях един малък резултат- сам се сети за боклука. но, винаги има едно но... то е защото не знам дали ще успея да го приуча да е така всяка сутрин...

* Търсене

* Говорилня

Refresh History
  • vladofidera: Търся рецепта за гланциране на месото след изпичането му на скара или фурна
    18 Ноември 2017, 16:32:42
  • vladofidera: Здравейте
    18 Ноември 2017, 16:31:10
  • MilkaA40: MilkaA40
    06 Август 2017, 01:51:27
  • pavlova321: люти чушки
    01 Август 2017, 18:42:54
  • valet: Пилаф ориз с фиде
    06 Юли 2017, 15:19:48
  • hristiana:): Някой има ли грил тиган на Брабантия и доволен ли е съответно?
    03 Юни 2017, 19:05:27
  • Kary: Някой използвал ли е мултикукър кинг
    26 Ноември 2016, 16:40:11
  • fanita: пост
    14 Ноември 2016, 18:55:13
  • petty: Аз така и не разбрах какво точно стана :( Наистина бяха добри времена, вдъхновявах се от тук, научих много неща...
    28 Октомври 2016, 13:24:08
  • radost.1955: ами то сайт няма,не съществува.добре,че останаха рецептите.аз също влизам само да потърся някоя,беше времето,когато се пълнеха страниците за отрицателно време.
    26 Октомври 2016, 17:54:17
  • petty: Имам чувството, че някой нарочно пуска от време на време по някой друг постинг, защото трябва да има, макар да са напълно безсмислени, само за пълнеж
    26 Октомври 2016, 10:24:12
  • petty: И аз така. Добре, че поне нещата от преди си стоят... има много ценни рецепти
    26 Октомври 2016, 10:21:28
  • ROSPOP: какво става със сайта? влизам от време на време и се отчайвам - какви са тия глупости, къде са предишните прекрасни статии и коментари, това е сайт аз готвене и храна в края на краищата!
    24 Октомври 2016, 11:49:51
  • val_di16: джолан
    21 Октомври 2016, 15:58:22
  • galka56: тиквеник
    13 Октомври 2016, 18:26:18
  • boriana _grigorova: Здравейте.Имам мултикукър 50 на Делимо. Някой правил ли е някакво лесно ястие , тъй като на мен са ми сложни малко рецептите
    07 Март 2016, 12:58:38
  • boriana _grigorova: Здравейте
    07 Март 2016, 12:56:47
  • Petka :-): как мога да изтря профила си от тази сраница
    07 Март 2016, 06:16:00
  • CVETETO3101: >:(глупости, глупости, глупости са публикациите напоследък. Пълно е с боклуци!!!
    20 Февруари 2016, 21:21:47
  • scorpia: Браво! И този прекрасен сайт ли съсипаха "умни" собственици!?
    01 Януари 2016, 12:26:48
  • GolemDZVER: Валя, може и да ти липсвам, но няма да се върна във форума. Блогът ми е активен - всичмко е там и може да констактуваме както желаеш.А инамче тука стават срамоти - виж за 10 дни пет поста от токущо регистрирани и все за дивотии и нищо съществено. Боли ме сърцето, но тези от Санома излезнаха пълни лаици ... Можехме да им носим дивиденти с хъса, който бяхме вложили в този форум. Отговарям, защото се чуствам длъжен да уважа мнението е .... без знамчение, че е на този скапан сайт
    30 Декември 2015, 18:14:59
  • stplam: Хляб
    26 Декември 2015, 15:52:26
  • Valentina Petrova: и все пак стават чудеса,по Коледа,Golem DZVER ЛИПСВАТ МИ ТВОИТЕ ПУБЛИКАЦИИ
    13 Декември 2015, 11:48:46
  • petty: Жалко :( И все пак не разбирам какво пречи да си споделяме рецепти. Аз не съм много в час с това какво се случва. Сега влизам да потърся рецепта за коледни сладки... добре, че поне старите рецепти си стоят.
    11 Декември 2015, 12:39:22
  • GolemDZVER: права си - направо си умря .... във форума за 6 дни само една публикация. Голям смях. А моите бяха по 5 дневно
    07 Декември 2015, 19:23:47
  • Valentina Petrova: май сайта умря
    05 Декември 2015, 00:01:32
  • Снежка: Май от промените в сайта, по рядко пишем
    30 Ноември 2015, 10:55:12
  • Снежка: Момичета, тази година няма ли да се разменят подаръци?
    30 Ноември 2015, 09:47:43
  • Valentina Petrova: ехооооооо,приятели къде сте,сняг ли ви засипа
    28 Ноември 2015, 14:29:00
  • Bubi4ka: Fate, определено не бих била чак такава оптимистка...
    14 Ноември 2015, 14:43:37

* Последното от форума

Re: Уреди на марката Miele от tomislava
[Днес в 11:57:01]

Re: Коледни подаръци от tomislava
[16 Декември 2017, 11:10:12 ]

Коледни подаръци от cvetozara123
[15 Декември 2017, 19:05:11 ]

Re: Магазин за обувки от cvetozara123
[15 Декември 2017, 15:51:04 ]

Re: Уреди на марката Miele от cvetozara123
[15 Декември 2017, 15:32:12 ]